logo

NAZLI ILICAK BODRUM TORBALI’DA GÖZALTINDA

NAZLI ILICAK BODRUM TORBALI’DA GÖZALTINDA

nazli-ilicak-bugun--Kurtarıldı15 Temmuz’da FETÖ Örgütü tarafından kalkışılan darbe soruşturması kapsamında göz altı kararı olan Nazlı Ilıcak Bodrum’da yakalandı. Gazeteci Nazlı Ilıcak kimdir?

Recep Kenan/itvhaber.com

15 Temmuz’da FETÖ Örgütü tarafından kalkışılan darbe girişimi sonrası yurt çapında operasyonlar devam ediyor. Darbenin medya ayağı olarak nitelenen ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarına olduğu 42 gazeteci için gözaltı kararı çıkmıştı.

Sabahın erken saatlerde Nazlı Ilıcak’ın Bodrum- Torba’da gözaltına alındığı bilgisi geldi. Nazlı Ilıcak’ın arabasının Torba’daki bir kavşakta plaka tanıma sistemine takıldığı ve polisin aracı durdurarak Ilıcak ile şoförünü gözaltına aldığı belirtildi.

Gözaltı sonrası Bodrum Emniyet Müdürlüğüne getirilen Ilıcak, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde Bodrum Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

sağlık kontrolünün ardından tekrar Bodrum Emniyet Müdürlüğüne götürülen Nazlı Ilıcak’ın, İstanbul’a sevk edileceği öğrenildi.

NAZLI ILCAK KİMDİR?

Gazeteci yazar Ayşe Nazlı Ilıcak 1944’te Ankara’da doğdu. Demokrat Parti döneminde Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlıkları yapmış olan Muammer Çavuşoğlu’nun kızı. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (1963) ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Ecole de Sciences Sociales et Politiques, 1967) eğitim gördü. 1969’da Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak’la evlenen Nazlı Ilıcak, dönemin Tercüman gazetesinde başyazarlık yaptı.

Nazlı Ilıcak 1988’e kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi. 1992 ile 1994 arasında TRT’de “Söz Meclisten İçeri” adlı programı yaptı. Tercüman dışında Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün, Takvim ve Sabah gazetelerinde yazarlık yaptı.

17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonu sonrasında adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini savunmuş, bir gün sonra fikir ayrılığı gerekçesi ile

Sabah gazetesi ile yolları ayrıldıktan sonra 2014 yılında Bugün gazetesine geri döndü. Bugün gazetesine 26 Ekim 2015’te kayyum atanmasıyla buradaki işine son verildi. Ardından 30 Ekim-13 Kasım tarihleri arasında “konuk yazar” sıfatıyla T24 internet sitesinde yazdı. 17 Kasım’dan itibaren Bugün’den gelen ekibiyle beraber Özgür Düşünce gazetesini kurdu ve burada yazmaya başladı.

SİYASİ YAŞAMI

1999 Türkiye Genel Seçimleri’nde Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi, yemin töreni sırasında İstanbul milletvekili Merve Kavakçı’nın meclis salonuna türbanlı olarak girmesine koluna girerek eşlik etti. 22 Haziran 2001’de, Anayasa Mahkemesi’nin Fazilet Partisi’ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düşürüldü ve 5 yıl siyaset yasağı getirildi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu ancak aday gösterilmedi.

GÜLEN’E YAPILAN OPERASYONLARA KARŞI ÇIKTI

Fethullah Gülen ve Gülen Hareketina karşı başlatılan Paralel Devlet Yapılanması operasyonlarına karşı çıktı.  AK Parti hükümeti döneminde başlatılan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının darbe teşebbüsü olmadığını savundu. MİT TIR’larında silah taşındığını ve bunu ortaya çıkaran savcıların casus ilân edildiğini iddia etti.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ