logo

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu Unvan Oş’a Devretti

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu Unvan Oş’a Devretti

Kazakistan’ın Türkistan şehrinden alıp bir yıl sonra Kırgızistan’ın Oş şehrine devreden 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanlı Kastamonu’yu, bir yılda yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bir yıl boyunca tanıtımının en iyi şekilde yapıldığını 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’yu yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret etti.

Mimari mirasın korunmasının önemini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapanış programında yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye şehirlerinin mimari mirasının korunma derecesi hakkında araştırma yaptıklarını belirtti.

Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldıkları 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını bir yıl taşıyan Kastamonu bu unvanını 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak seçilen Kırgızistan’ın Oş şehrine devretti.

Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak bu yıl yeni bir rotaya giren Kastamonu’nun bu rotada kültürü ve turizminin hızla yükselmeye devam edeceğinin altını çizen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, geçen yıl Kazakistan’ın Türkistan kentinden alınan Türk Dünyası Kültür Başkenti nöbetini bu akşam Kırgızistan’ın Oş şehrine gururla devrettiklerini söyleyerek, “Türk dünyası ile kaynaştık, onları daha yakından tanıdık. Yüzyıllara dayanan büyük bir birikime sahip Kastamonu kültürünü ve turizm kaynaklarını anlatma fırsatı bulduk. Bu yıl bazı kazanımlar da elde ettik. Şeyh Şaban-ı Veli’yi Anma Etkinlikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi programına dahil edildi. İstiklal Yolu ‘milli park’ statüsüne kavuştu. Lezzet duraklarımız yemeklerimizi, yurt içi ve yurt dışında tanıttık. Kastamonu konakları çok daha fazla konuk ağırladı. Daha birçok kazanım elde edildi.” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Hoca Ahmet Yesevi’nin aydınlattığı Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldıkları Türk Dünyası Kültür Başkenti bayrağını Şeyh Şaban-ı Veli’nin semalarına ışık saçtığı Osmanlı’nın kadim şehri Kastamonu’da dalgalandırdıklarını söyledi.

Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin Kastamonu’nun tanıtımına ve kültür turizmi potansiyelinin gelişmesine katkı sağladığını kaydeden Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Bir toplumun bir ülkenin tanıtımında kültür, sanat kadar etkili ikinci bir araç yoktur. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Kastamonu, sahip olduğu kültürel değerleri ile doğal güzellikleriyle manevi mirası ve lezzetli mutfağı ile Türk dünyasının kalbinde taht kurmuştur.” dedi.

Konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “kültür başkenti” beraatını Bakan yardımcısı Dursun ve Kastamonu Valisi Karadeniz’e, Kastamonu Belediye Başkanı Babaş da Türk Dünyası Kültür Başkenti sembolünü Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşev’e takdim etti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ