logo

Usta Sanatçı İnci Çayırlı 86 Yaşında Yaşama Veda Etti

Usta Sanatçı İnci Çayırlı 86 Yaşında Yaşama Veda Etti

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapan, koro şefi, Türk Sanat Müziğinin duayeni, usta sanatçı İnci Çayırlı 86 yaşında yaşama veda etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Türk Sanat Müziği sanatçısı, akademisyen ve koro şefi İnci Çayırlı 31 Ağustos 2021 Salı günü 86 yaşında vefat etti. Türk Sanat Müziği sanatçısı İnci Çayırlı yaşama veda etti.

Usta sanatçı İnci Çayırlı’nın son günlerinde alzheimer hastalığı ile mücadele ettiği öğrenildi.

İnci Çayırlı, 03.09.2021 Cuma günü saat 10:30’da Cemal Reşit Rey’de düzenlenecek tören ve Teşvikiye camiinde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe mezarlığında sonsuzluğa uğurlanacak.

İnci Çayırlı Kimdir?

İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdi. Bestekâr dayısı Fahri Kopuz’un teşvikiyle müziğe başladı ve 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi. Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sâdi Yâver Ataman’ın asistanı oldu. 1954 yılında İstanbul Radyosu’na girdi. Aynı zamanda Münir Nurettin Selçuk korosunda da uzun yıllar çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi. Popüler müzik plakları da yapan sanatçı bu alanda bir de altın plak sahibidir.

1977 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1977-1985 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988’den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk müziği Korosunun kurucu şefliğine getirildi, istifa ettiği 1995 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Günümüzde Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunduğu Tarihin Arka Odası isimli programda sunuculuk yapmaktadır.

Türk Sanat Müziği sanatçısı, koro şefi İnci Çayırlı 31 Ağustos 2021 Salı günü vefat etti. İnci Çayırlı, 86 yaşındaydı.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ