logo

SICAKLIK DÜŞÜYOR, KAR VE YAĞMUR GELİYOR

yagis-uyari - marmara_meteorolojiMeteorolojinin tahminine göre mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının serin ve yağışlı hava ile birlikte hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Şubesi tarafından yapılan tahminlere göre; yurdumuzun Çarşamba öğle saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Mevsim normallerinin yaklaşık 10-12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının serin ve yağışlı hava ile birlikte yarın Marmara bölgesinde, Perşembe günü yurdumuzun kuzey, iç ve batı bölgelerinde, Cuma günü ise doğu bölgelerimizde hissedilir derecede (10 ila 15 derece arasında) azalacağı, ancak hafta sonundan itibaren tekrar yükseleceği tahmin ediliyor.

SAĞANAK VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ

Çarşamba akşam saatlerinde Marmara, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun kuzeybatı kesimlerinde başlayacak yağışların 21.04.2016 Perşembe günü, Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde etkili olacağı bekleniyor. Meydana gelecek yağışların Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın ile Doğu Karadeniz kıyı kesiminde (Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) kuvvetli olması (metrekareye 21-50 kg) tahmin ediliyor.

DOĞU KARADENİZ’İN İÇ KESİMLERİ DOĞU ANADOLU’NUN KUZEYDOĞUSUNDA KAR

Serin ve yağışlı havanın 22.04.2016 Cuma günü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi tahmin ediliyor. Cuma günü gece ve sabah saatlerindeki yağışların, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olması bekleniyor.

Çarşamba gününden itibaren iç ve batı bölgelerimizde artan rüzgarın;  Perşembe günü ise yurt genelinde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 Km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU KARADENİZ KIYILARINDA KUVVETLİ YAĞMUR, YÜKSEKLERİNDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Doğu Karadeniz’de yarın (perşembe) başlayacak olan yağışların öğle saatlerinden itibaren etkisini arttırarak 22.04.2016 Cuma sabah saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli yağmur ve sağanak (25-50 mm) şeklinde etkili olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in 1200 m üzeri yüksek kesimlerinde ise yağışın yarın (perşembe) akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde Cuma sabah saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağı tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz’de Çarşamba (20.04.2016) günü akşam saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden esmesi beklenen rüzgarın 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın; Perşembe (21.04.2016) günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir

Yetkililer tarafından yapılan uyarılarda; bölgede beklenen yağışların oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan, yüksek kesimlerinde zirai don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtiliyor.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
918 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SICAKLIK DÜŞÜYOR, KAR VE YAĞMUR GELİYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    SICAKLIK DÜŞÜYOR, KAR VE YAĞMUR GELİYOR
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=90976
    #Tahmin #Meteoroloji #Marmara #Yağış #Kar #Fırtına #Karadeniz #Ege #itvhaber #İçAnadolu #DoğuAnadolu