logo

SICAKLIK 15 DERECE DÜŞÜYOR, MEVSİMİN İLK KARI GELİYOR

Kuzeybatı kesimlerden başlayarak hava sıcaklıklarında hızlı düşüş yaşanacak. 15 dereceye varan ani sıcaklık düşüş ile İstanbul ve çevresi mevsimin ilk kar yağışını alacak.

Recep Kenan/itvhaber.com

Hava sıcaklıkları hafta başından itibaren Kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalacağı ön görüsünde bulunan meteoroloji, 15 dereceye varan sıcaklık farkıyla İstanbul’da mevsimin ilk kar yağışının beklendiğini kaydediyor.

15 DERECEYE VARAN SICAKLIK DÜŞÜŞÜ             

Geçtiğimiz Pazar günü yazdan kalma bir havayla 20 derecenin üstünde sıcaklığın görüldüğü  İstanbul’da sıcaklıkların bugünden itibaren düşmeye başlayacağı, hava sıcaklıklarının çarşamba günü 5 dereceye kadar düşeceği ön görüsünde bulunan meteoroloji yetkilileri İstanbul’da birkaç gün içinde 15 dereceyi bulan büyük bir ısı farkı oluşacağını belirtiyorlar.

İSTANBUL’U SENENİN İLK KARI BEKLİYOR

Meteoroloji tahminlerine göre, Çarşamba günü İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışı, kıyı kesimlerinde ise karla karışık yağmur bekleniyor.

BOLU’DA ETKİLİ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Bolu’da bu akşam saatlerinde yağmurla başlayacak yağışların, yarın (Salı) sabah saatlerinde kar yağışına dönmesi ve Çarşamba akşam saatlerine kadar etkili olması, kent merkezinde 10-20 cm. yüksek kesimlerde 20-50 cm. kar örtüsü yapması beklendiğinden kar yağışı, buzlanma ve don olayından dolayı ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUZEY, İÇ VE DOĞU KESİMLERDE KAR YAĞIŞI

Halen mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların yaşandığı ülkemizin, 04.12.2017 Pazartesi gününden itibaren kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisinde kalacağı tahmin ediliyor. Soğuk hava dalgasıyla birlikte hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (8-16 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarındaki azalmayla birlikte kuzey, iç ve doğu kesimlerde kar yağışları görüleceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL’UN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

İstanbul’da genellikle yağmur şeklinde görülecek yağışın Salı gecesi ve Çarşamba günü kentin kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerinde kar olarak görüleceği, Ankara’da Pazartesi akşam saatlerinde yağmur olarak başlayacak yağışın Salı akşamı soğumayla birlikte karla karışık yağmura döneceği, Çarşamba günü ise aralıklı hafif kar yağışı meydana geleceği tahmin ediliyor.

ÜLKEMİZ GENELİNDE DURUM: KUZEYDEN YAĞIŞ GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü tahminlerine göre;

Pazar akşam saatlerinden itibaren Trakya, Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında başlayan yağışların Pazartesi günüde devam edeceği, Ülkemizin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ile Samsun ve Çorum çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde yer yer sis ve pus görüleceği tahmin ediliyor.

SALI GÜNÜ YAĞIŞLAR DEVAM EDİYOR

Salı günü ise Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz Bölgesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak olarak başlayacak yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, ve İç Anadolu’nun kuzeyinde karlar karışık yağmur ve kar yağışına dönmesi bekleniyor.

YAĞIŞLAR ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE DE DEVAM EDİYOR

Çarşamba günü; Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

07.12.2017 Perşembe günü ise; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

YAĞIŞLI SİSTEM CUMA GÜNÜ YURDU TERK EDİYOR

Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan tahminlere göre, yurdumuzun önemli bir kesimini etkisi altına alan 15 dereceye varan ısı düşüşü yaşanan, soğuk ve yağışlı sistemin 08.12.2017 Cuma günü yurdumuzu terk etmesi bekleniyor.

BUZLANMA VE DON OLAYLARINA KARŞI DİKKAT VE TEDBİR UYARISI

Ülkemizde beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte kuzey, iç ve doğu kesimlerde beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuzluklardan buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması, Don Tehlikesine karşı tedbir alınması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi yönünde uyarılar yapılıyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ