logo

‘Ya Reza Zarrap’ın Ya Cumhuriyet’in Yanındasınız’

Yarkadaş: “25 Eylül’de Reza Zarrap da hakim önüne çıkacak, Cumhuriyet çalışanları da… Herkes safını belirlesin… Biz Cumhuriyet çalışanları ile tutuklu gazetecilerin yanındayız.”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının 25 Eylül’de yapılacak olan duruşmasına katılım çağrısında bulundu. Yarkadaş, Aysel Tuğluk’un annesinin cenaze törenine yönelik saldırıyı “Alçaklık” olarak nitelerken, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın savunma hakkının gasp edildiğini de açıkladı.

“KİMİN YANINDASINIZ?”

Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu çalışanları için düzenlenen Adalet Nöbeti’nin 24. Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleşti. Yoğun bir avukat grubunun eşlik ettiği nöbette CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da söz aldı. Gazeteci Banu Güven, ÇHD başkanı Selçuk Kozağaçlı ve TGC eski Başkanı Cumhuriyet Yazarı Orhan Erinç’in de konuşmacı olduğu nöbette söz alan Yarkadaş, “Herkes safını belirlesin; hırsızların mı yoksa Cumhuriyetçilerin yanında mı olacaksınız?” dedi.

“ALÇAK BİR SALDIRIDIR”

Sözlerine HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenaze törenine yönelik saldırıyı kınayarak başlayan Yarkadaş, “Bu alçak saldırıyı kınıyor ve sorumluların bir an önce cezalandırılmasını talep ediyorum” ifadesini kullandı.

“Hiçbir gerekçe, bir cenazeye saldırıyı meşru gösteremez ve meşru hale getirmez” diyen Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu ülkede hep birlikte yaşayacağız. Acıda, tasada, sevinçte bir arada olacağız. Bundan sonra da bu tür alçaklıklara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bu tür saldırıların insanlığın değerlerini ayaklar altına almakla eşdeğer olduğunu da dile getireceğiz.”

“NURİYE VE SEMİH’İN HAKLARI GASP EDELİYOR”

Tutuklu öğretim üyeleri Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın aylar sonra yargı önüne çıkarılacağını ancak bunun engellendiğini de belirten CHP’li Yarkadaş, gece geç saatlerde açıkladığı bir belgeyi de konuşma sırasında basın mensuplarıyla paylaştı. Yarkadaş, “Elimdeki belgeye göre, Nuriye ve Semih’in yargı önüne çıkarılması, Ankara Jandarma Komuanlığı tarafından engelleniyor” dedi. Ankara Jandarma Komutanlığı’nın mahkemeye bir gerekçe yazdığını belirten Yarkadaş, “Jandarma her iki emekçinin, mahkemeye getirilmesi halinde kaçırılma ihtimalinin olduğunu söylüyor. Nuriye ve Semih’i koruyacak sayıda personelinin olmadığını belirterek, mahkemeye getiremeyeceğini söylüyor. Bu gayri ciddi bir gerekçedir” ifadesini kullandı.

“YAPTIĞINIZ EZİYET YETMEDİ Mİ?”

Nuriye ve Semih’in aylardan bu yana eziyet gördüğünü belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“İşlerinden attınız, ekmeklerini elinden aldınız. Yetmedi; cezaevine koydunuz. Bu da yetmedi; lekelenmeme haklarını ayaklarınızın altında çiğnediniz. Önceki gün ise avukatlarını gözaltına aldırtarak, savunma haklarını engellediniz. Bugün ise bizzat kendilerinin yapacağı savunmaya izin vermiyor, savunma hakkını gasp ediyorsunuz. Bu hukuk dışı tutuma derhal son verin.”

“DÜNYANIN GÖZÜ BURADA OLACAK”

Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu çalışanlarının davasının 25 Eylül’de görüleceğini de belirten Yarkadaş, “Artık herkes safını belirlesin” çağrısını yaptı. 25 Eylül’de iki ayrı duruşma yapılacağının altını çizen Yarkadaş, “O gün dünyanın gözü bu iki duruşmada olacak” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu duruşmaların biri ABD’de yapılacak. Reza Zarrap ABD’de hakim önüne çıkacak ve hesap verecek. Diğeri ise burada, Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. O gün burada Cumhuriyet Gazetesi çalışanları da olacak. Verin kararınızı! Reza’nın mı Cumhuriyetçilerin mi yanındasınız! Herkes safını belirlesin! Biz 25 Eylül’de burada, Cumhuriyetçilerin yanında olacağız. Hırsızları savunacak olanlar ABD’ye Reza’nın yanına gitsin! Hakkı, hukuku ve adaleti savunanlar ise buraya gelsin ve bizimle saf tutsun.”

“52 SANİYELİK TWEET DAVASI”

Yarkadaş, açıklamanın ardından, aynı binada duruşması görülen Cumhuriyet. Com.tr Genel Yayın Yönetmeni oğuz Güven’e destek verdi. Güven’in “52 saniyelik tweet” olarak tarihe geçen davasına ilişkin bilgi alan Yarkadaş, “Gazeteciler mesailerinin yarısını adliye koridorlarında geçiriyor” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
888 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

‘Ya Reza Zarrap’ın Ya Cumhuriyet’in Yanındasınız’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ‘Ya Reza Zarrap’ın Ya Cumhuriyet’in Yanındasınız’
    https://www.itvhaber.com/ya-reza-zarrapin-ya-cumhuriyetin-yanindasiniz.html#.WbrEFWptNIo.twitter
    #Yarkadaş #RezaZarrap #CumhuriyetÇalışanları #Cumhuriyet #TutukluGazeteci #CHP #İstanbulMilletvekili #BarışYarkadaş #itvhaber