logo

SAHİLLERDE ENGELSİZ PLAJLARIN SAYISI ARTIYOR

Türkiye sahillerindeki plajlarda belediyelerin uyguladığı projelerle engelli vatandaşların denizle buluşmasını kolaylaştıran ‘Engelsiz Plaj’ sayısı giderek artıyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bazı belediyeler, sahil bantlarında yapılan düzenlemelerle, yürüyüş platformu, özel şezlonglar, soyunma kabinleri ile engelli vatandaşların denizle rahat bir şekilde buluşmalarını sağlıyor.

BELEDİYELER PLAJLARDA ENGELİ KALDIRIYOR

Belediyelerin, engelli vatandaşların yaşamın her anına dahil olabilmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği projeden, vatandaşlar ücretsiz olarak faydalanabiliyor.  Yine bu proje kapsamındaki plajlara engellilerin ücretsiz ulaşım sağlanıyor.

MUĞLA AKYAKA’DA ENGELLİLER İÇİN ÖZEL PLAJ

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı ‘Sakin Şehir’ Akyaka’da, engelli bireylerin kullanabilmesi için özel bir plaj oluşturuldu. Plajda engellilerin denizle buluşmasını sağlayacak yürüyüş platformu, özel şezlonglar ve özel soyunma kabinleri bulunuyor.

MUĞLA’DA ENGELSİZ PLAJ SAYISI 11

Dalaman Sarsala Plajı, Datça Hastaneönü plajı, Ortaca SARÇED plajı, Ula Akyaka Plajı, Milas Ören Plajı ve Bodrum Kumbahçe plajı 2016 yılında engelsiz plajlar arasında yer alırken,  2017 yılında da Fethiye Aksazlar Plajı, Datça Karaincir Plajı, Köyceğiz Ekincik, Milas Güllük Halk Plajı ve Bodrum Turgut Reis Plajında yapılan düzenlemeler sonrasında Muğla’da Engelsiz Plaj sayısı 11’e çıktı.


ANTALYA’DA ASANSÖRLE DENİZE ULAŞIM

Antalya’da Konyaaltı Sahili’nde kazandırılan Türkiye’ye örnek proje ile engelli vatandaşlar, zemin üzerinden engelsiz bir şekilde denize ulaşabiliyor. Engelliler, deniz içine kadar asansör sayesinde ve görevliler eşliğinde denizden faydalanabiliyor. Ayrıca engelli bireyin aracıyla 360 derece dönebileceği soyunma kabini, uluslar arası standarttaki eğimi ile k rahatlıkla kullanabileceği kabinler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya’da Lara ve Sarısu sahillerinde iki engelsiz plajı projesinin daha hayata geçirilmesi planlanıyor.

MERSİN’DE ENGELSİZ PLAJ

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Denizkızı A.Ş. tarafından Kızkalesi ve Susanoğlu sahillerinde yaptığı çalışmalarla hayata geçilen engelli plajında, engelli bireylerin denize ulaşmalarını sağlıyor. Engelli bireyler ahşap hasır yoldan başlayarak, denize kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan suyla buluşabiliyor. Engelliler düzenlenen plaj sayesinde suya girdikten sonra, risk olmadan denizin keyfini çıkarabiliyor. İlerleyen yıllarda Engelsiz Plaj çalışmalarını devam ettirecek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tüm sahillerde ‘Engelli Plajı’ kurmayı hedeflediği belirtiliyor.

DİKİLİ’DE DE ENGELSİZ PLAJ

Engellilere yönelik hayatı kolaylaştırma projeleri kapsamında ‘Deniz Engel Tanımaz’ projesi çerçevesinde engellilerin denize ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Dikili Engelsiz Plajı kuruldu.

engellilere ve yaşlılara özel olarak tasarlanmış plajda 30 adet kumda hareket edebilen ve denizde yüzebilen ayrıca şezlong olarak kullanılabilen plaj tekerlekli sandalyesi bulunuyor.

Tatile gelen bireyler Dikili’deki bu plajdan ücretsiz şekilde yararlanabiliyor. Denize rahatça ulaştığı plajdaki özel şezlongunda güneşleyen engelli bireyler aileleriyle birlikte keyifli bir tatil geçirme imkanı buluyor.

Bu plaj hizmetleri Dikili Belediyesi, Dikili Vakfı, Dikili ARGE Grubu ve Türkiye Yardım Sevenler Derneği Dikili Şubesi ve proje ortağı olan STK, Türk Geriatri Vakfı İzmir Şubesi tarafından gönüllülük esasına göre yürütülüyor.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1070 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SAHİLLERDE ENGELSİZ PLAJLARIN SAYISI ARTIYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    SAHİLLERDE ENGELSİZ PLAJLARIN SAYISI ARTIYOR
    https://www.itvhaber.com/sahillerde-engelsiz-plajlarin-sayisi-artiyor.html#.WZCX3N_rwoY.twitter
    #Türkiye #Belediye #EngelliVatandaş #EngelliBirey #EngellilerDenizleBuluşuyor #EngelsizPlaj #EngeliŞezlongu #EngelliPlajı #EngelliDenizleBuluşuyor #itvhaber