logo

Aşırı Yağış Beklenen Güneydoğu Bölgesi İçin Sarı Kod Uyarı

Aşırı Yağış Beklenen Güneydoğu Bölgesi İçin Sarı Kod Uyarı

Meteoroloji aşırı yağış beklenen Güneydoğu Bölgesindeki 11 il için sarı kod uyarı verdi. Meteorolojik sarı kod uyarı verilen iller için dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurdun güneydoğu kesimlerinde 2 gün aşırı yağış beklendiğinde sarı kod uyarı yapıldı.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurdun güneydoğu kesimlerinde Çarşamba günü beklenen yağışların etkileyeceği 11 il ve çevresi için sarı kod uyarı yapıldı. Meteoroloji tarafından Perşembe günü beklenen yağışların etkileyeceği 10 il ve çevresi için sarı kod uyarı yapıldı.

Çarşamba günü beklenen yağışların etkileyeceği sarı kod uyarı yapılan 11 il arasında; Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Malatya, K.Maraş, Mardin, Tunceli, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak yer alıyor.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun güneydoğu kesimlerinde beklenen yağışların, akşam saatlerinden sonra Kahramanmaraş çevrelerinden başlamak üzere Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Malatya’nın güneyi, Tunceli, Bingöl’ün güneybatısı, Batman’ın kuzeyi, Mardin, Çarşamba öğleden sonra ise Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel kuvvetli olması tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin güneybatısında yer yer gök gürültülü sağanak, Kahramanmaraş ile Tunceli’nin kuzey ve yüksek kesimleri ile Şırnak’ın doğu ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel su baskını, yıldırım, kuvvetli güney-güneydoğulu rüzgar, kar yağışı alan yerlerde tipi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YURT GENELİ HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre önümüzdeki 24 saat: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara ve Ege’nin doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞMUR VE KAR BEKLENEN BÖLGELER

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz geneli ile Doğu Anadolu’nun batı ve güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların, genellikle yağmur ve sağanak; Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak; İç Ege ve İç Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksekleri ile Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Toroslar Mevkii’nde karla karışık yağmur ve kar, Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI:
Ülkemiz genelinde 3-6 derece azalacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Genellikle kuzeyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Kıyı Ege’de kuzeyli, Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİK UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun güneydoğu kesimlerinde beklenen yağışların, bu akşam saatlerinden sonra Kahramanmaraş çevrelerinden başlamak üzere Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Malatya’nın güneyi, Tunceli, Bingöl’ün güneybatısı, Batman’ın kuzeyi, Mardin, yarın (Çarşamba) öğleden sonra ise Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel kuvvetli olması tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin güneybatısında yer yer gök gürültülü sağanak, Kahramanmaraş ile Tunceli’nin kuzey ve yüksek kesimleri ile Şırnak’ın doğu ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel su baskını, yıldırım, kuvvetli güney-güneydoğulu rüzgar, kar yağışı alan yerlerde tipi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Rüzgarın Kıyı Ege’de kuzeyli, Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI:
Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ