logo

STATLARDAN, PANKARTLARDAN VE YÜREKLERDEN SİLİNMEYECEK

‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa’ yazılı pankartın stada alınmamasına tepki gösteren Gamze Akkuş İlgezdi, Mustafa Kemal Atatürk’ün statlardan, pankartlardan ve yüreklerden silinmeyeceğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP PM Üyesi Ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Gençlik Ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, 2016-17 sezonunun şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası Şampiyonu Konyaspor arasında Samsun’da oynanan Süper Kupa final maçında “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazan pankartın stada sokulmamam gerekçesini sordu.

İlgezdi, 07.08.2017’ tarihinde verdiği önergede; “2016-17 sezonunun şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası Şampiyonu Konyaspor arasında 06.08.2017 tarihinde Samsun’da oynanan Süper Kupa final maçına, Beşiktaşlı taraftarlarca getirilen ve üzerinde “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazan pankart stada sokulmadığını hatırlatarak; önergesinde “Gerekçe olarak da söz konusu pankartın “izinsiz” olması gösterilmiştir” dedi.

Maçın neredeyse tamamında tribünlerden sahaya çok sayıda meşale, torpil vb. yanıcı ve patlayıcı madde atıldığı görüldüğüne dikkat çeken Gamze Akkuş İlgezdi, ayrıca; maç esnasında sahaya giren taraftarlar ve Beşiktaşlı oyunculara atılan, “kelebek” tabir edilen bıçak, güvenliğin gerçekten “en üst!” düzeyde olduğunu gösterdiği ifadeleri ile maçtaki güvenlik zafiyetine dikkat çekti.

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun adının yazıldığı pankarta izin vermeyen güvenlik görevlilerinin, bütün enerjilerini pankartlara ve Mustafa Kemal Atatürk’ü anan sloganlara ayırdığı ortadadır. Öyle ki aynı hassasiyeti başta sahaya atılan bıçak ve maç bitiminde binlerce seyircinin sahaya girmesine göstermedikleri açıkça görülmüştür” ifadeleri ile Mustafa Kemal Atatürk’ü anan sloganlara harcanan enerjinin güvenlik için harcanmasını talep ettiği önergesinde Bakan Osman Aşkın Bak’a şu soruları yöneltti:

1.Beşiktaş taraftarının hazırladığı “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın stada sokulmadığı iddiaları doğru mudur? Pankartın stada alınmama gerekçesi “izinsiz” olması mıdır? Bu pankart için izin almaya gerek var mıdır?

2.6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır?

3.“Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir?

4.Pankartın stada girişi engellenmiş fakat İzmir marşının okunmasına engel olunamamıştır. İzmir Marşını okumak için kaç saat önceden ve hangi makamdan izin almak gerekmektedir? İzmir marşını “izinsiz” okuyan taraftarlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?

5.Pankartı stada sokmayarak “tarihi bir başarıya imza atan” ve sonrasında sahaya giren binlerce taraftara seyirci kalan güvenlik görevlilerini nasıl ödüllendirmeyi düşünüyorsunuz?

6.Passolig ile sporda şiddeti önlemeyi düşünüyordunuz. Ancak Süper Kupa Finalinde Passolig uygulanmadığı ve taraftarların kontrolsüz bir şekilde içeri alındığı ortaya çıkmıştır. Passolig uygulamasının bu maç için devre dışı bırakılmasının gerekçesi nedir? Sahaya organize şekilde giren taraftarlar nasıl tespit edilecektir?

7.“Yaşa Mustafa Kemal Yaşa Pankartı”nı stada sokmak isteyen taraftarların passolig kartlarına bir işlem yapılacak mıdır? Sahaya girerek, müsabaka güvenliğini tehlikeye düşüren taraftarların passolig kartları iptal edilecek midir?

8.Maç sırasında sahaya bıçak atılırken, maç sonunda ise tribünlerden sahaya binlerce taraftar girerken, Atatürk pankartına izin vermeyen güvenlik görevlileri kupa seremonisini mi izliyorlardı?

9.Maç öncesi oluşan yoğunluk nedeniyle x-ray cihazlarının kaldırıldığı ve taraftarların üstünün aranmadan tribünlere alındığı iddiaları doğru mudur?

Gençlik Ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır? Sorusunu yönelten CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Bakan Bak’a; “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir? diye sordu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
825 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

STATLARDAN, PANKARTLARDAN VE YÜREKLERDEN SİLİNMEYECEK” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    STATLARDAN, PANKARTLARDAN VE YÜREKLERDEN SİLİNMEYECEK
    https://www.itvhaber.com/statlardan-pankartlardan-ve-yureklerden-silinmeyecek.html#.WYhCLgI4QyU.twitter
    #YaşaMustafaKemalPaşaYaşa #Pankart #Stat #GamzeAkkuşİlgezdi #MustafaKemalAtatürk #Atatürk #YüreklerdenSilinmeyecek #CHP #Bakan #OsmanAşkınBak #Önerge #Beşiktaş #Konyaspor #SüperKupafinali #itvhaber