logo

Tülay Uçar, ‘Gezi’nin Festival Yanını Çok Özlüyorum’

Tülay Uçar, ‘Gezi’nin Festival Yanını Çok Özlüyorum’

Gezi’nin festival ruhunu özlediğini kaydeden CHP’li Tülay Uçar, “Benim için gezi; annelerin kek yapıp getirdiği, birbirini tanımayanların paylaştığı yer.” Dedi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Ataşehir Belediye Meclisi toplantısında gündem dışı konuşmasında Gezi’nin festival ruhunu özlediğini kaydeden CHP’li Meclis üyesi Tülay Uçar, Gezi‘nin; karşılıksız sevgi saygı ve paylaşım içeren festival yanını çok özlüyorum. Ancak biber gazı, gaz fişeği, tomalar ve saldırı içeren kısımlarını asla bir daha yaşamamızı diliyorum.”

CHP’li üye Tülay Uçar, Gezi olaylarının 2014 yılında yargıya taşındığını hatırlatarak, “Asliye Ceza mahkemesinde 6 sanığa beraat karar verildi. Anlayamadığım şey şu ki; yeniden iddianame hazırlandı. Bir sanığa 4, 14 sanığa 18 yıl ceza verildi.” İfadeleri ile yargılamanın adil olmadığını iddia etti.

HENÜZ İSMİNDE BİLE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILAMADI

Gündem dışı söz alarak henüz isminde bile anlaşılamadığını vurguladığı “Gezi Olayları” ile ilgili görüşlerini aktaran CHP’li Meclis üyesi Tülay Uçar, “Bu gün sizlere özel bir konudan bahsedeceğim. Üzerinden 11 sene geçmesine rağmen henüz isminde bile görüş birliğine varılamadı. Kimi Gezi olayları, kimi Gezi kalkışması diyor. Kimi gezi isyanı diyor. Kimi de gezi direnişi diyor. Olayın tanımı da verilen isme göre değişiyor. Benim için gezi; annelerin kek yaparak getirdiği, birbirini hiç tanımayanların paylaştığı yer. Torununu eve götüremeyen büyük anne ve büyükbabaların ‘ben de sizinle kalıyorum’ dediği yer. Özellikle 12 Eylül’den sonra Siyasetle hiç ilgilenmediği düşünülen gençlerin ağacına, toprağına sahip çıktığı yer. Kullanılan orantısız güç nedeniyle yaralananlara kalabalıklar arasında koridorlar açıldığı ve kendilerini önceden hiç tanımayanlar tarafından tedavi edildiği bir yer. İlk defa tanışılan biber gazı nedeniyle fenalaşıp bayılanlara limon tedavisi uygulananların; ‘az kalsın bayılıyordum ama sinüslerimi iyi geldi.’ diye espri yapılan yer. Önceleri bir araya bile gelmeleri hayal dahi edilemeyen en sağdan en sola grupların birbirine kol kanat gerdiği, bayraklarını birlikte taşıdığı bir yer. Ateistlerin namaz kılanların etrafında koruma çemberi oluşturduğu, yeryüzü sofralarında birlikte yemek yendiği bir yer. Sportif alanda kıyasıya rekabet içinde olan taraftarlarının bayrakları kol kola salladığı bir yer.” Dedi.

“KAYIPLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUM”

CHP’li üye Uçar, kürsüden yaptığı konuşmasında, “Ataşehir’imizde Mehmet Ayvataş, Hatay’da Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan, Ankara’da Ethem Sarısülük, Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz, Adana’da komiser Mustafa Sarı, Tunceli’de Ahmet Küçükdağ ve İstanbul’da Berkin Elvan’ı kaybettiğimiz, yüreğimize ateş düştüğü yerdir gezi… Bu vesileyle kayıplarımızı rahmetle anıyorum.” İfadelerine yer verdi.

GEZİ SANIKLARI DAHA ÖNCE YARGILANDIĞI VE BERAAT ETTİ

Gezi sanıklarının daha önce yargılandığı ve beraat ettiğinin altını çizen Uçar, “Konu 2014 yılında yargıya taşındı. Asliye Ceza mahkemesinde 6 sanığa beraat karar verildi. Anlayamadığım şey şu ki; yeniden iddianame hazırlandı. Bir sanığa 4, 14 sanığa 18 yıl ceza verildi.” Dedi.

HERKESİN ADINA BEDEL ÖDÜYORLAR

Uçar konuşmasını, “Gezi direnişinin belgeselini hazırlayacağını ifade eden, ortada hiçbir metin yokken, yurt dışında kalma imkanı da varken gelerek adli makamlara teslim oldu. Gezi sürecinde ben de oradaydım. İsyanım odur ki; ceza verilen Osman Kavala, Çiğdem Mater, Mine Özerten, Can Atalay ve Tayfun Kahraman gezide yer alan herkesin adına bedel ödüyorlar. Yargılamanın Adil olduğunu düşünmüyorum. Bir an önce adil bir yargılama yapılarak, 2014’te olduğu gibi Beraat verilerek özgürlüklerine kavuşmalarına diliyorum. Gezinin demokrasi ayağı var tabii… Onu bir başka zaman ele almak istiyorum.” İfadeleri ile sürdürdü.

GEZİ’NİN FESTİVAL YANINI ÇOK ÖZLÜYORUM

Gezinin festival ruhunu özlediğini kaydeden CHP’li Meclis üyesi Tülay Uçar, “Gezi’nin; karşılıksız sevgi saygı ve paylaşım içeren festival yanını çok özlüyorum. Ancak biber gazı, gaz fişeği, tomalar ve saldırı içeren kısımlarını asla bir daha yaşamamızı diliyorum.” Dedi.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ