logo

Uluslararası Bodrum Bale Festivali Frida İle Başlıyor

Uluslararası Bodrum Bale Festivali Frida İle Başlıyor

Bu yıl 17.kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde 3 Ağustos akşamı Frida gösterimi ile başlayacak.

Bu sene 17.kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali 3 Ağustos akşamı gerçekleştirilecek olan Frida gösterimi ile başlayacak.

Bodrum kalesindeki Kuzey Hendeği sahnesinde gerçekleştirilecek olan festival kapsamında sanatseverler Frida, Romeo ve Juliet, Şehrazat, Carmen, Jizel gibi gösterileri izleyebilecekler.

La Scala’da 14 kez sahneye çağırılan Gürcistan Sukhishvili Ulusal Bale Gösterisi de yine festival programı kapsamında muhteşem bir gösteriye imza atacak.

BODRUM KALESİ KAPILARINI ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ İÇİN AÇIYOR

  • 3-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturacak “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde başlıyor.
  • Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şölenine hazırlanıyor.
  • Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinde dünya ve Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilen, seyircinin büyük beğenisi ileher temsili kapalı gişe oynamış 4 çok özel eserin yanı sıra yabancı konuk toplulukların sahneleyecekleri 2 eserle birlikte toplam 6 eserin8 temsili festival boyunca izlenebilecek.
  • Ülkemizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin bu yılki yabancı konukları kendi alanlarında dünyada hayranlık uyandıran çok özel topluluklar olacak. Dünyanın en profesyonel dans topluluklarından olan Gürcü Ulusal Balesi ile dünyada Flamenko Kraliçesi olarak kabul edilen Aida Gomez ve Dans Topluluğu…

FESTİVALİN AÇILIŞI :

Açılış Ünlü Ressam Frida Kahlo’nun Çarpıcı Yaşam Öyküsünün Anlatıldığı “Frida” Modern Dans Eseri:

Ülkemizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 3 Ağustos Cumartesi akşamı, modern dans repertuvarının beğenilene serlerinden “Frida” adlı eserle açılıyor. Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesitarafından sahnelenecek “Frida” eseri ArturoMarquez,  Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam FridaKahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma tutkusu iki perdelik modern dans eseriyle sahnede olacak.

La Scala’da 14 Kez Sahneye Çağırılan dünyanın En Profesyonel Dans Topluluğu Gürcistan Sukhıshvılı Ulusal Balesi:

6-7 Ağustos 2019 Salı ve Çarşamba Akşamları:

Kafkas kültürünün binbir rengi, ihtişamı ve zarafeti ile iki akşam Bodrum Kalesi’nde olacak.

60 dansçı ve 10 müzisyenden oluşan dünyanın en profesyonel dans topluluğu olarak kabul edilen GÜRCİSTAN SUKHISHVILI ULUSAL BALESİ yaklaşık iki saat boyunca ritmik ve tempolu danslarını sanatseverlere sunacak. 1945 yılından bu yana performanslarını dünyanın en prestijli sahnelerinde, 90’dan fazla ülkede, 50 milyondan fazla seyirciye ulaştıran Gürcistan Sukhisivili Ulusal Balesi La Scala’daki performansında seyirciler tarafından on dört kez sahneye çağrılarak bir rekora da imza atmıştır.

Folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen muhteşem gösterileri ile Gürcü halkının savaş, kahramanlık ve aşk hikâyelerini ritmik ve tempolu adımlar eşliğinde sahneleyecekler.

Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin devamında Devlet Opera Ve Balesi’nin iki önemli klasik bale eseri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde seyirci ile buluşturulacak.

Dünyada opera, bale ve tiyatro oyunlarına konu olan Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın librettosu ve özgün koreografileriyle10 Ağustos 2019 Cumartesi akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Çaykovski’nin müziklerinden düzenlenerek yapılan “Romeo ve Juliet” balesi, bu yorumuyla dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş tarafından yapılan, iki perdeden oluşan eser; karşılaştıkları ilk anda birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan, birbirine düşman iki ailenin çocukları Romeo ve Juliet’in tüm dünyaca bilinen hüzünlü aşk hikayesini klasik balenin tüm zarafetiyle sahneye taşıyor.

Festivalin devamında programın ikinci klasik bale eseri olan ve Antalya’da Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen“Şehrazat” balesi var. 14 Ağustos 2019 Çarşamba akşamı izleyicinin karşısında olacak bu eser,Armağan Davran’ınlibretto ve koreografisi ile Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. BujorHoinic’in, müzik düzenlemelerini yaparak, Korsakov’un Şehrazat bale süiti ile yine Korsakov’un diğer önemli eserlerini birleştirdiği  “Şehrazat” eseri, etkileyici anlatımıyla festival programının önemli eserlerinden biri olarak yerini alıyor. İki perdeden oluşan eserde, Sultan Şah Levend’in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud’un kızı Zühre’nin aşkları ve bu aşka mani olmak isteyen Vezir Ebubekir’in güzel kızı Zahara’nın ölümcül planı anlatılıyor.

FLAMENKO’NUN KRALİÇESİ AİDA GOMEZ VE DANS TOPLULUĞU BODRUM’DA…

Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu ve tüm renkleriyle dans şölenine devam edecek 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde Flamenko ateşi bu yıl dünyaca ünlü Aida Gomez ve Dans Topluluğu ile yanacak.

Tüm dünyada “Carmen” performansıyla tanınan, dansa çok küçük yaşlarda başlayan, İspanya Ulusal Balesi’nin baş dansçılarından, flamenko ustası ve ödüllü koreograf AídaAgudaGómez’in ( Madrid, 1967) kuruculuğunu yaptığı ve direktörlüğünü üstlendiği Aida Gomez Dans Topluluğu özgün “Carmen” yorumlarıyla 17 ve 18 Ağustos 2019, Cumartesi ve Pazar akşamları iki kez sahnede olacak. Bizet’in unutulmaz müzikleri, bu özel “Carmen” gösterisi için JoseAntonioRodriguez tarafından düzenlenmiş. Dünya turnelerine devam eden topluluk, en son 2006 yılında ülkemizde de gösterilerini sergileyerek büyük beğeni toplamıştı.

Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on yedincisi gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin değerli katkılarıyla gerçekleştirilmekte ve sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir.

Festivalin kapanışı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul ( MDTist)in “Jizel” dans- drama eseri ile gerçekleşecek.

Bir dünya klasiği olan Gisellebalesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” eseri,21 Ağustos 2019 Çarşamba akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu MDT İstanbul tarafından sahnelenecek.  Giselle balesi, JİZEL ismi ile bulunduğumuz coğrafyaya has, günümüz sosyal dokusunda örülen bir form ile hayat buluyor. Albrecht, Giselle, Hilarion, Myrtha gibi klasik karakterlerin, Alb, Jizel, Hila, Mirta olarak tanımlandığı ve Aysun Aslan’ın özel uslübuyla anlatıldığı bu farklı JİZEL dünyasının güncelliği, Adolphe Adam’ın klasik değeri ile bütünleşiyor. Seyirciye son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşatacak bu özel eser ile 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erecek.

Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl onyedincisi gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin değerli katkılarıyla gerçekleştirilmekte ve sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir.

http://www.operabale.gov.tr adresinden ve diğer satış noktalarımızdan bilet satışları yapılmaktadır.

17.ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ PROGRAMI:

03-21 Ağustos 2019

03 Ağustos 2019 Cumartesi
FRİDA  A. MARQUEZ, J.P.MONCAYA, C.A.AKIN

Mersin Devlet Opera ve Balesi  2 perde / Modern Dans

06-07 Ağustos 2019 Salı-Çarşamba
SUKHISHVILI ULUSAL BALESİ GÖSTERİSİ / GÜRCİSTAN

Sukhishvili Ulusal Bale Topluluğu 2 Perde

10 Ağustos 2019 Cumartesi
ROMEO ve JULIET P.İ.ÇAYKOVSKİ İzmir Devlet Opera ve Balesi 2 Perde / Bale

14 Ağustos 2019 Çarşamba
ŞEHRAZAT R. KORSAKOV Antalya Devlet Opera ve Balesi 2 Perde / Bale

17-18 Ağustos 2019 Cumartesi – Pazar
CARMEN G. BIZET Aida Gomez Dans Topluluğu   /İSPANYA 2 Perde / Flamenko

21 Ağustos 2019 Çarşamba JİZEL A. ADAM Modern Dans İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Modern Dans Topluluğu İstanbul ( MDTİst) 1 Perde / Dans-Drama

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ