logo

TORBA YASAYLA GSS BORÇLARI SİLİNİYOR

sgk-gss-prim-borcu-siliniyorHükümetin seçim vaatlerini kapsayan, reform paketi olarak nitelendirilen ve büyük ölçüde hazırlıkları tamamlanan torba yasa ile birikmiş GSS pirim borçları siliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

“Bahar paketi” olarak da nitelendirilen torba yasa ile sosyal haklar konusunda birçok değişiklik yaşanması beklenirken 187 ile 25 yaş arasındaki öğrencileri kapsayan birikmiş GSS (Genel Sağlık Sigortası) borçları siliniyor.

Alınan bilgiye göre Hükümetin, seçimden sonra 3 ay içerisinde gerçekleştirilmesini vaat ettiği değişiklikler torba yasa ile yapılacaklar arasında yer alan GSS pirim borcu düzenlemesi gerçekleşiyor. Hazırlıklar tamamlandı. Tasarıyla, 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin 9 milyar liralık GSS prim borcu sıfırlanacak.

Gençlerin merakla takip ettiği GSS prim borçları konusunda düzenlemeye gidilerek 18 – 25 yaş arasında işsiz ya da öğrenci gençlerin birikmiş pirim borçları siliniyor. “İşsiz evlat” vergisi olarak da adlandırılan GSS prim borçları, hükümetin yeni eylem planıyla ortadan kaldırılacak. 25 yaş altı gençlerin GSS prim borçları silinecek.

STAJYERE 433 TL MAAŞ

Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrenciler staja özendirilecek. Stajyer öğrencilere asgari ücretin 3’te 1’i oranında yani yaklaşık 433 TL ücret verilecek. Bu ücretin bir kısmını devlet, bir bölümünü de işveren karşılayacak. Staj yapan öğrencilerin tamamı sigortalı yapılacak ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1355 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

TORBA YASAYLA GSS BORÇLARI SİLİNİYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    TORBA YASAYLA GSS BORÇLARI SİLİNİYOR
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=89261
    #Hükümet #SeçimVaadi #ReformPaketi #TorbaYasa #GSSBorcuSiliniyor #BaharPaketi #GSS #GenelSağlıkSigortası #PirimBorcu #itvhaber #GSSBorcu