logo

YAŞ Ataması ‘Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’

YAŞ Ataması ‘Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’

hulusi_akar_gk_yasYAŞ toplantısında TSK’nın yeni komuta kademesi şekillendi. Yen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Akar’ın yerine Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Recep Kenan/itvhaber.com

İlk gün toplantısından sonra Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) dün yapılan ikinci gün oturumu sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesi şekillendi.

Orgeneral Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı

Askeri kulislerden sızan bilgiye göre yeni Genelkurmay Başkanı beklendiği gibi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar oldu. Mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, emekliye ayrıldı.

KKK Salih Zeki Çolak

Akar’ın boşalltığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ise 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak atandı. Akar, yaş  durumu nedeniyle 2019 yılına kadar 4 yıl boyunca Genelkurmay Başkanlığı yapabileceği için, Çolak’ın Akar’dan sonra Genelkurmay Başkanı olmasının önü kapanmış oldu.

Orgeneral Yaşar Güler’e Genelkurmay Yolu Açıldı

Bunun nedeni ise kuvvet komutnlığında görev süresinin 2 yıl olması. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi ise 1 yıl uzatıldı. Bu uzatma, Güler’in Akar’dan sonra Genelkurmay Başkanlığı görevini devralmasının yolunu da açmış oldu.

Güler’in önümüzdeki yıl 1 yıllığına Jandarma Genel Komutanı, daha sonra da 2 yıllığına Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor. Teamüllerin işlemesi durumunda Güler, 2019’da Genelkurmay Başkanlığı’nı Akar’dan devralacak. Çolak’dan boşalan 1. Ordu Komutanlığı’na da Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Başkanı Orgeneral Kamil Başoğlu’nun getirildiği öne sürüldü.

HKK Orgeneral Abidin Ünal

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal getirildi. HKK Orgeneral Akın Öztürk’ün  yaşı, ve Orgenerallikte süresi dolmadığı için YAŞ üyeliğinin devamına karar verildi.

Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı

Ergenekon, Balyoz ve  Askeri Casusluk davaları nedeniyle komuta kademesinde sıkıntı yaşanan Deniz Kuvvetleri’nde komutan Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı. İzmir Askeri Casusluk Davası’nda sanık durumda olan, 2012’de 5 gün tutuklu kaldıktan sonra ilk itirazda serbest bırakılan Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, terfi alarak oramiral oldu.

Jandarmaya Orgeneral Galip Mendi

Emekli olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın yerine Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi atandı. Mendi en kıdemli orgeneral olmasına rağmen, Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da Ege Ordusu Komutanı oldu. Dündar’ın yerine de “kor”luktan “or”luğa terfi eden Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar geldi. Kara’da boşalan diğer orgeneralliğe de 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu’nun terfi ederek EDOK Komutanı olduğu öne sürüldü. Askeri kulislerden sızan iddialara dayanan bu bilgiler bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YAŞ kararlarını onaylayıp, kamuouyuna açıklanmasından sonra netleşecek.

HULUSİ AKAR KİMDİR?

2015 YAŞ Kararı ile Genelkurmaylığa atanan Orgeneral Hulusi AKAR 1972 yılında Kara Harp Okulundan ve 1973 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1973-1980 yıllarında çeşitli birliklerde ve Kara Harp Okulunda Takım Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

1982 yılında Kara Harp Akademisinden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun olmuştur.

Genelkurmay Başkanlığı da dâhil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. Orgeneral AKAR, 1993-1994 yıllarında K.K.K Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirmiş, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulunmuştur.

1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesiyle; 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yapmış ve 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II nci Başkanlığı görevini yürütmüş olan Orgeneral AKAR, 03 Ağustos 2013 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır.

Genelkurmay Başkanlığınca İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyasıyla ödüllendirilmiş olan Orgeneral AKAR, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyasıyla ile taltif edilmiştir. Orgeneral AKAR aynı zamanda Bosna-Hersek’te SFOR harekâtındaki görevinden dolayı ABD Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası sahibidir.

Genelkurmaylığa atanan Orgeneral Hulusi AKAR, Bayan Şule AKAR ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ