logo

Üniversite Adayı Öğrencilerin ÖSYM YKS Sınav Maratonu Başladı

Üniversite Adayı Öğrencilerin ÖSYM YKS Sınav Maratonu Başladı

Merkezi sınav yöntemiyle ÖSYM tarafından düzenlenen 2 milyon 440 bin üniversite adayı öğrencinin gireceği 27 ve 28 Haziran’da gerçekleşecek 2020-YKS sınavı maratonu başladı.

ÖSYM tarafından düzenlenen ve 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuru yaptığı 2020-YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de adaylar, geçen yıla göre 30 dakika daha ilave süre kullanacak.

SINAV GÜNLERİ KISITLI SOKAK YASAĞI VAR

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen YKS-2020 sınavı nedeniyle 27 ve 28 Haziran Cumartesi ve Pazar günü 09.30-15.00 arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

YKS MARATONU TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) İLE BAŞLADI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonunun ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı.

Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, TYT adaylarına, bu yıl geçen yıla göre 30 dakika daha süre verildi. Bu kapsamda, 10.15’te başlayan TYT’de adaylar, soruları yanıtlamak için 165 dakika süre kullanacak.

İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ SINAV GÜNLERİ AÇIK

Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu.

YKS’nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleri ile geldi.

SINAV SÜRESİNCE MASKELERİNİ ÇIKARABİLİYOR

YSK oturumunda, Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda isteyen adaylar, sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabiliyor.

TYT’de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ