logo

Pazarlarda Koronavirüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pazarlarda Koronavirüsten Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilim Kurulu uyardı: Kontrollü Sosyal Hayat döneminde semt pazarları ve pazar yerlerine giderken Yeni Koronavirüs salgınından korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Recep Kenan/itvhaber.com

Bilgi almak için başvurduğumuz “COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”, normalleşme kapsamında yeni normallere göre şekillenen “Kontrollü Sosyal Hayat” döneminde semt pazarları ve diğer pazar yerlerine giderken Yeni Koronavirüs Hastalığı’ndan korunmak için alınması gereken tedbirleri belirliyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “COVID-19 SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ” Uyarılarında; Pazar Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler:

PAZAR YERLERİNE GİRİŞTE MASKE ZORUNLU OLMALIDIR

Koronavirüs salgınında barındırdıkları risk açısından pazar yerlerinde kurallara uyumun çok sıkı denetlenmesi gerektiğine işaret edilen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu “COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” uyarılarında, pazar yerlerinin tüm giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınması zorunluluğu vurgulanarak; “Pazar yerlerinin girişlerinde ve pazar içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliğiyle ilgili afişler asılmalıdır. Pazar yerlerine girişte maske zorunlu olmalıdır.” Bilgilerine yer verildi.

“COVID-19 SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ” UYARILARINDA; PAZAR YERLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER!

Pazar yerleri toplu bulunulan yerlerden olduğu için COVID-19 bulaşma açısından risklidir. COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıdaki önlemlere uyulmalıdır.

PAZAR YERLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

» Barındırdıkları risk açısından pazar yerlerinde kurallara uyum çok sıkı denetlenmelidir.
» Pazar yerlerinin tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınmalıdır.
» Pazar yerlerinin girişlerinde ve pazar içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliğiyle ilgili afişler asılmalıdır.
» Pazar yerlerine girişte maske zorunlu olmalıdır. Pazar yerinde kesinlikle maskesiz çalışan esnaf veya müşteri bulunmamalıdır. Maskelerin doğru şekilde kullanılması (çene ve burunu kapatacak şekilde) sağlanmalıdır.
» Pazar yerleri/alanında, sergi, tezgâh ve/veya tahtalar araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir.
» Pazar yerlerindeki satıcılar ve müşteriler dâhil kişi sayısı her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde veya tezgah sayısının iki katı kadar müşteriyle sınırlandırılmalıdır. Hesaplama yapılarak pazar yerinin kapasitesi girişlere asılarak ilan edilmelidir.
» Pazar yerine giren müşteri sayısı belirlenerek (görevlinin sayması veya turnike benzeri sistemler konulması) müşteri kapasitesine ulaşıldığında yeni müşteriler alınmamalı, sosyal mesafe (en az 1 metre) kurallarına göre bekletilmelidir.
» Pazar yerlerinin tüm girişlerinde ve her tezgâhta el antiseptiği (kolonya vb.) bulundurulmalıdır. » Tezgâh olmadan yerde satış yapılmamalıdır.
» Tezgâhtarlar sık sık ellerini antiseptik ile temizlemelidir.
» Tezgâh aralarındaki geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmamalıdır.
» Pazar tezgahlarının önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulmalıdır. » Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin 56 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek satışının yapılması sağlanmalıdır. Müşteri tarafından ürün seçimine izin verilmemelidir.
» Kapalı pazar yerlerinin havalandırılması sağlanmalıdır.
» Pazar yerlerinde çöpler açıkta bırakılmamalı, kapalı poşetlerle uygun şekilde toplanmalıdır.
» Satışlar sona erdikten sonra pazar alanının temizliği toplu yaşam alanlarında yer temizliğinde kullanılan esaslar çevresinde su ve deterjanla yapılmalıdır

PAZAR YERLERİNDE MÜŞTERİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER

» Pazar yerine maskesiz girişlere izin verilmemelidir. Maske pazar yerinde bulunulduğu sürece çıkarılmamalıdır. Ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır.
» Pazar yerlerinde sosyal mesafeye (en az 1 metre) uymaları konusunda uyarılmalıdır.

PAZARCI ESNAFINA YÖNELİK ÖNLEMLER

» Pazar yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes COVID-19, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliği konusunda bilgilendirilmelidir.
» Pazar yerlerine girişte pazarcı esnafının ateşi ölçülmeli, ateşi 38oC üzerinde olanlara tıbbi maske takılmalı, pazar yerine girişine izin verilmemeli ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.
» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı olan pazarcı esnafının pazar yerine girişine izin verilmemelidir.
» Pazarcı esnafı ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır. Nemlendikçe ya da kirlendiğinde maske değiştirilmeli, maskenin dış yüzüne dokunulmamalıdır. Maske değiştirmeden önce ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.
» Tezgâh arkasında satış yaparken diğer pazarcılarla arasındaki mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat etmelidir.
» Pazarcı esnafı ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketicilerin temas etmesini önlemeli, doğrudan kendileri hijyen koşullarına dikkat ederek poşetlemeli ve satışını yapmalıdır.
» Pazar esnafı bağırarak satış yapmamalıdır. Pazar esnafı yemek yerken sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelidir.

LAVABO VE TUVALETLER

» Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulmalıdır.
» Tuvalet alanlarına giriş kapıları otomatik kapı sistemine çevrilmelidir. Bu imkân yoksa tuvalet alanına giriş kapılarını kolları çok sık dezenfekte edilmelidir.
» Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilmelidir.
» Tuvalet ve lavaboların temizlik saatleri kayıt edilmelidir ve görünür şekilde asılmalıdır.
» Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulundurulmalıdır.
» El kurutma fanları kullanıma kapatılmalıdır. Tek kullanımlık kağıt havlular kullanılmalıdır.
» Tuvalet temizliği yapacak personel eldiven, maske ve gözlük/siperlik kullanmalıdır.
» Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afişleri olmalıdır.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ