logo

TEKİRDAĞ ADAPAZARI AKYAZI ARASI YOL İHALESİ YAPILDI

yol_ihale-Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Asya kısmı için yapılan ihaleyi Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu kazandı. Yolun Avrupa kısmını ise Kolin-Kalyon OGG kazandı.

Bakan Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki 169 km’lik Kurtköy–Akyazı arası kısmın ihalesini Limak–Cengiz ortaklığının kazandığını belirterek, bu kısım için geçiş ücretinin 19 lira artı KDV olduğunu duyurdu.

88 km’lik Kınalı–Odayeri arasındaki otoyolun ihalesini ise Kalyon–Kolin ortaklığı kazandığını ifade eden Bakan Yıldırım, bu kısmın geçiş ücretinin ise 10,5 lira artı KDV olduğunu açıkladı.

Bakan Yıldırım’ın konuşmasında, toplam 169 kilometre oklan projenin Kurtköy’de başladığı, Akyazı’da bittiği, 2×4 yani 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş olan projenin toplam yatırım tutarının 4,5 milyar Türk Lirası olduğunu kaydetti.

Yatırım süresi yaklaşık 3 yıl olarak ön görülüyor. İhalenin yapılış şekli şöyle; verilen trafik garantileri, kilometre başına belirlenen geçiş ücretleri var, buna karşılık en az işletme süresi veren firma kazanmış oluyor.

İhaleyi kazanan ortaklık Limak Cengiz Ortak Girişimi, verdiği süre 6 yıl 9 ay 12 gün. 3 yıl yapım süresini düşerseniz geriye 4 yıla yakın bir işletme süresi sonunda yol, karayollarına devrolacak.

Proje, Kurtköy’den Havalimanı’na kadar devam eden 26 Ağustos’ta açacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil 95 kilometre, katılım yollarıyla 200 kilometrenin üzerine çıkıyor.

Havalimanı’ndan Kınalı’ya Edirne asfaltına TEM yoluna bağlamak için 88 kilometrelik bir bölüm daha var.  Burayı yapım süresi dahil olmak üzere en düşük işletme süresini veren grup Kolin Kalyon Ortak Girişim Grubu kazandı. Teklif edilen süre 7 yıl 9 ay 12 gündür. Buradan 3 yıl yapım süresini çıkardığınızda 4 yıl gibi bir işletme süresi kalmış olacaktır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

TEKİRDAĞ ADAPAZARI AKYAZI ARASI YOL İHALESİ YAPILDI” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  TEKİRDAĞ ADAPAZARI AKYAZI ARASI YOL İHALESİ YAPILDI
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=93233
  #KuzeyMarmaraOtoyolu #Asya #Limak #Cengiz #OrtakGirişimGrubu #Avrupa #Kolin #Kalyon #itvhaber #OGG #Kınalı #Odayeri #Kurtköy #Akyazı #Havalimanı #Kınalı #EdirneAsfaltı #YavuzSultanSelimKöprüsü

 2. recep : diyor ki:

  Mesajınız…