logo

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında İstisna Kapsamı Güncellendi

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında İstisna Kapsamı Güncellendi

Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında İstisna Kapsamına Alınacak Kişilerle İlgili Genelge ile düzenleme yaparak “Sokağa Çıkma Kısıtlamasında İstisna Kapsamı” güncellendi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Son Dakika 81 İl Valiliğine Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında İstisna Kapsamına Alınacak Kişilerle İlgili Genelge Gönderildi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği, “Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında İstisna Kapsamına Alınacak Kişilerle İlgili Genelge ile Kısıtlama kapsamında düzenleme yaparak “Sokağa Çıkma Kısıtlamasında İstisna Kapsamı” güncellendi.

MNEB, EBA LİSE TV MTAL ve EBA PERSONELİ MUAF

Yapılan düzenleme ile Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak.

KURSLAR, GÖREVLİLERİ, USTA ÖĞRETİCİLER KURSİYERLER SINAV GÜNÜ SERBEST

Genelge ile Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, sınavları, teorik ve uygulama sınavlarında görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alındı.

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI VE RANDEVULU MUAF

Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

İçiler Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında İstisna Kapsamına Alınacak Kişilerle İlgili Gönderilen Genelge:

Bakanlığımızın 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgede, koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği ifade edildi.

Genelgede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirilmeler neticesinde “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Muaf Tutulacak Yerler ve Kişilere Dair Liste’ye” ekleme yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak.

Alınan kararlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ