logo

ATAŞEHİR EĞİTİMCİLERİNDEN ‘EDİRNE KÜLTÜR GEZİSİ’

edirne_mem (0)Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ATAFEST projesinde görevli okul müdürleri ve idarecileri, düzenlenen kültür gezisinde Edirne’nin tarihi yerlerini gezdiler.

Recep Kenan/itvhaber.com

İki otobüsle gidilen gezide; Karaağaç Mahallesi, 2. Beyazıd Külliyesi (Sağlık Müzesi), Sarayiçi (Adalet Kasrı, Saray-ı Cedid Kalıntıları, Balkan Savaşı Şehitliği, Selimiye Camii, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Gazi Mihal Köprüsü-Hamamı-Camii, Meriç Köprüsü (Mecidiye Köprüsü) ve Tunca Köprüsü’nün (Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü) olduğu tarihi yerler gezildi.

edirne_mem_gezi (159)

Geziye katılan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ı da makamında ziyaret etti.

FLORANSA’DAN SONRA M2’ye EN FAZLA TARİHİ ESER DÜŞEN ŞEHİR

Kültür turu için Edirne’de bulunan İlçe Milli Eitim Müdürü Ertuğrul Bilican ve eğitimcilerden oluşan Ataşehirli gurubun ziyaretinde konuşan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan; “Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican ve arkadaşlarını Edirne’de ağırlamak bizim için bir onurdur. Edirne; merkez nüfusu 150 bin 8 ilçesi ile 400 bin nüfusu olan kentimizdir. Türkiye’nin Balkanlara ve Avrupa’ya açılan bir kapısıdır. Dört tane sınır kenti olan bir şehrimiz. Eğitim seviyesi yüksek ve başarılı bir çizgidedir. Dünyada Floransa’dan sonra metre kareye en fazla tarihi eserin düştüğü bir şehir. Edirne 92 yıl Osmanlı’ya başkent olmuş sultanların şehri diye nitelendirebileceğim bir kent. Bu ziyaretiniz anlamlı bir ayda gerçekleşiyor. Malum İstanbul’un Fethi 29 Mayıs. İstanbul’un Fethi ile ilgili tüm hazırlıklar Edirne’de başlamış ve toplar burada dökülmüş. Edirne’de doğan Fatih Sultan Mehmet İstanbul fethi için doğduğu şehir olan Edirne’den yola çıkmış.  Dolayısıyla Mayıs ayında anlamlı bir ziyaret gerçekleştirmiş oldunuz” dedi.

edirne_mem_gezi (132)

MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÇALIŞMALARINI VE BASINI TAKİP EDİYORUM

Ataşehirli basın mensuplarının İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özcan; “Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmaları ve sosyal medyadan yerel basını da takip ediyorum. Basının eğitimle yakından ilgilenmesi beni gerçekten de mutlu etti. Sizlerin sayesinde Ataşehir’de eğitim adına hangi güzelliklerin olduğunu ne tür projelerin uygulandığını ve uygulanacağını görebiliyor ve takip ediyoruz.  Dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü de ziyarete gelmeniz bizleri mutlu etmiştir. Sizlere de çok teşekkür ediyorum. Edirne’de her zaman açık bir kapınız var” şeklinde ifade etti.

edirne_mem_gezi (137) edirne_mem_gezi (133)

“BEŞ ŞEHİR”İN OKUNMASINDAN SONRA OLUŞTU

Geziyle ilgili açıklama yapan Ertuğrul Bilican, okul müdürleriyle düzenledikleri kitap okuma programı çerçevesinde okudukları Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” adlı kitabındaki şehirlere gezi düzenleme fikrinin oluştuğuna dikkat çekerek; “Beş Şehir”in okunmasından sonra okul müdürlerinden gelen, kitapta söz edilen şehirleri gezme talebini değerlendirdik. “Bu düşünce doğrultusunda geçtiğimiz yıl Bursa’ya bir gezi düzenledik. Hem kültürel hem de bilgi ve görgünün arttırılmasına yönelik, bir proje kapsamında yapılan geziydi. Yeri gelmişken de hatırlatayım; Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sözünü ettiği şehirler İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Erzurum. Bu da kültürel amaçlı bir aile gezisiydi. Sözü edilen şehirlerimizi gezmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

edirne_mem_gezi (134)

Okul müdürlerinin kitap okuma kampanyalarına öncü olmalarını istediğini kaydeden Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, öğretmenler ve müdürlerin de öğrencilere örnek olmaları gerektiğini vurgulayarak; “Öğrencilerimiz kadar, öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz de kitap okumalı. Yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle kendimizi bir aile olarak görüyoruz” dedi.

edirne_mem_gezi (3) edirne_mem_gezi (9)

edirne_mem_gezi (11) edirne_mem_gezi (12) edirne_mem_gezi (14) edirne_mem_gezi (20) edirne_mem_gezi (22) edirne_mem_gezi (23) edirne_mem_gezi (33) edirne_mem_gezi (34) edirne_mem_gezi (61) edirne_mem_gezi (64) edirne_mem_gezi (71) edirne_mem_gezi (103) edirne_mem_gezi (113) edirne_mem_gezi (114) edirne_mem_gezi (117) edirne_mem_gezi (120) edirne_mem_gezi (139) edirne_mem_gezi (147) edirne_mem_gezi (149) edirne_mem_gezi (151) edirne_mem_gezi (156)

Etiketler: » » » » » » »
Share
1202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR EĞİTİMCİLERİNDEN ‘EDİRNE KÜLTÜR GEZİSİ’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ATAŞEHİR EĞİTİMCİLERİNDEN ‘EDİRNE KÜLTÜR GEZİSİ’
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=93261
    #Ataşehir #MilliEğitimMüdürlüğü #ATAFESTProjesi #OkulMüdürleri #İdareciler #KültürGezisi #Edirne #itvhaber #EdirneGezisi