logo

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e Yargıdan Beraat Kararı

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e Yargıdan Beraat Kararı

Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret”ten yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in duruşmasında beraat kararı verildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Uğur Dündar’ın sunduğu programdaki sözleri nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Akpınar ve Gezen’e beraat verildi.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında, Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, taraf avukatları katılırken, önceki celse savunma yapan ve duruşmalardan vareste tutulan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen duruşmaya katılmadı.

“ŞİKAYETİMİZ DEVAM EDİYOR, SANIKLAR CEZALANDIRILSIN”

Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı, “Şikayetimiz devam ediyor, sanıklar cezalandırılsın” dedi.

BÖYLE BİR DAVADA YARGILANMAK AKPINAR VE GEZEN İÇİN BÜYÜK BİR CEZADIR

Metin Akpınar’ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar, “Soruşturma aşamasında verilen izin usule uygun değildir. İznin bizzat Adalet Bakanı tarafından verilmesi gerekmektedir. Bu yüzden usule ilişkin itirazımız vardır. Bugün doğrudan doğruya Cumhurbaşkanına hakaret aranıyor. Basit saygısızlıklar bunu meydana getirmez. Şeref ve haysiyete aykırılık aranması gerekir.  Böyle bir davada yargılanmak Akpınar ve Gezen için zaten büyük bir cezadır. Hakaret değil siyasi düşünce özgürlüğünün bir parçasıdır. Müvekkilimin beraatini istiyorum” dedi.

CELAL ÜLGEN: BÖYLE BİR OLAY TÜRKİYE İÇİN UTANÇTIR

Yapılan uygulamanın tek başına ceza niteliğinde olduğunu ifade eden Müjdat Gezen’in avukatı Celal Ülgen ise, “Gerek Müvekkilimiz Müjdat Gezen ve gerekse diğer sanık Metin Akpınar Halk Tv ekranlarında gayet barışçıl bir vaziyette ve amaçta ülkemizin demokrasiye olan gereksinimlerini anlatmışlardır. Ancak demokratik ülkelerde eşine asla rastlanmayacak türde iki sanatçı, yılların komedi üstadları hakkında dava açılmıştır. Böyle bir olay Türkiye için utançtır. Düşünce özgürlüğü demokrasinin penceresidir” dedi. 

TANRIKULU VE ÖĞÜT’ÜN TAKİP ETTİ

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP eski milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün takip ettiği duruşmada Mahkeme heyeti Gezen ve Akpınar’ın beraatine karar verdi.

4’ER YIL 8’ER AYA KADAR HAPİS İSTENMİŞTİ

Önceki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Gezen ve Akpınar’ın söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediklerini belirtilerek 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmalarına karar verilmesini istemişti

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ