logo

ANADOLU YAKASI’NIN EN BÜYÜK KİTAP ŞENLİĞİ ATAŞEHİR’DE BAŞLADI

kitap_senligi-0“ATAFEST” kapsamında Mehmet Akif Ersoy temalı, 100 bin öğrenciyi yazar ve kitaplarla buluşturacak Anadolu Yakası’nın en büyüğü “Ataşehir Kitap Şenliği” başladı.

“ATAŞEHİR KİTAP ŞENLİĞİ” NDE  100 YAZAR, 100.000 ÖĞRENCİ, 100.000 KİTAP BULUŞUYOR

“Ataşehir Kültür Festivali” kapsamında düzenlenen ve Anadolu Yakası’nın en büyük kitap şenliği olan “Ataşehir Kitap Şenliği” başladı. Vefatının 80. Yılında İstiklal şairimiz değerli yazar Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen “Ataşehir Kitap Şenliği”nde Türk edebiyatının ve tarihinde her biri ayrı değer ve öneme sahip olan yazarlarımızdan 160 yazar, 100.000 öğrenci, 100.000 kitap okuma seferberliği için buluşuyor.

ATAŞEHİR KİTAP ŞENLİĞİ PROGRAMI VE YAZAR LİSTESİ

kitap_senligi-12

kitap_senligi-28

Anadolu Yakasının en büyüğü olan Ataşehir Kitap Şenliği açılışında konuşan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, şenliği milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy teması ile düzenlediklerini kaydederek “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Ataşehir Kitap Şenliği’mizi,  vefatının 80. yılında minnetle andığımız İstiklal şairimiz değerli yazarımız Mehmet Akif Ersoy anısına düzenliyoruz. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için seferber olduk. Öğretmenlerimiz,  her yaştan öğrencilerimiz ve kitapsever halkımız 16-30 Aralık tarihleri boyunca şenliğimize gelecekler.  Eğitimevi organizasyonunun değerli katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Ataşehir Kitap Şenliği’mizin amacı,  geleceğimizde çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakabilmek için okuma bilincini aşılamak, gençlerimizi ve çocuklarımızı okumaya, öğrenmeye, edebiyata ve şiire teşvik etmektir. Şenliğimizde çocuk tiyatroları, masal okuma etkinliği, öğrenci-yazar buluşmaları ile birlikte öğrencilerimizin ve velilerimizin uzmanından değerli ve yararlı bilgiler edinebilecekleri isimlerin katılacağı seminer ve konferanslar da olacak” dedi.

kitap_senligi-17

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, “Ataşehir Kitap Şenliği”ne katılan öğretmen ve öğrencilerle birlikte Beşiktaş Vodafone Arena yakındaki terör saldırılarının ardından başlatılan “Polisimin Yanındayım” kampanyasına destek verdiklerini kaydetti. Şenliğin açılış gününde, polis memurları öğrencilere  “Küçük Prens” kitaplarını ve Türk bayraklarını hediye ettiler.  Ataşehir Kitap Şenliği’ne özel baskısı yapılan,  Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” adlı eseri şenliği ziyaret eden öğretmenlere hediye edildi.

kitap_senligi-29

Ataşehir Kaymakamlığı himayesinde, Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Esatpaşa Ek Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen Anadolu Yakası’nın en büyük kitap şenliği olan “Ataşehir Kitap Şenliği”nin açılış gününde bakanlık yetkilileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,  Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir İlçe yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, konuk yazarlar, öğretmenler, öğrenciler ve  davetliler katıldılar.

kitap_senligi-2

Genel kültürün gelişmesinde kitap okumanın payına dikkat çeken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise yazar Cemil Meriç’in “Okumak zekâyı kibarlaştırır” sözünü hatırlatarak yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bazı zekâların kibarlaşmaya ihtiyacı vardır. Bazı zekâlar kabalığından dolayı ahlaksız düşünür ve insanlıktan çıkmış olabilir. Onun için zekâmızı kibarlaştırmaya ihtiyacı var. Bu şöyle olur. Önce kendimizi ve çevremizi okumaktan başlarız. Yani kendimizi tanımamız için okumamız gerekir. Dünyayı tanıyabilmemiz için kâinatı okumamız gerekir. İyiyi, kötülüğü bilmeden güzellikleri anlamlandıramayız. Onun için okumak bizim zekâmızı kibarlaştırırken edindiğimiz kavramlarla milli geleceğimize zemin hazırlarız. Dolayısıyla, okumanın genel kültürümüzü geliştirmenin dışında da büyük bir anlamı vardır.”

kitap_senligi-20

Ataşehir Kitap Şenliği’nin düzenlenmesindeki amaca dikkat çeken Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu da; “kitabın hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu, bir milletin geleceğe umutla, güvenle bakmasını sağlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

kitap_senligi-25

Kitap okumanın zamanı en iyi değerlendirme yöntemi olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız da; “Ataşehir’de böyle güzel bir etkinlik yaptığınız için emeği geçenlere teşekkür ederim. Biz de bakanlık olarak bu güzel etkinlerin hep yanındayız. İstanbul’da yapılan bu tür etkinliklerin hepsi bizim için kıymetlidir. Bu etkinlikleri diğer illerimiz de örnek almalı. Zamanı en iyi değerlendiren insanlar; kitap okuyan insanlardır. Siz de zamanın kıymetini bilin ve zamanınızı kitap okuyarak geçirin” tavsiyesinde bulundu.

????????????????????????????????????

Anadolu Yakası’nın en büyük kitap şenliği hedefinin altını çizen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu; Ataşehir Kitap Şenliği’ni “İddialı bir etkinlik” olarak niteleyerek; “Bu etkinliğin ayrıca önemli bir yönü de ölümünün 80.Yılında Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenmesidir. Kitap okumanın insanlarda kendine güven duygusunu artırır. Bu anlamda böyle bir şenliğin düzenlenmesini anlamlı buluyorum. Emeği geçen, katkı sunan herkesi kutluyorum” dedi.

????????????????????????????????????

Ataşehir Kitap Şöleni açılış konuşmasından sonra Devlet Tiyatroları sanatçısı Hakan Güngör, tek kişilik “Ben Mehmet Akif Ersoy” adlı oyunu sergiledi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ANADOLU YAKASI’NIN EN BÜYÜK KİTAP ŞENLİĞİ ATAŞEHİR’DE BAŞLADI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ANADOLU YAKASI’NIN EN BÜYÜK KİTAP ŞENLİĞİ ATAŞEHİR’DE BAŞLADI
    https://www.itvhaber.com/?p=108209
    #AtaşehirKültürFestivali #MehmetAkifErsoy #100BinÖğrenci #Yazar #Kitap #AnadoluYakası #EnBüyükKitapŞenliği #AtaşehirKitapŞenliği #Ataşehir