logo

NEŞET ERTAŞ ATAŞEHİR’DE ANILDI

Ataşehir Belediyesi, “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırılan, ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ı, ölümünün 5. yıldönümünde düzenlediği etkinlikle adının verildiği kültür evinde andı.

Ataşehir Belediyesi, İçerenköy’deki kültürevine adını verdiği, Abdal’lık kültürünün son büyük temsilcisi Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 5. yıldönümünde düzenlediği belgesel gösterimi ve panelle andı.  Etkinliğin açılış konuşmasında  panelin yöneticisi  Alâettin Bahçekapılı, bazı kişilerin ölümünün başkalarının ölümünden  üstün olduğunu  savlayarak, “ölümsüz” olabilmenin koşullarını şöyle ifade etti: “ Kuşkusuz, insanın yaşam sahnesindeki ‘rolü’nü iyi, güzel, doğru, erdemi, cesaretli, verici oynaması onun yaşamını ötekilerden ‘üstün’ kılar: Kendi bireyse çıkarını önde tutmayan; insanın ve doğanın güzelliklerine katkıda bulunan; çirkinliklerin, haksızlıkların, savaşların ortadan kalkması için savaşan; bildiğini, bulduğunu kendine saklamayan, öteki insanların yararlanmasına sunan; düşünen, düşündüğünü sözle, yazıyla, görüntüyle, eylemle ortaya koyan insanların yaşamları daha anlamlıdır, daha üstündür; varlıkları dünyaya ve insanlığı çok şey katar.

Böylesi insanların ölümü, ‘ölümsüzlük’le taçlandırılma anlamı taşır: Sesleri, sözleri, yazıları, görüntüleri, eylemleri kısaca ‘ürünleri’ başkalarında yaşamayı, dünyayı ve insanlığı aydınlatmayı, ileri götürmeyi, haksızlıkları, adaletsizlikleri, sömürüyü, savaşları, çirkinlikleri ortadan kaldırmayı sürdürür; ölüm bile ‘ölümsüzlüğe’ dönüşür.

İz bırakanlardır bunlar: Düşünürler, sanatçılar, kurtarıcılar, bilim adamları, önderler, toplumu ve dünyayı değiştirenler.”  Bahçekapılı’nın, Neşet Ertaş’ın  böylesine ölümsüz bir sanatçı olduğunu vurguladığı konuşmasının ardından panelist  araştırmacı yazar Ahmet Özdemir de sinevizyon eşliğinde sanatçının yaşamöyküsünü sergiledi. Özdemir, 5 yıl önce Anadolu’nun son büyük halk ozanını ve filozofunu kaybettiğimizi  dile getirdiği konuşmasını “Kuşku yok ki Neşet Ertaş, eserleriyle sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

24 Eylül’de İçerenköy’deki Neşet Ertaş Kültür Evi’nde gerçekleştirilen etkinlikte araştırmacı yazar Ahmet Özdemir, ozanın yaşamı ve türküleri hakkında bilgiler verirken, THM sanatçısı Mustafa Tatlıtürk, Ertaş’ın her biri anlam yüklü türkülerini çalıp söyledi. Etkinliğin kolaylaştırıcısı, araştırmacı yazar Alâettin Bahçekapılı’nın sunumuyla gerçekleştirilen etkinlikte TRT eski sunucularından Levent Bitecik de Ertaş’ın şiirlerini seslendirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1562 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

NEŞET ERTAŞ ATAŞEHİR’DE ANILDI” için 2 Yorum

  1. recep : diyor ki:

    NEŞET ERTAŞ ATAŞEHİR’DE ANILDI
    https://www.itvhaber.com/neset-ertas-atasehirde-anildi.html#.Wcj44L300qQ.twitter
    #AtaşehirBelediyesi #BozkırınTezenesi #HalkOzanı #NeşetErtaş #AbdalKültürü #AlâettinBahçekapılı #MustafaTatlıtürk #AhmetÖzdemir #itvhaber

  2. Teşekkür ederim, elinize sağlık