logo

OHAL’DE  İFLAS ERTELEME YASAKLANDI

Resmi-Gazete-ohal-khkResmi Gazete’de yayımlanan yeni kanun hükmünde kararname ile son yıllarda hızla artan iflas erteleme talepleri Olağanüstü hal süresince (OHAL) süresince yasaklandı.

Olağanüstü hal kapsamında dün Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmündeki kararnamede (KHK), ekonomi dünyasını yakından ilgilendiren bir karar çıktı.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnameyle, iflas erteleme talepleri OHAL süresince yasaklandı. Bu yönde yapılan taleplerin de mahkemece reddedilmesi benimsendi. iflas ertelemelerinin temelini oluşturan İcra İflas Yasası’nın 179. maddesine göre iflas erteleme istemleri,  uygulanacak düzenleme ile OHAL süresince yasaklandı.

Hürriyet’te yer alan habere göre; bu maddeye göre, sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borçlarının aktifinden fazla olduğu beyan edilip, bu mahkemece onanırsa bu yapılar için iflas kararı verilebiliyor. Ancak yine bu kişiler, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyileştirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflasın ertelenmesini isteyebiliyor. Mahkeme projeyi ciddi ve inandırıcı bulursa, iflasın ertelenmesine karar veriliyor.  İflas erteleme verildiğinde, borçluyla ilgili hiçbir takip yapılamıyor. Hatta daha önce başlamış takipler duruyor. Bu da şirketlere, 2 yıllık bir zaman kazandırıyor.

TARTIŞMA KONUSU

Son dönemde tanınmış ve İSO 500 listesinde yer alan birçok büyük firma, iflas erteleme başvurusunda bulundu. İflas ertelemeye yönelik yoğun talep, tartışmaları da beraberinde getirdi.  İş dünyasından gelen talepler üzerine Haziran ayında yasalaşan torba kanuna, iflas ertelemeyi sınırlandırmaya dönük hükümler konuldu ve şirketlerin iflas erteleme başvurusunu, son bir yıldır bulunduğu yerleşim merkezinde yapması şartı getirildi.  Ayrıca daha önce iflas ertelemeden yararlanmış bir şirket veya kooperatifin, erteleme süresinin bitiminden itibaren bir yıl geçmedikçe yeniden iflas erteleme talebinde bulunamaması hükmü yasaya konuldu.

DAVA SAYISI 3 BİNİ AŞTI

Resme veriler de, iflas ertelemedeki artışı gösteriyor. Buna göre. 2015 yılına 2 bin 564 adet iflas davası devroldu. Yıl içinde de 571 yeni dava açıldı. 2015 yılında 258 dava sonuçlandırılırken 48 dava işlemden kaldırıldı. Böylece 2016 yılına toplamda  2 bin 831 dava devroldu. 2016 yılında açılanlarla birlikte bu sayı 3 bini aştı. İflas davaları özellikle üç büyük şehirde yoğunlaşıyor. Buna göre 2016 yılına İstanbul’da 1150, İzmir’de 313 ve Ankara’da 314 iflas davası devroldu. İflas davalarındaki artışın 2016 yılında da sürdüğü biliniyor.

SORUŞTURMAYA OHAL AYARI

KANUN hükmündeki kararnamede, memurlarla ilgili bir düzenleme de yer aldı. Buna göre, milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında ilgili mevzuatlarındaki soruşturma açma süreleri uygulanmayacak. Bu istisna, OHAL süresince geçerli olacak.

Etiketler: » » » » » » »
Share
974 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

OHAL’DE  İFLAS ERTELEME YASAKLANDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    OHAL’DE  İFLAS ERTELEME YASAKLANDI
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
    https://www.itvhaber.com/?p=98369
    #ResmiGazete #Kararname #İflasErteleme #itvhaber #OlağanüstüHal #OHAL #KanunHükmündeKararname #KHK #İflasErtelemeYasak