logo

Yaşar Geler, ‘Doğu Ekspresinin Son Durağı Ardahan Olmalıdır.’

Yaşar Geler, ‘Doğu Ekspresinin Son Durağı Ardahan Olmalıdır.’

Doğu Ekspresi seferlerinin İstanbul-Ardahan arasına uzamasını isteyen Maltepe Ardahanlılar Derneği Başkanı Yaşar GELER, “Doğu Ekspresinin son durağı Ardahan olmalıdır.” Dedi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Maltepe Ardahanlılar Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Yaşar GELER, Ankara-Kars arsında hizmet veren Doğu Ekspresi seferlerinin İstanbul-Ardahan arasını kapsayacak şekilde düzenlenmesini istedi.

Doğu Ekspresi seferlerinin İstanbul-Ardahan arasında hizmet vermesini istemini dile getiren Maltepe Ardahanlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yaşar GELER,  yaptığı basın açıklamasında, “Turizm ve nostalji amaçlı kullanılan, ileride Ardahan’a kadar gelecek olan Doğu Ekspresi hem tanıtım hem turizm hem de Ardahan’ın ekonomisine ve gelişmesine katkısının olacağına inandığımız için şu anda Ankara-Kars arsında hizmet veren Doğu Ekspresinin İstanbul-Ardahan arası hizmet vermesi doğru olacaktır. “Doğu Ekspresinin son durağı Ardahan olmalıdır.” Bu talebimizi tüm devlet yetkililerine ve ülke kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

 12 Şubat 2021 Değerli basın mensupları ve Türkiye kamuoyu, Bilindiği üzere Ardahan 1992 yılında il olmuş, yaklaşık yüz bin nüfusa sahip yerleşik nüfusunun beş katı kadar da göç vermiş Türkiye Cumhuriyeti Devletine kuzey doğuda sınır bekçiliği yapan bir ildir.

ARDAHAN KAFKASLARA AÇILAN KAPI

Ülkemizin iki önemli sınır kapısı Çıldır Aktaş Sınır kapısı ve Posof Türkgözü Sınır kapıları Ardahan’dadır. Dolayısıyla ülkemizin Kafkaslara açılan kapılarıdır. Tarihi ipek yolu üzerindedir. Üçüncü kapısı da Çıldır’dan geçen Kars-Tiflis-Bakü Tren hattıyla açılmıştır.

DAMAL KARACADAĞ SIRTLARINA ATATÜRK SİLÜETİ

Damal ilçemizde Karacadağ sırtlarına iki aylık bir süreçte doğal oluşumlu Atatürk silüeti düşmekte ve izlenmektedir.

ESKİMO USULÜ BALIKÇILIK, YAZ VE KIŞ FESTİVALLERİ

Yine Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan Çıldır gölü ve sınırımızı çizen su yolu olan Aktaş gölü Ardahan’da yer almaktadır. Bu iki gölümüzde de eskimo usulü balıkçılık yapılmaktadır. Yaz ve kış festivalleri organize edilmektedir.

TARİHİ KALELER VE YALNIZÇAM KAYAK TESİSLERİ

Ardahan, Çıldır, Hanak, Göle ve Kurtkale’de tarihi kaleler bulunmaktadır. Ardahan Yalnızçam ormanları ve yerleşkesinde doğal setlerden oluşan Yalnızçam kayak tesisleri bulunmaktadır.

KAFKAS IRKI ARI BALI, KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ülkemizin en önemli besin kaynaklarından olan Kafkas ırkı arı balı bu ilimizde ve ilçelerinde üretilmektedir. Posof ilçemiz ve Ardahan genelinde endemik bitki türleri bulunmaktadır. Bu bitkilerle doğal hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle kaz yetiştiriciliği bölgenin en önemli kaynağını oluşturmaktadır.

DÜNYACA ÜNLÜ GRAVYER VE KAŞAR PEYNİRİ

Göle ilçemizde dünyaca ünlü gravyer ve Ardahan kaşar peyniri doğal ortamlarda üretilmektedir. Çıldır ilçesi Kurtkale bölgesinde ve Kura nehri vadisinde organik ve doğal ortamda meyvecilik yapılmaktadır. Posof ilçemizde, Karadeniz’in çok çeşitli yeşil tonlarını, doğal meyvelerini ve belki de dünyanın hiçbir coğrafyasında yetişmeyen içi ve dışı kırmızı elmasını görebilmekteyiz.

Çıldır gölü ve Kura nehri üzerinde Çıldır, Sevimli, Köroğlu, Kotanlı, Kayabeyi ve Akıncı sulama ve elektrik üretim barajları bulunmaktadır.

AZERBAYCAN DOĞALGAZI ARDAHAN, POSOF İLÇESİNDEN GİRİŞ YAPIYOR

2008 yılında Ardahan Üniversitesi kurularak Ardahan gençliğinin ışığa karışması sağlanmıştır. Türkiye’ye gelen ve Avrupa’ya kadar uzanan Azerbaycan doğalgazı Ardahan ili, Posof ilçesinden giriş yapmaktadır.

TURİZM POTANSİYELİNE RAĞMEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR

Daha sayamadığımız yüzlerce konusu bulanan Ardahan’ın en önemli ekonomik yönü ise, son yıllarda Turizm olmuştur. Öyle ki, yaz ve kış turizmine uygun alanları mevcuttur. Ancak bu büyük turizm potansiyeline rağmen ulaşım konusunda çok gerilerdeyiz ve ülke ekonomisinden hak ettiğimiz payı alamıyoruz.

“DOĞU EKSPRESİNİN SON DURAĞI ARDAHAN OLMALIDIR”

Bu nedenle de diyoruz ki; “Turizm ve nostalji amaçlı kullanılan, ileride Ardahan’a kadar gelecek olan Doğu Ekspresi hem tanıtım hem turizm hem de Ardahan’ın ekonomisine ve gelişmesine katkısının olacağına inandığımız için şu anda Ankara-Kars arsında hizmet veren Doğu Ekspresinin İstanbul-Ardahan arası hizmet vermesi doğru olacaktır.

“Doğu Ekspresinin son durağı Ardahan olmalıdır.” Bu talebimizi tüm devlet yetkililerine ve ülke kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Maltepe Ardahanlılar Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Yaşar GELER

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ