logo

Türkiye 2001’e Göre Daha Ağır Krizle Karşı Karşıya

Abant’ta konuşan Genel Başkan Kılıçdaroğlu,  eğitimden tarıma, dış politikadan üniversitelere sorun yaşanan Tükiye’nin 2001’e göre daha ağır krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Abant’ta düzenlenen CHP TBMM Grubu’nun 27. Dönem 1. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  “Biz halkın partisiyiz Bizim bir tek hedefimiz var, 81 milyona hiçbir ayrım yapmadan hizmet etmek” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grubu 27. Dönem 1. Çalışma Ve Değerlendirme Toplantısı’nda Konuştu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Abant’ta düzenlenen CHP TBMM Grubu’nun 27. Dönem 1. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sorunu çok olan bir ülkede yaşadıklarını, herkese büyük görevler düştüğünü söyledi.

Yargıtay tarafından 5 yıl 10 ay hapis cezası onanan ve milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına karar verilen Enis Berberoğlu’nun aralarında olduğunu anımsatan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Kapalı bölümde kendisi konuşacak, duygu ve düşüncelerini aktaracak. Belki gördüğü aksaklıklar, şu veya bu şekilde dile getirecek ama sonuçta Enis Bey’in aramızda olması hepimiz için mutluluk verici bir olay.” diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha önce hapse girip çıkan gazeteciler, milletvekilleri ve yazarlarla konuşma fırsatı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Evet Enis Bey tahliye oldu, parlamentoda görevine başlayacak, milletvekili yeminini edecek ama hala hapiste gazeteciler, avukatlar, eski milletvekilleri var. Dolayısıyla biz Türkiye’de adaletin, hakkın ve hukukun olmasını istiyoruz. Hapishaneler tıka basa dolu, hapishanelerin tıka basa dolu olduğu bir Türkiye’de kimse demokrasi, özgürlük, kadın erkek eşitliği, ifadeyi açıklama özgürlüğünden söz edemez. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız.”

TÜRKİYE BUGÜN, 2001’E GÖRE DAHA AĞIR KRİZLE KARŞI KARŞIYA

Türkiye’de eğitimden tarıma, dış politikadan üniversitelere kadar pek çok alanda sorun yaşadıklarını dile getiren Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu sorunları aşmanın mümkün olduğunu kaydetti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2001 ekonomik krizinde dönemin hükümetinin ağır bedeller ödediğini anlatarak, “Sonra yeni hükümet geldi, 16 yıldır kesintisiz, tek başına ülkeyi yönetiyor. Peki, trajikomik olan ne? 16 yıldır Türkiye’yi tek başınıza yöneteceksiniz ve 16 yılın sonunda Türkiye’yi yeniden ekonomik krizin kucağına iteceksiniz. Nasıl bir anlayış? Tarihten ders almadı, hadi tarih uzun dönemi gerektirir… 16 yıl önce Türkiye ciddi bir ekonomik kriz yaşadı. Hiç mi ders almadınız? Türkiye bugün ekonomik krizin göbeğinde, üstelik 2001’e göre daha ağır krizle karşı karşıya.” ifadelerini kullandı.

BU PROGRAMLA TÜRKİYE DÜZELMEZ

Bunu aşmak için çok iyi niyetlerle ülkesini, insanını seven, herkesin huzur içerisinde yaşamasını isteyen bir siyasi partinin genel başkanı olarak İstanbul’daki basın toplantısında bu krizin el birliğiyle aşılabileceğini söylediklerini aktaran Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 13 madde halinde sıraladıkları uygulamayı sunduklarını ancak ağır eleştiriler yapıldığını belirtti.

“İyi niyetlerle çözüm öneriyoruz ve ellerinin tersiyle itiyorlar.” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin ekonomik kriz içerisinde olması hoşumuza gitmez ki, sorunun çözülmesini isteriz. Türkiye’nin, halkın ağır bedeller ödemesini istemeyiz. Oturdular, bir sürü şey yaptılar, olmadı. Yeni ekonomi programı açıkladılar. Aslında bu program, geçmişte yaptıklarının iftiralarıyla dolu. ‘Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edeceğiz.’ Tam tersini yaptılar, bütün dünyadaki kayıt dışı kazanılmış paraları Türkiye’ye çekmek istediler. Şimdi önümüze böyle bir program koymuşlar, bu programla Türkiye düzelecekmiş. Bu programla Türkiye düzelmez.”

Yaşanan krizin siyasal kriz olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasal krizin ekonomiye, eğitime ve dış politikaya yansımasıdır.” dedi.

SARAYDA KRİZ YOK

CHP lideri Kılıçdaroğlu, krizin emekli, çiftçi, işçi, memur ve vatandaşı vurduğunu öne sürerek, “Saraydaki kişi, ‘Kriz yok.’ diyor. Hakkını yemeyelim, sarayda kriz yok. Ev kirası, uçak parası, dolmuş parası yok, cebinden hiçbir para ödemiyor. Boşuna demiyor, ‘Kriz yok.’ diye, doğru ona göre, sarayda kriz yok. Bu parayı ülkenin fakir fukarası ödüyor. Sonuna kadar israf var.” ifadelerini kullandı.

Toplumu aydınlatmanın ortak görevleri olduğunu belirten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “13 maddeyi açıklamamızın temel nedeni şuydu, krizi olabildiğince halka, fakir fukaraya yansıtmadan çözebilmek ama bunlar olduğu gibi halka yansıtacaklar. Bu tabloyu anlatın ama asla ve asla umutsuzluk beslemeyin. Bu tablodan biz kurtuluruz, çıkarız. Cumhuriyet Halk Partisi bilgisi, birikimi, deneyimi… Bütün bunları yan yana getirdiğimizde bu tablodan Türkiye’yi kurtaracak olan tek gücün, tek partinin CHP olduğunu her yerde ve her ortamda söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

“Bizim bir tek hedefimiz var, 81 milyona hiçbir ayrım yapmadan hizmet etmek.” diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz halkın partisiyiz. Onlar şimdi saraylarda yaşıyorlar, biz saraylarda yaşamak istemiyoruz. Kendi evlerimizde mütevazı yaşamımızı sürdürmek istiyoruz ama bilgimizle birikimimizle topluma hizmet etmek istiyoruz. Bu tablo Türkiye’nin geleceğini karartan bir tablodur ama bu tablo umutsuzluk tablosu olmamalıdır.”

Gündeme ilişkin konular ve yerel seçime yönelik değerlendirmelerin yapılacağı toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ