logo

ÇANDEF’İN TARİHİ YAPIDAKİ YENİ MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI

ÇANDEF’İN TARİHİ YAPIDAKİ YENİ MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI

İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF)’nun Aksaray’daki yeni genel merkezinin açılışı STK, dernek temsilcileri, siyasiler ve iş adamlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Aksaray’daki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait tarihi yapı olan“Has Odabaşı Hasanağa Medresesi” restore edilip kullanımına kazandırılarak İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF)’nun kullanımına tahsis edildi. ÇANDEF Genel Başkanı ve Çanıkırı’nın diğer önderlerinin girişimi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden tahsisi alınarak restorasyonu yapılan İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF)’in yeni genel merkezinin ahşap işleri ile tefrişatı Çankırılı iş adamları tarafından yapıldı.

Ev sahibi, İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Zekeriya Açıkgöz’ün, “Fatih Belediye Başkanımızı ziyaretimde bir şaka ile başladı” ifadesi ile açıkladığı, ÇANDEF’in yeni merkezinin açılışına Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, İETT Genel Müdürü Arif Emecen, Ak Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, Ak Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Adil Kandemir, Ak Parti Pendik İlçe Başkanı Rüstem Kabil, 24 Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Çankırı EğitimKültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Sami Sami Soydal, Fatih Belediye Başkan yardımcısı İzzettin Öztosun, iş adamlar; İlker Karataş ve Selahattin Düzbasan, Akademisyenler; Prof.Dr.Ahmet Yeşil, Prof.Dr.Nihat Erdoğmuş, Doç.Dr. Nevzat Uyaroğlu. Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı Ekrem Aslan, Çankırı STK, vakıf ve dernekleri temsilcileri ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan, Mevlidi Şerif’in okunduğu açılışta Muharrem ayı nedeni ile katılımcılara Aşure dağıtıldı.

Barbaros Özdemir’in sunduğu ÇANDEF yeni merkezi açılış töreninde Fatih Belediyesi’ne tahsisli tarihi metruk yapının Belediye Başkanı ile yapılan görüşmelerle Çankırılıların kullanımına tahsisini sağladığını kaydeden İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Zekeriya Açıkgöz, hazırlık ve çalışmalarda desteklerinden dolayı yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür ederek; “Çankırı’da iki şehidimiz var. Bu vatan, bayrak için canını feda eden aziz şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz” dedi.

“Bu gün iki bayramı bir yaşıyoruz” diye konuşmasını sürdüren ÇANDEF Genel Başkanı Zekeriya Açıkgöz, tarihi 1548’e dayanan ilim, irfan yuvası medreseyi ayağa kaldırmak ile İstanbul’un merkezi noktasındaki bu güzel mekanın Çankırılılara nasip olmasını iki bayram olarak niteleyerek; “Fatih Belediye Başkanımız Mustafa Demir beyle hasbi hal ederken bu işe başladık. İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi bütçesinden 3 milyon Lira bütçe tahsis edildi. Burası metruk bir yapıydı. Topkapı surlarının duvarı gibi kırık döküktü. Bu hale getirdik. Gördüğünüz bütün ahşap imalatını yapan Kadir Karahan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İçinde idari ofisler ile birlikte Yaren Odası, Yöresel Ürünler Teşhir Odası ve Tuz Odası’nın da yer aldığı tarihi medresenin Çankırılıların mekanı olarak Çankırılıların hizmetinde olacağını kaydeden Zekeriya Açıkgöz, milli ve manevi değerlere aykırı olmamak kaydı ile bütün Çankırı derneklerinin programlarını burada yapabileceğini vurgulayarak; “Biz bugün varız, yarın yokuz, ama bu mekanlar kalıcı. Bu eseri yaşatmak, usulüne uygun etkinlikler yapmak gerekiyor. Bu bütün Çankırılıların, derneklerin, siyasetçilerin görevi. Burası 7 gün 24 saat faaliyette ve hemşerilerimizin hizmetinde olacak” ifadelerini kullandı.

ÇANDEF yeni merkezine katkıda bulunanlara teşekkürlerini ileten Açıkgöz, “Yaren Odamızın tefrişatını değerli iş adamımız Selahattin Düzbasan yaptı. Yaklaşık 30 bin liraya yakın bir bedelle yaren meclisini üstlenmiş oldu. Huzurlarınızda sayın Selahattin Düzbasan abimize teşekkür ediyorum. Buranın halısını da Osman Akkaya üstlendi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Av.Fatih Erol’a, Çankırı Ahi Yaren derneği Baş Ağası Recep Deneci’ye ve ekibine, kahvaltıyı üstlenen Ramazan Ayhan’a teşekkür ediyoruz” ifadelerin ile konuşmasını tamamladı.

Çankırılıları Vakfın verdiği burslara katkı vermeye çağıran İstanbul Çankırılılar Vakfı Başkanı Sami Sami Soydal ile Belediye Başkanı Mustafa Demir’in selamını ileten Fatih Belediye Başkan Yardımcısı İzzettin Öztosun, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Çankırı’ya İstanbul’daki Çankırılılara bu eserin kazandıran, tahsis ettiren, restorasyonunda ve hizmete alınmasındaki çalışmalarda emeği geçen, katkı verenlere teşekkür ettiler.

TUZ ODASINI YAPMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCU

Katıldıkları bir toplantı nedeniyle açılışa katılamayan Çankırı milletvekillerinin selamını ileterek konuşmasına başlayan Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, mekanı tahsis eden Fatih Belediye Başkanı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederek; “Bizlere payitahtta böylesi tarihi mekanı tahsis ettiler. Zekeriya abimiz ve emek veren diğer yöneticileri es geçemeyiz. Bu güzel mekanın Çankırılıların hizmetinde olması için gece gündüz burada yattı. Emeği geçen herkese binlerce teşekkürler. Merhamet ve şife kenti, tarih ve kültür kenti Çankırı’ya böylesi bir mekan yakışırdı. Bizler de bu mekanın fonksiyonlanmasında üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çankırı’nın şanına yakışır şekilde bir Tuz Odasını buraya yapmak bizim boynumuzun borcu olsun. Burada yapılacak her türlü etkinliğe destek vermeye hazırım” dedi.

İSTANBUL’DA ÇANKIRILILARIN KONUŞULMASI SAĞLAMALI

Burada yapılacak etkinliklerin dünyanın başkenti kabul edilen İstanbul’da Çankırı’nın, Çankırılıların konuşulmasını sağlaması dileğinde bulunan Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, İstanbulluların izlemek için can atacakları nitelikli faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin gereğine işaret ederek, Türk İslam medeniyetinin mayası kabul edilen Darul Hadis (Taş Mescit)’in Çankırı’da olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile açılış gerçekleştirilen İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu (ÇANDEF)’nun yeni merkezi gezildi, Yaran Odasında toplanan davetlilere Yaran Ağası Recep Deneci tarafından Yaran kültürü ve Yaran gelenekleri hakkında detaylı bilgi verildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ