logo

ÜNLÜ SANATÇI HARUN KOLÇAK HAYATINI KAYBETTİ

3 seneyi aşkın süredir prostat kanseri ile mücadele eden efsane sanatçı Harun Kolçak, tedavi gördüğü özel hastanede 62 yaşında hayatını kaybetti. Kolçak, Gemlik’te defnedilecek.

Recep Kenan/itvhaber.com

Tedavi gördüğü özel hastanede 62 yaşında yaşamını yitiren sanatçı Harun Kolçak, 3 senedir prostat kanser ile mücadele ediyordu.

Edinilen bilgiye göre, cenazesi Cuma günü öğlen namazından sonra Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Gemlik’e yola çıkacak. Sanatçı Kolçak, ikindi namazından sonra Bursa Gemlik’te Gemlik Mezarlığı’nda defnedilecek.

Sanatçının ölüm haberini yaptığı açıklamayla duyuran Harun Kolçak’ın doktoru Oktar Asoğlu, açıklamasında, “Harun Kolçak yaşam savaşını kaybetmiştir, yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen… Bütün sevenlerinin başı sağ olsun. Hepimizin başı sağ olsun. Prostat kanseri ile ilgili görmüş olduğu tedavi süreci vardı. Genel olarak vücudun iflasıyla ilgili bir durum… Son yıllarını çok iyi şekilde geçirdi. Bütün sevenleri, arkadaşları, dostları hepsi burada… Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

HARUN KOLÇAK KİMDİR?

Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı, bas gitarist Harun Kolçak, sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğludur. Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı, Saint Benoit’de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır. Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristi gibi farklı kimliklerle tanınan Harun Kolçak, ilk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır. Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır. O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç’tan orkestrasına katılması için teklif almıştır.

7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Harun Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır. 1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96”da “En İyi İkinci Şarkıcı” seçilmiştir.

Kolçak, 2012’de Yeniden Doğuyorum adlı solo albüm çıkarmıştır. Ekim 2013 itibariyle Harun Kolçak&Rock Off isimli grup kurmuştur. Can Güney,Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performansı Okan Bayülgen`in Makina Kafa adlı programda vermişlerdir.

Harun Kolçak 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
721 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ÜNLÜ SANATÇI HARUN KOLÇAK HAYATINI KAYBETTİ” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ÜNLÜ SANATÇI HARUN KOLÇAK HAYATINI KAYBETTİ
    https://www.itvhaber.com/unlu-sanatci-harun-kolcak-hayatini-kaybetti.html#.WXBjuxInttQ.twitter
    #ProstatKanseriTedavisi #EfsaneSanatçı #HarunKolçak #Tedavi #HayatınıKaybetti #HarunKolçakÖldü # Gemlik #ProstatKanseri #KanseriTedavisi #itvhaber