logo

YSK’DAN ANAYASA DEĞİŞİKLİK REFERANDUMU KARARI

YSK’DAN ANAYASA DEĞİŞİKLİK REFERANDUMU KARARI

YSK, anayasa değişikliği için yapılacak halk oylamasında bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını açıkladı.  Seçmen sayısı ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

YSK, Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanması beklemeden anayasa değişikliği referandumu ile ilgili bazı kararla aldı.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, halk oylamasında bir sandık bölgesinde, mezra gibi toplu yerleşim birimlerinde ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 5. maddesinde sandık bölgesi oluşturulma işlemleri sırasında teşkil edilen sandık bölgelerinde oy kullanacak seçmen sayısı 410-415 olacak. Köylerde ise seçmen sayısının 415’i aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

Kararda, halk oylaması sürecinin kısa olması nedeniyle herhangi bir aksamaya sebebiyet verilmemesi için Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanması beklenilmeksizin bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısının belirlenmesinin gerekli görüldüğü kaydedildi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ