logo

Süper Güçlerde Acil Durum Hareketliliği İddiası

Süper Güçlerde Acil Durum Hareketliliği İddiası

Çeşitli kaynaklardan paylaşılan haberlerde dünyanın önde gelen süper güçleri; ABD, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) ve Çin düzeyinde ‘acil durum’ hareketliliği yaşandığı iddia edildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

ABD, Rusya ve AB’de ‘acil durum’ hareketliliği: ABD Başkan Yardımcısı, programlarını iptal ederek Beyaz Saray’a döndü.

Çeşitli kaynaklarda yer alan haberlere göre; ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence henüz bilinmeyen bir nedenle New Hampshire’a yapacağı ziyareti iptal ederek Washington’a geri döndü.

ABD, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) ve Çin düzeyinde ‘acil durum’ hareketliliği yaşandığı iddia edildi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ‘Washington’da kalmasını gerektiren bir durumun ortaya çıkmasıyla’ birlikte seyahat planını iptal ederek Beyaz Saray’a döndüğü bildiriliyor.

Pence’ten kısa bir süre önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tüm programını iptal ettiği ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir görüşme gerçekleştireceği bilgisi paylaşıldı.

Putin’in görüşme sonrası Şoygu’yu Rus Deniz Kuvvetleri’ne ait denizaltı aracında çıkan yangının nedenlerini ortaya çıkarmak üzere aracın çekildiği Severomorsk’a gitme talimatı verdiği açıklandı.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi’nin de Brüksel’de acil bir toplantıya çağrıldığı iddia edildi.

Putin’in denizaltı aracında meydana gelen yangında hayatlarını kaybeden 14 denizcinin ailelerine başsağlığı dileklerini sunduğu belirtilirken, Şoygu’ya ailelere her türlü yardım ve desteğin sağlanması için ayrıca talimat verdiği açıklandı.

Sosyal medyada yayılan nükleer sızıntı iddialarının ardından, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Rus denizaltı kazasının yaşandığı bölgede yüksek seviyede radyasyon gözlenmediği, Rus meslektaşlarının olayın bir gaz patlaması olduğu yönünde bilgi verdikleri ifade edildi.

Aynı saatlerde Avrupa Komisyonu Güvenlik Konseyi’nin de Brüksel’de acil bir toplantıya çağrıldığı iddia edildi. Sosyal medyada Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’nin de acil olarak toplandığı ileri sürüldü.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ