logo

TARİHİ BİNADAKİ ÇANKIRI MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI

Restorasyonunu tamamlanan Çankırı’nın en eski binalarından birinde hizmet verecek olan Çankırı’nın tarihinden izlerini taşıyan Çankırı Müzesi, ziyaretçi kabulüne başladı.

2014 yılında müzeye çevrilmek üzere restorasyonuna başlanan eski Hükümet Konağı binasındaki çalışmalar tamamlandı. Yenilenen yüzü ile resmi açılış için gün sayan Çankırı Müzesi, gelen yoğun talepler üzerine Çankırı Valisi Mesut Köse’nin talimatıyla ziyaretçi kabulüne başladı.

Çankırı Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlar Pazartesi günleri hariç diğer günlerde 09.00 ile 17.00 saatleri arasında müzeyi gezebilecek. Çankırı Müzesi Müdürü Ali Atmaca, bütün Çankırılıları ziyaret saatlerinde müzeye beklediklerini söyledi.

Müzenin ziyaretçi kabulüne başlamasının ardından Çankırı’daki birçok okulun, öğrencilerine müzeyi gezdirerek öğrencilerin Çankırı’nın tarihi hakkında bilgi edinmelerini sağladığını aktaran Atmaca, Müze’ye ayrıca vatandaşların ve tur için Çankırı’ya gelen grupların da büyük ilgisi olduğunu ifade etti.

80 yıl süreyle Hükümet Konağı, 27 yıl da Adliye Sarayı olarak hizmet veren tarihi bina bundan böyle Çankırı Müzesi olarak hizmet verecek. Binanın inşaatı 1903 yılında başlamış 1905 yılında tamamlanmıştı. Binanın müzeye çevrilmesi için ise 2014 yılında çalışma başlatılmıştı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1814 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

TARİHİ BİNADAKİ ÇANKIRI MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    TARİHİ BİNADAKİ ÇANKIRI MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI
    https://www.itvhaber.com/tarihi-binadaki-cankiri-muzesi-ziyarete-acildi.html#.WSRM1uhBylI.twitter
    #Restorasyon #Çankırı #EskiBina #ÇankırıTarihi #ÇankırıMüzesi #Ziyaret #ÇankırıMüzesiAçıldı #HükümetKonağı #TarihiBina