logo

‘O’ ÇOCUKLAR İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, annelerinin işlediği suçlar nedeniyle cezaeviyle tanışan ve cezaevi koşullarında yaşamını sürdürmek zorunda kalan 560 çocuk ile ilgili araştırma önergesi verdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İzleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Başkanlığı’na Annelerinin işlediği suçlar nedeniyle bazen doğumdan, bazen de doğumdan kısa süre sonra cezaeviyle tanışan 560 çocuk ile ilgili önerge vererek araştırma açılmasını istedi.

İlgezdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık makamına verdiği araştırma önergesine; annelerinin işlediği suçlar nedeniyle bazen doğumdan, bazen de doğumdan kısa süre sonra cezaeviyle tanışan çocukların, ceza infaz sisteminde karşılaşılan en can yakıcı sorunlardan biri olarak karşılarına çıktığını kaydetti.

İLGEZDİ’NİN ANNELERİYLE CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR RAPORU TIKLAYINIZ

Doğdukları andan itibaren annelerinin cezasına adeta ortak olan bu çocukların, çocukluklarını yaşayamadan yetişkinliğe adım atmak durumunda olduğunun altını çizen CHP PM Üyesi, İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İzleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Türkiye’de, annesi hüküm giyen veya tutuklanan 0-6 yaş grubu çocukların önünde 3 seçenek bulunmaktadır. Bu çocuklar: Dışarıda kendisine bakacak yakınları varsa onların yanında kalabilmekte, Kendilerine bakacak kimse yoksa hapishanede anneleriyle tutulmakta Annelerinin kabul etmemesi durumunda, “devlet koruması altında olan” çocuk yuvalarına yerleştirilmektedirler.

Bununla birlikte, evladından ayrılmak istemeyen anneler çoğunlukla, dışarıda çocuklarına bakacak aile fertleri olsa dahi emzirme çağında olmaları veya güvenlik gibi nedenlerle hapishane koşullarına rağmen çocuklarının yanlarında kalmasını istemektedirler.

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2017 yılı Nisan ayı itibariyle, Türkiye’de ceza infaz kurumlarında çocuğuyla kalan mahpus sayısı: 171’i tutuklu; 345’i hükümlü olmak üzere 516’dır.

Anne mahpusların yanında, hapiste tutulan 0-6 yaş arası çocuk sayısı ise 560’tır.

Yine aynı verilere göre cezaevlerinde birden fazla çocuğuyla kalan anne mahpus sayısı; 16’sı tutuklu; 28’i hükümlü olmak üzere 44’tür.

Anneleriyle birlikte cezaevinde kalan ve en temel hakları yok sayılan çocukların sorunlarının araştırılarak ve gerekli çözümlerin üretilmesi amacıyla Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğü 104 ve 105’inci maddeleri gereğince, Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

Etiketler: » » » » » » »
Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘O’ ÇOCUKLAR İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ‘O’ ÇOCUKLAR İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERİLDİ
    https://www.itvhaber.com/o-cocuklar-icin-arastirma-onergesi-verildi.html#.WUFQiTfEagc.twitter
    #CHP #GamzeAkkuşİlgezdi #AnnelerininİşlediğiSuçlar #CezaeviyleTanışanÇocuklar #CezaeviKoşulları #AraştırmaÖnergesi #TBMM #CezaeviÇocukları