logo

TSK’dan Afrin “Zeytin Dalı Harekâtı” Açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 25 Ocak tarihinde yapılan “Zeytin Dalı Harekâtı” ile ilgili açıklamada 25 hedefin imha edildiği, 306 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildi kaydedildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” ile ilgili açıklama yapıldı.

 “ZEYTİN DALI HAREKÂTI” SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILI İCRA EDİLMEKTE

Afrin’e başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı”nın, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmekte olduğunun altının çizildiği açıklamada, “Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” ifadelerine yer verdi.

306 TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK tarafından yapılan açıklamada, 25 Ocak 2018 tarihinde “Zeytin Dalı Harekâtı”nın 5.gününde, “Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 25 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 14 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir” denildi.

TSK’nın açıklamasında, “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 306 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

24 OCAK’TA 27 UÇAKLA 47 HEDEF İMHA EDİLDİ

TSK tarafından önceki gün yapılan açıklamada, “24 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 47 hedef, Hava Kuvvetlerimize ait 27 uçak ile 09:00-13:51 saatleri arasında icra edilen hava harekâtı neticesinde imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir” ifadeleri yer almıştı.

TSK açıklamasında, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 287 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edildiğinin altı çizilmişti. TSK açıklamasında, “Zeytin Dalı Harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir” denildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
831 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ