logo

YSK AÇIKLADI, MECLİS ve HÜKÜMET TAKVİMİ NETLEŞTİ

tbmmYSK 1 Kasım Seçim sonucunu açıklaması ile TBMM toplanma, yemin töreni, başkanlık seçimi ve Hükümet kurma takvimi netleşti. TBMM ne zaman toplanacak? Yemin töreni ne zaman?

Recep Kenan/itvhaber.com

TBMM ne zaman toplanacak? TBMM’de yemin töreni ne zaman? TBMM Başkanlık seçimi ne zaman? Hükümet ne zaman kurulacak? Güven oylaması ne zaman? Bu soruların cevabı YSK’nin  YSK 1 Kasım Seçimi Resmi Kesin Sonuçlarını açıklaması ile netleşti

YSK 1 Kasım Seçimi Resmi Kesin Sonuçlarını açıklaması ile oluşan takvime göre; 17 Kasım salı günü Meclis, yemin töreni için toplanacak. Meclis Başkanlığı için adaylık süreci de başlayacak. Başkanlık seçiminin 22 Kasım’da gerçekleşmesi planlanıyor.

TBMM 17 KASIM’DA TOPLANACAK, GÖREV DAVUTOĞLU’NA

YSK tarafından seçim sonuçları resmen açıklandıktan sonra Meclis ve hükümet çalışma takvimi de belli oldu.

Yasalara göre; Hükümet süreci Meclis’teki yemin töreni ile başlayacak. O gün Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevini seçimden 1. parti çıkan AK Parti’nin Genel Başkanı’na yani Ahmet Davutoğlu’na vermesi bekleniyor. 18 Kasım Çarşamba günü Davutoğlu yeni kabinesini açıklayacak. 23 Kasım’da hükümet programının Meclis’te okunması, 26 Kasım’da görüşülmesi ve 28 Kasım’da da güven oylamasının yapılması planlanıyor.

TBMM 5 GÜN SONRA TOPLANACAK

YSK’nın sonuçları açıklaması ile yeni yasama döneminin başlama süreci de netleşti. Yasa uyarınca TBMM, YSK’nın seçim sonuçlarını açıklamasından sonra 5. gün, saat 15.00’de toplanıyor. Sonuçlar 12Kasım günü açıklandığı için, TBMM yeni vekillerle ilk toplantısını Salı günü saat 15.00’de gerçekleştirecek.

KESİN SONUÇTAN 5 GÜN SONRA YEMİN TÖRENİ

17 Kasım’da toplanması beklenen TBMM’nin ilk toplantısında geçici başkan olarak, TBMM’nin en yaşlı üyesi sıfatıyla, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal üstlenecek. TBMM’nin yapacağı bu ilk toplantıda, tüm vekiller yemin edecek.

TBMM GEÇİCİ BAŞKANI DENİZ BAYKAL

Salı günü yapılacak TBMM’nin ilk toplantısında Meclis’in “geçici başkanlık” görevini de, “en yaşlı üye” sıfatıyla, 7 Haziran sonrasında olduğu gibi, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal üstlenecek. İlk toplantıda vekiller kürsüden yemin ederek, resmen görevlerine başlayacaklar.

SEÇİM HÜKÜMETİNİN GÖREVİ DE SONA ERİYOR

Yine yasalar uyarınca, TBMM’nin resmen açılmasıyla birlikte, 7 Haziran sonrasında kurulan “seçim hükümetinin” görev süresi de sona erecek. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1 Kasım seçimlerinde en çok vekili çıkaran parti olan Ak Parti’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan  Salı günü, hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor.

MECLİS BAŞKANI 10 GÜN İÇİNDE SEÇİLECEK

TBMM’nin ilk toplantısıyla birlikte Meclis Başkanlığı seçim süreci de başlayacak. Meclis Başkanlığı seçimi için 10 günlük bir süreç yaşanacak. Yeni TBMM Başkanı’nın da en geç 22 Kasım’da belli olması bekleniyor. AKP’nin 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar olacak çoğunlukla çıkması nedeniyle, TBMM Başkanlığı’nın da AKP’de kalacağı bu kez kesin gibi. Hatta AKP içinde kimin Meclis Başkanı olacağı konusu da konuşulmaya başlandı. AKP kulislerine göre, TBMM Başkanlığı için İstanbul Milletvekili, İsmail Kahraman’ın adı geçiyor. Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de Meclis Başkanı olabileceği söylentileri bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI, HÜKÜMET KURMA GÖREVİNİ VERECEK

TBMM’nin toplanma tarihi, yeni hükümetin kurulması açısından da önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerde 1. Pati çıkan AKP’nin tek başına iktidar kuracak çoğunluğu sağlaması nedeniyle, Erdoğan’ın TBMM Başkanlık seçimini beklemeyeceği, yeni hükümeti kurma görevini AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na TBMM’nin açılmasıyla birlikte vereceği siyasi kulislerde konuşuluyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

YSK AÇIKLADI, MECLİS ve HÜKÜMET TAKVİMİ NETLEŞTİ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  YSK AÇIKLADI, MECLİS ve HÜKÜMET TAKVİMİ NETLEŞTİ |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=80169
  #YSK #SeçimSonucu #TBMM #YeminTöreni #BaşkanlıkSeçimi #HükümetKurmaTakvimi #GüvenOylaması