logo

Türkiye’nin iç giyim ihracatı pandemi döneminde de hız kesmedi

Türkiye’nin iç giyim ihracatı pandemi döneminde de hız kesmedi

Covid-19 salgını pek çok sektörde ekonomik dalgalanmalara yol açarken, ihracatının büyüdüğü iç giyimin bu süreçten en az etkilenen sektörlerin başında yer aldığı kaydedildi.

Türkiye’nin iç giyim ihracatı pandemi döneminde de hız kesmedi

Covid-19 salgını pek çok sektörde ekonomik dalgalanmalara yol açtı, iç giyim ise bu süreçten en az etkilenen sektörlerin başında yer aldı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla bu yıl virüse rağmen iç giyim ihracatı %2 büyüdü. Sektörün yeni hedef pazarı ise Almanya’nın ardından Rusya ve Ukrayna.

Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını, beraberinde getirdiği ekonomik belirsizlikler nedeniyle pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Kimi sektörlerde küçülmeler meydana gelirken iç giyim sektörü salgına süreci en az hasarla atlattı. TÜİK verilerinden hareketle açıklama yapan yerli iç giyim firması Moonlight Underweargöre Türkiye’nin örülmüş iç giyim ihracatı, yılın ilk çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine oranla %1,5 artarak 4,3 milyar TL’ye ulaştı. En çok iç giyim ihracatı yapılan ülke ise Almanya oldu. 2020 yılının ilk çeyreğinde Almanya’ya yapılan ihracat, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine oranla %11,3 artış göstererek 1 milyar TL’yi aştı. Böylece Türkiye’nin iç giyim ihracatında Almanya’nın payı %24’e yaklaştı. Rusya ve Ukrayna ise artan ihracat hacimleriyle dikkat çekti. Mevcut tablonun iç giyim rotasını kuzeye çevirmesi öngörülüyor.

RUSYA’NIN İÇ GİYİM İHRACATINDAKİ PAYI %15 ARTTI

Moonlight Underwear’ın incelediği verilere göre Ukrayna’ya yapılan iç giyim ihracatı, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla %24,7 artış göstererek 34 milyon TL’ye ulaştı. Rusya’ya yapılan ihracat ise %15,2’lik artışla 65 milyon TL’ye dayandı. Böylece Türkiye’nin toplam iç giyim ihracatında Rusya’nın payı %15 artış gösterdi. Rusya ve Ukrayna’daki ivlemelenmeyi değerlendiren Moonlight Underwear Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Çungur, “Türkiye’de iç giyim sektörü, hem işçilik hem de ihracat hacmi bakımından potansiyelini her geçen gün artırıyor. Sektörün 2019 yılında 15,4 milyar olan toplam ihracatının, virüse rağmen 2020 yılının ilk çeyreğine 4.3 milyar TL’ye ulaşmış olması da potansiyeli kanıtlar nitelikte. Bu sürece istikrarlı bir büyüme eğiliminde olan Rusya ve Ukrayna’nın ihracat payı ise yeni hedef pazarlarla çok daha iyi yerlere geleceğimizin sinyallerini veriyor. Moonlight olarak öngörümüz, kaydedilen bu ivmelenmenin yeni normal dönemde de devam edeceği ve iç giyimde kuzey ülkelerine yöneleceğiz’’ dedi.

PANDEMİ SONRASI İÇİN ARGE ÇALIŞMALARI HAZIR

İç giyim sektörünün zorlu geçen salgın sürecinde ülke ekonomisine önemi bir katkı sağladığını ve bu tablonun sürdürülebilirliği için hazırlıkların tamamladığını belirten Muhammet Çungur, “İç giyim sektörü, pandemi sürecinde pek çok sektörü zor durumda bırakan ekonomik dalgalanmalara karşın ihracata ara vermeyen ve büyüme kaydeden sayılı sektörlerden biri oldu. Ancak önemli olan, ekonomik belirsizliklerin tamamen ortadan kalkmadığı yeni normalde ve sonraki süreçlerde de bu tabloyu korumak. Ayışığı Tekstil olarak Moonlight Underwear markamıza bu bakış açısından yola çıkarak pandemi döneminde de sonrası için gerekli ArGe ve üretim planlaması çalışmaları yaptık ve hazırlarımızı tamamladık. Hedefimiz, Avrupa ülkeleri ve Rusya Ukrayna gibi ülkelere ihracatımız artırarak devam ettirmek’’ şeklinde konuştu.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ