logo

04 Haziran 2023

Sarı Kodlu Gökgürültülü Sağanak Yağış Uyarısı Sürüyor

Sarı Kodlu Gökgürültülü Sağanak Yağış Uyarısı Sürüyor

Yağışlı havanın etkili olduğu, yer yer sarı kodlu alarm ile uyarıldığı yurdumuzun Karadeniz ile İç bölgelerimizdeki 27 ilde sarı kodlu meteorolojik uyarı var.

RecepKenan/itvhaber.com

Hafta başından itibaren yağışlı havanın etkili olduğu, yer yer sarı kodlu meteorolojik alarm ile  uyarıldığı yurdumuzun Batı ve Orta Karadeniz ile İç Bölgelerimizdeki 27 ilde sarı kodlu alarm ile yurttaşlar uyarıldı.

SARI KODLU UYARI YAPILAN İLLER

Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Bolu, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Isparta, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Karabük ve Düzce’nin yer aldığı 27 İl için sarı kodlu meteorolojik uyarı yapıldı.

MARMARA BÖLGESİNDE HAVA

Tahminlerde Marmara Bölgesinin parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğuya kayan yağışların öğle saatlerinden sonra Sakarya çevrelerinde yerelde kuvvetli olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya’nın batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağışın etkili olması bekleniyor.

YAĞIŞLARA BAĞLI OLUMSUZLUKLARA KARŞI DİKKAT VE TEDBİR!

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; yağışların Pazar günü İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya’nın kuzey ve batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması (21-75 kg/m2) beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

YURT GENELİ METEOROLOJİK DURUM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Giresun ve Artvin çevrelerinin aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya’nın kuzey ve batısı ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Rüzgarın; kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu, diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinde Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİK UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya’nın kuzey ve batısı ilçelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI:
Rüzgârın; öğle saatlerinde Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması beklenmektedir.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ