logo

TÜRKİYE’NİN EN İYİ KÜTÜPHANESİ: ATATÜRK KİTAPLIĞI

TÜRKİYE’NİN EN İYİ KÜTÜPHANESİ: ATATÜRK KİTAPLIĞI

ataturk_kitapligi500 bine yakın eserle 24 saat kesintisiz hizmet veren ve kitaplara dijital ortamda ulaşım imkanı sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Türkiye’nin birincisi seçildi.

ATATÜRK KİTAPLIĞI TÜRKİYE’NİN EN İYİ KÜTÜPHANESİ SEÇİLDİ

Ünlü araştırmacı, yazar, mimar ve gazetecilerden oluşan jüri “Türkiye’nin en iyi 10 kütüphanesi”ni belirledi. 500 bine yakın eserle 24 saat kesintisiz hizmet veren ve kitaplara dijital ortamda ulaşım imkanı sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı birinci seçildi.

Aralarında Elif Şafak, Emin Nedret İşli, İhsan Yılmaz gibi gazeteci ve yazarlar ile Edebiyat Araştırmacısı Prof. Dr. Handan İnci ve Mimar Korhan Gümüş gibi alanında uzman kişilerden oluşan jüri, “Türkiye’nin en iyi 10 kütüphanesi”ni belirledi.

Dijital dünyada kitapların eski önemini yitirmiş gibi görünse de gerçek bilgiye 5 bin yıldır kütüphanelerden ulaşıldığını belirten jüri üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Kitaplığı’nı Türkiye’nin en iyi kütüphanesi seçti.

Atatürk Kitaplığı’nın 500 bine yakın eserle akademisyenlere ve serbest araştırmacılara 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verdiğine dikkat çeken jüri üyeleri, kütüphanenin 1928 öncesi neşriyat, matbu kitaplar, elyazmaları, kartpostallar, salname ve gazete arşiviyle oldukça zengin olduğunun altını çiziyor.

Atatürk Kitaplığı, “Okumayı Sevenler İçin Hiç Kapanmayan Kütüphane” sloganıyla Boğaz manzarası eşliğinde hizmet veriyor. Kütüphanedeki Arapça, Farsça ve Osmanlıca nadir eserlere http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/ adresli web sitesi üzerinden ücretsiz ulaşılabiliyor. Koleksiyonu satın alınan nadir eserler ve özel arşivlerle sürekli zenginleştirilen Atatürk Kitaplığı’nda güncel yayınlar ve kitaplar da takip edilebiliyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
688 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ