logo

Usta Edebiyatçı Yaşar Kemal’i Kaybettik

Usta Edebiyatçı Yaşar Kemal’i Kaybettik

yasar_kemal -Usta yazar, edebiyatçı Yaşar Kemal bir süredir tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti. Edebiyatçı, yazar Yaşar Kemal 92 yaşında hayatını kaybetti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Türk edebiyatının dünyaca ünlü ustası Yaşar Kemal Hayatını Kaybetti. Usta yazar bir süre önce kaldırıldığı hastanede tedavi görüyordu.

14 Ocak 2015’de solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Yaşar Kemal yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Yapay solunum desteği uygulanan Kemal’in, çoğul organ yetersizliği de ortaya çıkmıştı. Yaşar Kemal tedavi altına alındıktan 1.5 ay sonra bugün 92 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal (ilk adıyla) Kemal Sadık Gökçeli, 1923 yılında o dönem Adana sınırları içerisinde şimdi Osmaniye sınırları içerisinde olan Gökçedam’da (eski adıyla Hemite) doğmuş; roman, senaryo ve öykü yazarıdır.

Aslen Van-Ercişli olan yazarın ailesi I. Dünya Savaşı nedeniyle Adana’ya göç etmek zorunda kalmıştır. Orta okul döneminde ırgat katipliği, memurluk, ırgatlık, kontrolörlük ve öğretmen vekilliği gibi çeşitli işlerde çalışmak durumunda kalan Yaşar Kemal hayatın zorluklarıyla olgunlaşmış birisidir. Edebiyat yapmayı çok küçük yaşlarda kafasına koymuş olan Yaşar Kemal, ilk sanat çalışmalarına ilkokula başlamadan önce şiirle başlamıştır. İlkokul zamanlarında aşıklarla atışacak durumda olan yazar annesinin engel olmasından dolayı saz çalmayı tam anlamıyla başaramamıştır.

SANAT YAŞAMI

Türk Edebiyatın en önde gelen yazarlarından birisi olan Yaşar Kemal yazın hayatına Türksözü gazetesinde 1939 yılında başlamıştır. İlk eseri olan Ağıtlar isimli kitabı Adana Halkevi tarafından 1943 yılında çıkartılan yazarın edebiyat dünyasındaki etkinliğinin başladığı yıl bu yıl kabul edilir. Yaşar Kemal’in dünyada ilk kez yayımlanan eseri, Bebek öyküsüdür ve önce Fransızcaya, sonra İngilizceye, İtalyancaya, Rusçaya ve diğer çeşitli dillere çevrilmiştir. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak’la ünlenen yazar ilk romanı “İnce Memed”le hem ülkemizdeki popülaritesini arttırmış hem de dünyaca ünlü bir yazar olmaya başlamıştır. Yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlanan İnce Memed kitaplarının yurtdışındaki baskısı yüz kırktan fazladır. Dünyaca ünlü romanı İnce Memed’i 1947 yılında yazmaya başlayan yazar çeşitli sebeplerle romanını yarım bırakmış ve sonrasında 1954 yılında bitirmiştir. Romanın fikir kaynağı yazarın eşkıya olan ve vurulan amcasının oğludur. Eserde yer alan ‘Çakırdikeni’ hikayesi aslında bir bakıma eşkıyalığın felsefesinin yapılmasıdır. Yazar, Yaşar Kemal ismini ilk kez Cumhuriyet gazetesinde yazarken kullanmaya başlamıştır.“ Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu’nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. Çukurova’yı ve çevre illeri karış karış gezmiş yeni insanlarla tanışıp bilmediği şeyler öğrenmiş ve çoğundan eserlerinde yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesi olan yazar, aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilen ve gerek yurt içinde gerek yurt dışında yapılan anketlerde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alması gerektiği konusunda öne çıkan birkaç isimden birisidir. Edebiyat hayatı boyunca yüzlerce ödül almış olan yazarın en çok ödül aldığı ülkelerden birisi kuşkusuz Fransa’dır. 2011 yılında Fransa’da Legion d’honneur ödülüyle ödüllendirilen yazarın ayrıca ülkemizde 2008 yılında aldığı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve 2013 yılında aldığı Krikor Naregatsi Nişanı başlıca göze çarpan ödüllerdir.Ayrıca yazarın 2013 yılında Norveç’te aldığı Bjornson Ödülü’ önemli bir yer tutmaktadır.

ÖYKÜLERİ:

Sarı Sıcak

Bütün Hikayeler

Denemeleri

Ağıtlar

Taş Çatlasa

Binbir Çiçekli Bahçe

ŞİİRLERİ

Bugünlere Bahar İndi

ROMANLARI:

İnce Memed 1-2-3-4

Akçasazın Ağaları 1(Demirciler Çarşısı Cinayeti)

Akçasazın Ağaları 2(Yusufçuk Yusuf)

Deniz Küstü

Teneke

Yılanı Öldürseler

Yer Demir Gök Bakır

Fırat Suyu Kan Ağlıyor Baksana

Yağmurcuk Kuşu

Tek Kanatlı Bir Kuş

Destansı Romanları

Ağrı Dağı Efsanesi

Binboğalar Efsanesi

Üç Anadolu Efsanesi

Çakırcalı Efe

RÖPORTAJLARI:

Allah’ın Askerleri, 1978

Yanan Ormanlarda 50 Gün, Türkiye Ormancılar Cemiyeti, 1955

Çukurova Yana Yana, 1955

Peribacaları, 1957

Bu Diyar Baştan Başa, 1971

Bir Bulut Kaynıyor, 1974

Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor, 2000

ÇEVİRİ:

Ayışığı Kuyumcuları , 1977

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ