logo

ÇANKIRI VALİSİ MESUT KÖSE; ‘ŞEFFAF OLACAĞIZ’

ÇANKIRI VALİSİ MESUT KÖSE; ‘ŞEFFAF OLACAĞIZ’

cankiri_yeni_vali_mesut_kose (1)Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri iken İçişleri Bakanlığı Valiler kararnamesi ile Çankırı Valiliği’ne atanan Mesut Köse Çankırı’ya gelerek göreve başladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Çankırı’ya gelerek göreve başlayan Vali Mesut Köse ilk açkılamasında basın mensuplarının kendisine istediklerini sorabileceklerini kaydederek, “Şeffaf olacağız” dedi.

Yeni Çankırı Valisi Mesut Köse’yi Hükümet Konağı önündeki karşılamada, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Vali Yardımcıları Nedim Özırmak, Fatih Yılmaz, Zafer Engin, Hüseyin Demirbaş, Meral Batı Demirbaş, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, POMEM Müdürü Süleyman Gül, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Daire Amirleri, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

“BASIN MENSUPLARI ÖNEMLİ, ŞEFFAF OLACAĞIZ”

Çankırı Valisi Mesut Köse, karşılama sonrası yaptığı açıklamada 1989 yılında Kaymakamlık mesleğine başladığını, 26 yıl kamu hizmetim olduğunu kaydederek, basın mensuplarından duyduklarını haber yapmak yerine kendisinden bilgi almalarını isteyerek; “Basın mensupları benim için önemli, şeffaf olacağız. Sokaktan, pazardan duyma bilgilerle haber yapacağınıza; kafanıza takılan, sorulan soruları sorabilirsiniz. Daha önce benim yönettiğim kuruluş yaklaşık 10 katrilyonluk bütçeli bir kuruluştu. Yedi buçuk sene çok sakin güzel bir çalışma dönemimiz oldu. Bu şeffaf çalışma sistemimizi orda da uygulamıştık. Yani her türlü siyasetçi olsun, basın mensubu olsun bize bir konuyu merak ettiği zaman soruyordu bizde her türlü açıklamayı yapıyorduk. Bir kaç cümle söyleyeyim bekliyorsunuz diye tahmin ediyorum. Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum burada arkada bürokrat arkadaşlarımız var Belediye Başkanımız, Rektör hocamız var. Ben 1989 yılında Kaymakamlık mesleğine başladım. Toplam 26 yıl kamu hizmetim var. Muhtelif görevler yaptım” dedi.

İLİMİZİ EN KISA ZAMANDA TANIMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Çankırı Valiliği’ne atandığını, bugün görevi devir aldığını ifade eden Mesut Köse, kendisinden önceki Vali Vahdettin Özcan’a teşekkür ederek; “Meslektaşım Sayın Vali Vahdettin Özcan beye kendi adıma ve ilimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Burada verdiği hizmetlerinden dolayı ve ona verdiği hizmetlerinde destek olan siz ve diğer bütün kurum ve kuruluş temsilcilerine de öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Tabi hedeflerimizi belirleyebilmemiz ve açıklamalar yapabilmemiz için öncelikle şehrimizi ve ilimizi tanımamız gerekiyor. Kuruluşlarımızı; özel kuruluşlarımızı, kamu kuruluşlarımızı, bunların yöneticilerini, ilçelerimizi, köylerimizi, belediyelerimizi en kısa zamanda incelemek suretiyle ihtiyaç olan kurum ve kuruluşlardan da brifing almak suretiyle, ilimizi en kısa zamanda tanımaya çalışacağız” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

ÖNCELİĞİMİZ; DEVLETİN VE MİLLETİN VARLIĞINI, BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAK

Yeni Çankırı Valisi Mesut Köse açıklamasını şöyle tamamladı:

Birinci önceliğimiz Devletin ve Milletin varlığının birlik ve bütünlüğünün korunmasıdır. Ülkemizde en hassas olmamız gereken hususlardan bir tanesi bu en önemlisi tabi ülkemizin dört bir yanında devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde ilimiz ölçeğinde de destek vermek, olabilecek muhtemel olaylara karşı tedbirler almak. Bu temelde tabi eğitim, sağlık, güvenlik, ulaşım, tarım, iletişim, haberleşme, çevre v.b. hususlarda ilk bakışta uğraş alanlarımızdan birkaç tanesini oluşturacaktır. Yine bu işlerle iştigal ederken il kuruluşlarımız, belediyelerimiz, üniversitemiz, adli kuruluşlarımız, siyasi kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızla da yakın ilişki içinde olacağız.

UYUMLU AHENKLİ PLANLI VE ÖLÇÜLEBİLİR ÇALIŞMA

Yapılan hizmetlerin ve kuruluşlarımızın yapacağı hizmetlerin, standart ve sonuçlarının ölçülebilir olması için çalışmalar yürütmeyi düşünüyoruz. Yine kuruluşlarımızın kurumsallaşması ilimizin kurumsal bir yapıya kavuşması için çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. Uyumlu ahenkli planlı ve ölçülebilir çalışma yapacağız. Yine sadece bizim yaptığımız ve yapacağımız hizmetler değil, özel veya kamu, tüm kuruluşların yapacağı çalışmaları da destekleyeceğiz. Özel sektörümüzü destekleyeceğiz. İstihdamın teşvik edilmesi içinde çaba sarf edeceğiz.

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Valiler Kararnamesi ile 50 ilin valisi değişmiş, 22 vali merkeze çekilmişti. 26 vali il değiştirirken 7’si kaymakam 24 bürokrat vali olarak atanmıştı. Valisi değişen illerden olan Çankırı’da ise eski Vali Vahdettin Özcan Merkeze çekilirken Bakanlık Müşaviri Mesut Köse Çankırı’ya Vali olarak atanmıştı.

Çankırı Valisi Mesut Köse Kimdir?

1967’de Gaziantep’te doğan Vali Mesut Köse 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

1989’da Kaymakamlık mesleğine başladı. 1990-1991 döneminde İngiltere’de İngilizce dil eğitimi aldı.

1991-1993 arasında Çardak, Gerze ve Azdavay ilçelerinde Kaymakam Vekillikleri görevlerinde bulundu. 2000 yılına kadar Borçka, Hazro, Dereli ilçelerinde Kaymakam olarak görev yaptı.

2000-2001 yıllarında İngiltere Exeter Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Kamu Politikası Yüksek Lisans Programını bitirdi.

2001-2002 döneminde Yumurtalık Kaymakamlığı görevini yürüttü.

Kamu İhale Kurumu Uluslararası İlişkiler ve AB Grup Başkanı olarak görev yaptığı 2002-2007 yılları arasında Türkiye’yi AB’nin, DTÖ’nün ve muhtelif uluslararası kuruluşların birçok çalışma gruplarında, komisyonlarında ve toplantılarında temsil etti.

2007-2011 yılları arasında Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu.

2008 yılında Çaykur Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

22.09.2008 ile 29.01.2016 tarihleri arasında TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Mesut Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri iken 01.06.2016 tarih ve 29729 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 30.05.2016 tarih ve 2016/8864 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Çankırı Valisi olarak atanmış olup, 08.06.2016 tarihinde görevine başlamıştır.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Çankırı Valisi Mesut Köse İngilizce bilmektedir.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ