logo

Üsküdar Kadıköy Maltepe Tramvay Hattı ‘AnadoluTRAM’ Onay Aldı

Üsküdar Kadıköy Maltepe Tramvay Hattı ‘AnadoluTRAM’ Onay Aldı

İBB haziran ayı olağan meclis toplantılarının ikinci oturumu Saraçhane’deki İBB Merkez Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Meclis toplantısında görüşülen İBB‘nin Anadolu yakasında üç ilçeyi birbirine bağlayacak ÜsküdarKadıköyMaltepe Tramvay Hattı’na onay çıktı.

3 ilçeyi bağlayan, 33 istasyondan oluşan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay HattıAnadoluTRAM”  projesi, İBB Meclisi’nde görüşülerek onaylandı.

Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı “AnadoluTRAM”  projesinin bu yıl içinde ihalesinin yapılıp inşaatına başlanması ve 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

ÜSKÜDAR-KADIKÖY-MALTEPE TRAMVAY HATTI “ANADOLUTRAM” ONAYLANDI

Toplantıda Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü’nün fizibilite çalışmalarını tamamladığı “Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay Hattı” teklifi gündeme geldi. Toplamda 21,3 km uzunluğunda, 33 adet duraktan oluşan cadde tramvayının yapımına 2024 yılı içerisinde başlanması hedefleniyor. Teklif, ilgili komisyonlar tarafından uygun bulundu ve oybirliği ile onaylandı. Hattın ismi “AnadoluTRAM” olarak belirlendi.

33 DURAK VE 21.3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

İBB Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü’nün fizibilite çalışmalarını tamamladığı, 33 duraktan oluşan ve 21.3 kilometre uzunluğunda olması planlanan Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay Hattı teklifi İBB Meclis gündemine geldi. “AnadoluTRAM” olarak adlandırılan “Cadde Tramvay” projesinin yer aldığı madde Mecliste görüşülerek onaylandı.

Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy Rıhtıma ulaşan ve oradan Maltepe Meydanı’ndan geçerek Cevizli Tugay Yolu Caddesi’nde son bulan, cadde tramvayının yapımına 2024 yılı içerisinde başlanması hedefleniyor.

“ANADOLUTRAM” ADLI “CADDE TRAMVAY” HATTI

“AnadoluTRAM” olarak adlandırılan “Cadde Tramvay” hattının yapılabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gerekli onayların alınması ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım programında yer alabilmesi için onay alınması gerekiyor.

ÜSKÜDAR MEYDANI – MALTEPE 55 DAİKİKA

Üsküdar, Kadıköy, Maltepe tramvay hattı Üsküdar Meydanı’ndan başlayıp Kadıköy ve Maltepe ilçemizi yeni bir akstan bağlayacak. 33 durağı ile 21.3 kilometre uzunluğundaki hat ile Üsküdar Meydanı’ndan Maltepe Vergi Dairesi’nin seyahat süresi yaklaşık 55 dakikaya inecek. Hattın 2027 yılında günlük 338 bin yolcuya hizmet etmesi planlanıyor.

“Cadde Tramvay” projesi olan ve “AnadoluTRAM” olarak adlandırılan hattının Anadolu yakasındaki mevcut ulaşım hatlar ve planlananlarla birlikte entegre olarak çalışarak bölgedeki araç trafiğini rahatlatması hedefleniyor.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ