logo

Oscar 2020 Ödülleri Kazananları Belli Oldu

Oscar 2020 Ödülleri Kazananları Belli Oldu

92.Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. 92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu.

92.Oscar En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Joaquin Phoenix aldı.

Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklanan 92. Oscar En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Joaquin Phoenix.

İlklerin yaşandığı 92. Oscar Ödülleri gecesine dört Oscar heykelciği kazanan Parazit filmi damga vurdu. Filmin Güney Koreli yönetmeni Bong Joon Ho En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken, Parazit filmi En İyi Uluslararası film, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Film dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Güney Kore yapımı Parasite En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joon Ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parasite, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesiyle Oscar tarihine geçti.

Oyunculuk ödüllerinde kazanan isimler; En İyi Kadın Oyuncu, Judy filmiyle Renee Zellweger seçilirken, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı, Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix’in oldu.

Heath Ledger’dan sonra Oscar tarihinde ikinci kez Joker rolüne ödül verildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Marriage Story filmindeki performansıyla Laura Dern seçilirken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ise Brad Pitt oldu.

Daha önce 12 Yıllık Esaret filmiyle yapımcı olarak Oscar kazanan Pitt, oyunculuk dalında ilk Oscar’ını aldı. İşte 2020 Oscar Ödülleri’ni kazananlar:

İŞTE GECEDE ÖDÜL KAZANAN DİĞER YAPIMLAR

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood filmindeki performansıyla Oscar Ödülü’nü kazandı. Gecenin en merak edilen konularından biri Brad Pitt’in yardımcı oyuncu ödülünü alıp alamayacağıydı. Quentin Tarantino’nun yönettiği Once Upon a Time in Hollywood filmindeki rolüyle oyunculuğu dikkat çeken Pitt bu ödüle en yakın isim olarak gösteriliyordu. Pitt böylelikle oyunculuk kariyerindeki ilk Oscar’ını da almış oldu.

Pitt daha önce Twelve Monkeys, The Curious Case of Benjamin Button ve Moneyball filmlerindeki rolleriyle Oscar adayı olmuş, törenden eli boş dönmüştü.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Laura Dern – En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü Netflix’te yayınlanan Marriage Story filmindeki rolüyle Laura Dern’in almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu ve kazandı.

 EN İYİ ULUSLARARASI FİLM

Parazit

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Toy Story 4

E.Traveller

EN İYİ KISA FİLM (ANİMASYON)

Hair Love

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Bong Joon Ho – Parasite

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Taika Waititi – Jojo Rabbit

EN İYİ YÖNETMEN

Parazit filminin yönetmeni Bong Joon Ho, En İyi Yönetmen ödülünü alan ilk Güney Koreli yönetmen olarak tarihe geçti.

EN İYİ KISA FİLM

The Neighbours’ Window

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

Once Upon a Time in Hollywood

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Little Women

EN İYİ BELGESEL

American Factory

EN İYİ KISA BELGESEL

Learning to Skateboard In A Warzone

EN İYİ SES KURGUSU

Ford v Ferrari

EN İYİ SES MİKSAJI

1917

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Roger Deakins – 1917

EN İYİ KURGU

Michael McCusker and Andrew Buckland – Ford v Ferrari

 EN İYİ GÖRSEL EFEKT

1917

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ

Bombshell

EN İYİ ORJİNAL FİLM MÜZİĞİ

Hıldur Gudnadóttır – Joker

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

Elton John – Rocketman

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ

Joaquin Phoenix, JOKER filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Aldı. Böylece Phoenix dördüncü kez aday gösterildiği Oscar’da ilk ödülünü aldı.

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ

Dördüncü kez aday gösterildiği Oscar’da, Judy filmi ile ikinci kez Oscar ödülünü alan Renée Zellweger heyecanını anlatırken aday gösterilen diğer kadın oyunculara saygısını sundu.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

Jane Fonda en iyi film ödülünü sunmak için sahneye çıktığında büyük bir alkış aldı. Parazit filmi  En İyi Film Ödülünü aldı ve geceye damga vurdu. İngilizce olmayan ve en iyi film ödülünü alan ilk film olma özelliğini taşıyan filmin Güney Koreli yönetmeni Bong Joon Ho bu önemli geceden dört ödül ile ayrıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ