logo

Üç Belediye Başkanı Terör Bağlantısından Görevden Uzaklaştırıldı

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları terörle bağlantıları nedeniyle İçişleri Bakanlığı görevlerinden uzaklaştırıldı. Bu 3 belediyeye Valiler vekil atandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırılıp yerine il valileri başkan vekilleri olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine yeni görevlendirme yapıldığı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı kararı kapsamda, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırıldı.

İçişler Bakanlığı tarafından Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van’a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLTİSAK-İRTİBAT

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada belediye başkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” belirtildi.

GEÇİCİ TEDBİR OLARAK GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

İçişleri Bakanlığı açıklamasında 3 belediye başkanının, “haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için” Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
759 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ