logo

NARKÖY’de Atalık Tohumları Koruyor, Geleceğe Taşıyor

NARKÖY’de Atalık Tohumları Koruyor, Geleceğe Taşıyor

Kocaeli Kandıra’da Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği kurucusu emekli öğretmen Nardene Kuşçu (66), 60 yılda bin 200 çeşit ata tohumu toplayarak Tohum Bankası kurdu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde, emekli öğretmen Nardene Kuşçu (66), 60 yılda bin 200 çeşit ata tohumu topladı. Kuşçu, kurduğu tohum bankasında tohumları sakladığını, gelecek nesillere aktarmayı hedeflediğini söyledi.

Emekli olduktan sonra eğitim çalışmalarına ara vermeden sürdürerek Nar Eğitim ve Danışmanlık Merkezi üzerinden kişisel gelişim ve doğal ve organik tarım çalışmalarına ağırlık veren eğitimci Nardene Kuşçu Kocaeli Kandıra’da kurduğu Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği (NARKÖY)’nde doğal ve organik tarımı da içeren eğitim çalışmalarını yürütüyor.

Eğitimci Nardene Kuşçu, Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği (NARKÖY)’nde doğal ve organik tarımı teşvik çalışmalarına ek olarak 60 yılda özenle biriktirdiği bin 200 çeşit ata tohumunu kurduğu “Tohum Bankası”nda saklayarak günümüze kadar gelmesini sağladı.

ATALIK TOHUMLARI KORUMAYI SÜRDÜRÜYOR, GELECEĞE TAŞIYORUZ

Özenle biriktirdiği tohumlardan üretim yapmayı da sürdüren Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği (NARKÖY) ve “Tohum Bankası” kurucusu Eğitimci Nardene Kuşçu, aralarında Adana’ya ilk giren domates tohumun da olduğu Türkiye’nin farklı bölgelerinden, değişik coğrafyalardan, çok farklı tohumları ekmeye çalışıyoruz. Tohumları korumayı, gelecek kuşaklara aktarmayı, atalık tohumları geleceğe taşıma görevini sürdürüyoruz, bizler emanetçiyiz.” Dedi.

120 DÖNÜMLÜK ALANDA ORGANİK TARIM: NARKÖY

Adana’da babaannesine ait çiftlikte dünyaya gelen ve çocukluk yaşlarından itibaren tarımın içerisinde olan emekli öğretmen Nardene Kuşçu, 6 yaşından itibaren tohum biriktirmeye başladı. Gelecek nesillere doğal tohumları aktarmayı hedefleyen Kuşçu, 60 yılda bin 200 çeşit ata tohumu biriktirdi. Kandıra’da Narköy adındaki 120 dönümlük alanda kurduğu çiftlikte tohum bankası oluşturan Kuşçu, bu tohumların sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla organik tarım yapmaya başladı.

‘TOHUMLAR DA İNSANLAR GİBİ SEYAHAT EDER’

Kurucusu olduğu Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği (NARKÖY) ve “Tohum Bankası” ile önemli bir eksikliği gidermeyi amaçlayan Eğitimci Nardene Kuşçu, haberofis.com’a yaptığı açıklamada 6 yaşından bu yana ata tohumu biriktirdiğini belirterek, “En son sayım yaptığımızda bin 200 civarında tohum vardı, bu sene yeniden sayım yapacağız. Aralarında Adana’ya ilk giren domates tohumundan tutun, Türkiye’nin farklı bölgelerinden çok farklı tohumlar var. Tohumlar da insanlar gibi seyahat eder ve değişik coğrafyalara gider. Ekmeye çalışıyoruz, sürdürüyoruz, bizler emanetçiyiz. Nasıl bunları biriktiren diğer çoğunluğu kadın olan insanlardan bize güvenip verdilerse biz de gelecek nesiller için temiz üretim yapmak üzere tohum biriktiriyoruz” dedi.

KİMYASAL KULLANILMAYAN TOHUMLARI ÖZEL ODADA SAKLANIYOR

Tohumları özel bir odada muhafaza ettiğini belirten Kuşçu, “Kimyasal hiçbir şey kullanmadığımız için 14 derece ve yüzde 50 civarında nem olan bir odada içlerine özel koruyucu baharat bitkileri koyarak muhafaza ediyoruz. Sadece kültüre alınmışları değil, yabani bitki tohumlarına da bakıyoruz. Onlar doğanın öz çocukları. Sakladığımız tohumları olabildiğince ekiyoruz, bu çok zorlu bir şey” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ