logo

VALİLİK ‘AVRUPA GÖÇMEN ALMIYOR’

VALİLİK ‘AVRUPA GÖÇMEN ALMIYOR’

suriyeli-gocmern_valilikİstanbul Valiliği, Suriyeli göçmenlerin Avrupa ülkelerine geçmek için Kapıkule’ye gitmek üzere Esenler Otogarı’na gelmeleri üzerine haberlerin asılsız olduğunu açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İstanbul Valiliği’nin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü imzası ile yaptığı Basın Açıklamasında; Avrupa Ülkelerinin göçmen kabul edeceği yönünde basın yayın organları ile özellikle sosyal medyada çıkan söylenti ve haberlerin asılsız olduğu vurgulandı.

AVRUPA ÜLKELERİ GÖÇMEN KABUL ETMİYOR

Avrupa ülkelerinin göçmen kabul edeceğine dair hiçbir irade olmadığı aksine, göçmen kabul edilmeyeceğine dair güçlü irade gösterdiklerinin altının çizildiği açıklamada; söylentilere inanarak gelen 1200 göçmenden 5 yüzünün geri döndüğü, Suriyeli göçmenlerin yiyecek, içecek ve sağlıkla ilgili tüm ihtiyaçları Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay tarafından karşılandığı belirtiliyor.

SÖYLENTİLERE İTİBAR EDİLMESİN

Açıklamada, Suriyeli göçmenler ve vatandaşlardan asılsız söylentilere itibar etmemeleri ve görevli personelin ikazlarına uymaları rica ediliyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI:

Avrupa Ülkelerinin göçmen kabul edeceği yönünde basın yayın organları ile özellikle sosyal medya üzerinde yayılan asılsız söylentilere inanan yaklaşık 1200 Suriyeli göçmen 15.09.2015 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısına gitmek üzere ilimiz Esenler Otogarı’na gelmiştir.

Valiliğimizce Suriyeli göçmenlere, söylentilerin asılsız olduğu, Avrupa ülkelerinin göçmen kabul etme yönünde herhangi bir tasarruflarının mevcut olmadığı gibi maalesef göçmenlerin kabul edilmeyeceğine dair güçlü irade ve temayüller gösterdikleri anlatılmış ve bu nedenlerle kendilerinin daha fazla mağdur olmamaları için Edirne yönüne gitmemeleri konusunda ikna çabalarına devam edilmektedir. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık 500 Suriyeli göçmen geri dönmüş bulunmaktadır.

Bu süreçte Suriyeli göçmenlerin yiyecek, içecek ve sağlıkla ilgili tüm ihtiyaçları Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay tarafından karşılanmaktadır.

Başta Suriyeli göçmenler olmak üzere tüm vatandaşlarımızdan asılsız söylentilere itibar etmemelerini ve görevli personelin ikazlarına uymalarını rica ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.

İstanbul Valiliği

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ