logo

Salgın Yönetiminin Sorumluğu Bilim Kurulu’nun Değil, Sağlık Bakanlığı’nın!

Salgın Yönetiminin Sorumluğu Bilim Kurulu’nun Değil, Sağlık Bakanlığı’nın!

CHP’nin Bilim Kurulu çağrısını aktaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, salgın yönetiminin sorumluluğu Bilim Kurulunun değil, Sağlık Bakanlığınındır!” dedi.

CHP’den Bilim Kurulu çağrısı: Salgın yönetiminin sorumluğu Bilim Kurulu’nun değil, Sağlık Bakanlığı’nındır!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’nu paravan olarak kullandığını açıklayarak, “Süreci yönetemeyen ve Saray kabinesinin baskısını kaldıramayan Sayın Sağlık Bakanı bu sürecin baş sorumlusudur. Salgın yönetiminin sorumluluğu Bilim Kurulunun değil, Sağlık Bakanlığınındır!” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi sürecinde iktidarın Bilim Kurulu’nu kullanarak “kurgulanmış rahatlama” yaratarak binlerce kişinin sağlığını ve hayatını tehlikeye attığını ve bu yüzden salgının kontrolden çıktığını açıklayarak, “Bilim Kurulu’nun acilen bakanlığa ilettiği ancak bakanlık tarafından sümen altı edilen tavsiyelerini, gizlenen gerçekleri açıklamasını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

CHP’li Akkuş İlgezdi gelinen noktada Sağlık Bakanlığı’nın; “Bilim Kurulu’nu paravan olarak kullandığını, tavsiyelerinin ne olduğunun bilinmediği, çoğu kamu görevlisi olan Bilim Kurulu üyesi hekimlerin üzerinde devlet gücünü kullanarak baskı oluşturduğunu” açıkladı.

SÖZCÜ BELİRLEYİN

Yaşanan süreçte Bilim Kurulu’na tarihi bir sorumluluk olduğunu hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Bilim Kurulu’nun organizasyon yapısı ele alınmalı ve bir sözcü belirlenmelidir. Bu sözcü, 38 kişi adına 83 milyon yurttaşımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmakla ilgili almış olduğunuz ve alacağınız kararları kamuoyuna açıklamalıdır” dedi.

GİZLENEN ÖNERİLERİNİZİ AÇIKLAYIN

Gamze Akkuş İlgezdi, Bilim Kurulu’na, “Bu güne kadar Bakanlığa önerdiğiniz ancak neden açıklamadığınızı bilmediğimiz tavsiyelerinizi paylaşmanız gerekmektedir. Yurttaşlarımız, bilim insanı olarak sizlerden bugüne kadar Sağlık Bakanlığına önerdiğiniz ancak kabul edilmeyen, göz ardı edilen, ya da Bakanlığın ciddiye almadığı tavsiyelerinizin açıklanmasını beklemektedir. Susmayın, açıklayın” çağrısında bulundu.

BİLİM KURULU BASKI ALTINDA

“Bilim Kurulu’nun siyasi iradenin baskısı altında olduğunu biliyor ve görüyoruz. Anlaşılan o ki, sürecin başında yıldızı parlayan Kurul’un, Saray Kabinesi’nden rol çalmasından endişe edilmiştir. Geldiğimiz noktada tavsiyede bulunmasının beklediğimiz Bilim Kurulu’na ekonomik ve siyasi kaygılar nedeniyle tavsiyelerde bulunulduğu ve halk sağlığının tehlikeye atıldığı görülmektedir” diyen Akkuş İlgezdi, süreci yönetemeyen ve Saray kabinesinin baskısını kaldıramayan Sayın Sağlık Bakanının bu sürecin baş sorumlusu olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığını süreci şeffaf yönetmediğini ortaya koyan Gamze Akkuş İlgezdi Sağlık Bakanına şu soruları yöneltti:

1)Önceleri vaka sayılarını açıklıyordunuz, birden hasta sayısına geçtiniz. Ardından birden vaka/hasta sayısını birlikte açıklamaya başladınız! Bugün sonuçları itibariyle son derece ağır bir manipülasyon olduğu ortaya çıkan vaka/hasta ayrımı binlerce cana mal oldu. Salgının başlangıcından bu yana gerçek, doğrulanmış olgu ve ölüm sayılarını ne zaman açıklayacaksınız?

2)Bir Bilim Kurulu üyesi, “vaka sayısı ve hasta sayısı ifadelerinin eş anlamlı olarak kullanılmadığını düşünüyordum. Öyle değilmiş” dedi.  Vaka sayılarını Bilim Kurulu’ndan neden gizlediniz?

3)Vakaları ve yayılım hızını gizlediğiniz, gerçek rakamları paylaşmadığınız Bilim Kurulu üyelerinin doğru tavsiyelerde bulunmasını nasıl beklediniz? Bilim Kurulu üyelerinden veri saklamanızı size kim emretti?

10.12.2020 tarihi itibariyle günlük can kaybı 220’e, salgının başından bu yana yitirdiklerimizin sayısı ise yalnızca sizin verdiğiniz rakamlara göre 15 bin 751’e yükseldi. Bu tablo karşısında sorumluluk duyuyor musunuz?

4)Test sayısı ile övünüyorsunuz! Peki, testlerin ne kadarının hastalık belirtisi gösteren kişilere, ne kadarının temaslılara yapıldığını neden açıklamıyorsunuz? Mükerrer testleri gizleyerek hayati öneme sahip bu bilgileri kimden ve neden saklıyorsunuz? Bilim Kurulu üyeleri bu verilerin açıklanmasını önerdiyse, bu verilerin açıklanmasını kim, neden engelliyor?

5)Bilim Kurulu toplantılarının tutanakları tutuldu mu? Bu tutanakları açıklayacak mısınız?  Toplumu yanıltan ve sonuçları itibariyle salgını çığırından çıkararak, ölümleri katlayan bu “yaratılmış iyimserliğin” sorumluluğunu üsteleniyor musunuz?

6)Sayın Bakan, salgın döneminde birinci basamak sağlık hizmetleri aksadı. Hastalık takibi yapılamamakta. Türkiye’nin kovid-19 sonrası yaşayacağı hastalık tsunamisikarşısında hangi önlemleri aldınız? Bu durum bilginiz dahilinde miydi, gerekli uyarılar, öneriler tarafınızdan yapıldı mı?

İSTİFA ÇAĞRISI

CHP’li Akkuş İlgezdi, sorumlu bakan olarak Sayın Fahrettin Koca’nın, COVID-19 salgınını “sıradan” hastalığa indirgedikleri sürece can kayıpların artacağını açıklayarak, “Dolayısıyla dokunduğu herkesi sarsan bu salgının, yıkıcı izler bırakacak sosyal ve ekonomik krizler yaratacağı ortadadır. Saray Kabinesi’nin üyelerinden beklentimiz ‘tweet atıp, önlem alın çağrısında bulunmaları’ değil, sorumluluk almaları ve süreci yönetemediklerini itiraf ederek, istifa etmeleridir” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ