logo

ORHAN ÇERKEZ ‘SARIKAMIŞ RUHUYLA KARDEŞÇE YAŞAMALIYIZ’

ORHAN ÇERKEZ ‘SARIKAMIŞ RUHUYLA KARDEŞÇE YAŞAMALIYIZ’

Kar-Der (Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği), Prof. Dr. Bingür Sönmez’in anlatımı ve TRT Sanatçısı Tekin Büyükkaya’nın ağıtlarıyla Sarıkamış Şehitlerini andı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Orhan Çerkez başkanlığındaki Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kar-Der) Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’de Prof. Dr. Bingür Sönmez’in şehitleri ve şehitlikleri anlattığı, TRT Sanatçısı Tekin Büyükkaya’nın Yücel Paşmakçı Korosu ve vokalist Filiz Kılıç’ın eşliğinde ağıtlar seslendirdiği etkinlikle Sarıkamış Şehitleri anıldı.

ÇANAKKALE VE SARIKAMIŞ RUHUYLA KARDEŞÇE YAŞAMALIYIZ

Şehitler için Kuran okunup dua edilerek başlana programda, Sarıkamış’ın ağır kış koşullarında donarak şehit düşen Mehmetçiklerin manevi iklimini anlamak üzere “Sarıkamış Şehitleri”ni anma toplantısını düzenlediklerini kaydeden Kar-Der Başkanı Orhan Çerkez’in açılış konuşmasında, yüz yılar boyu özgürlük uğruna şehit olmak için kılıca, kurşuna göğsünü siper ettiğini, canını vermekten korkmadığını vurgulayarak; “Nice acılar görmüş, nice canlar toprakla kucaklaşmıştır. Nice ruhlar şehitlik mertebesine ermiştir. Bütün bu bedeller bir toprağı vatan yapmanın bedelidir. Sınırları şehit kanıyla çizilmiş bu topraklardaki tüm halklar ağır bedeller ödemiştir. İçinden geçtiğimiz süreç Türk ulusunun birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı olduğu bir dönemdir. Bu vatan kolay kazanılmadı. Kıymetini bilmeliyiz. Bu topraklarda Çanakkale ve Sarıkamış ruhuyla kardeşçe yaşamalıyız. Tüm şehitlerimiz önünde saygıyla eğiliyor, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

KAHRAMAN ASKERLERİN BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜ

Karda, boranda, tipide düşmanla mücadeleye koşan kahraman askerlerin büyük yürüyüş destanının, birlik ve beraberliğin temel taşı olduğunun görüldüğünü vurgulayan Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, bu gün de canı pahasına vatan müdafaası yapan askerlerin bu asil ruhun mirasçıları olduğunun altını çizerek; “Bizler de bu günde devam eden bu mücadeleyi sürdürmeye çalışmaya, emaneti korumaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız coğrafya yeryüzünün en zor coğrafyalarından biri. Bu coğrafya vatanı uğruna ölümü göze alan evlatlarımızın da tükenmediği, tükenmeyeceği bir coğrafyadır. Vatanı uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, hatıraların önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.

SARIKAMIŞ’TA TEK DÜŞMAN: YAZ KIYAFETİNDE KIŞ KOŞULLARI

Sarıkamış Harekatı’nda yola çıkan askerlerin yürüyüş boyunca düşmanla karşılaşmadığını, tek düşmanın tipi, kar ve soğuk olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bingür Sönmez, slayt eşliğinde yaptığı konuşmasında, ağır kış koşullarında yapılan Sarıkamış Harekatı, yokluk içindeki zorlu koşulları, Sarıkamış Şehitleri ve Şehitlikleri anlattı.

SARIKAMIŞ’TA DÜŞMANA DEĞİL, AĞIR KIŞ KOŞULLARINA YENİLDİK

Bingür Sönmez, yazlık giysilerle ağır kış koşullarında başlatılan Sarıkamış Harekatına katılan askerlerin daha yürüyüşün başında ayaklarının donduğu, Sarıkamış’ta askerlerin düşmana değil, ağır kış koşullarına yenildiği, harekata katılan askerlerin önemli bir kısmının donarak şehit olduğunu kaydettiği konuşmasında, sağ kalan askerlerin ve bölge halkının esir alınarak yine çok ağır koşullarda sürgün edildiğini, hayvan vagonlarında nakledilen esirlerin bir çoğunun sürgün yolculuğunu tamamlayamadan, geri kalanının da sürgün yerindeki sefalet nedeniyle hayatlarını kaybettiklerinin altını çizdi.

Orhan Çerkez başkanlığındaki Kars ve Yöresi Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kar-Der) Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’de Prof. Dr. Bingür Sönmez’in şehitleri ve şehitlikleri anlattığı Sarıkamış Şehitleri anma gecesine; CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak , Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, CHP PM Üyesi ve TBMM 24.dönem milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Ataşehir ilçe yöneticileri ile Kadın Kollar Başkanı Nihan Baykal Erol ile yöneticileri, MHP İlçe Yöneticileri ile kadın kollar başkanı, Ataşehir Belediye Meclis üyeleri Süleyman Karadağ ve İsmail Levent, mahalle muhtarları, STK, dernek, birlik, oda başkan ve yöneticileri, yöre mensubu vatandaşlar ile Ataşehirliler katıldı.

90 BİN MEHMETÇİK DONARAK ŞEHİT OLDU

1877-1878’deki yaşanan ve 93 Harbi olarak bilinen, Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisi ile sonuçlanınca savaş tazminatı olarak Batum, daha sonra da Berlin Antlaşması ile Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin Rusya’ya bırakılmıştı.

1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde planlarını kurmaylarına sunduğu 23 Aralık’ta başlayıp 15 Ocak’ta sona eren “Sarıkamış Harekâtı” iddialar göre; Osmanlı Ordusu’nun 90 bin şehit, Rus kuvvetlerinin ise 30 bin kayıp vermesi ile sonuçlandı.

Yine o dönemden kalan bilgiler ile tanıkların ifadelerine göre Osmanlı Ordusuna mensup Türk Askerlerinin önemli bir bölümü Sarıkamış’ın olumsuz hava ve ağır kış koşulları ile bu koşullara uygun olmayan giyim ve ekipmanların olamayışı sonucu donarak şehit oldu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ