logo

Türkiye ile Rusya’nın İdlib gerginliğinde Ateşkes Uzlaşması

Türkiye ile Rusya’nın İdlib gerginliğinde Ateşkes Uzlaşması

Rusya’da Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmede Türkiye ile Rusya’nın, İdlib gerginliği azaltmak üzere tasarlanan bölgede uygulanmak üzere anlaşmaya varılan ateşkes başladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan görüşmelerde sağlanan mutabakat çerçevesinde, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes saat 00.01 itibarı ile yürürlüğe girdi.

Moskova’da yapılan liderle görüşmesi ve devamında Türk ve Rus heyetleri arasında süren müzakereler sonunda varılan anlaşmada, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler, 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren (bu gece) durdurulacak.

M4 kara yolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esaslar, Türkiye ve Rusya savunma bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak. Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 kara yolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak. Koşulları yer aldığı kaydediliyor.

Anlaşma 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren yürürlüğe girdi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ