logo

‘Eğitimde Neler Oluyor? Karma Eğitimden ÇEDES ve Müfredata’ Konulu Panel

‘Eğitimde Neler Oluyor? Karma Eğitimden ÇEDES ve Müfredata’ Konulu Panel

100. Yıl Kadın Dayanışma Platformu, ASİDAD ev sahipliğinde “Eğitimde Neler Oluyor? Laik, Bilimsel, Karma Eğitimden ÇEDES ve Müfredata” konulu panel düzenlendi.

Recep Kenan / itvhaber.com

100. Yıl Kadın Dayanışma Platformu tarafından ASİDAD ev sahipliğinde Ataşehir İçerenköy İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi’nde “Eğitimde Neler Oluyor? Laik, Bilimsel, Karma Eğitimden ÇEDES ve Müfredata” konulu panel, 6 Haziran 2024 Perşembe günü, düzenledi.

100. Yıl Kadın Dayanışma Platformu Başkanı Ferah Diba Yeğin moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Eğitimde Neler Oluyor? Laik, Bilimsel, Karma Eğitimden ÇEDES ve Müfredata” konulu panel, Eğitimci-Yazar Neşe Doster, Öğretim Üyesi, Klinik Psikolog, Eğitim Bilimci Dr. Özlem Özden Tunca, Veli -Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Eğitim-Sen Kadıköy Şubesi Eğitim Sekreteri Erdal Fırıncıoğulları ve DP Genel İdare Kurulu Üyesi İlay Aksoy konuşmacı olarak katıldılar.

UYGULAMALARA ÇEDES PROJESİ İLE DEVAM EDİLİYOR

“Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yosun bırakılmaz. Öğrenim hakkı kapsamı kanunla düzenlenir. Eğitim ce öğretim Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” ilkelerinin altı çizilen panelde, zorunlu din dersi uygulaması ile başlayan 4+4+4 sistemi ile devam eden eğitimin dinselleştirme uygulamalarına ÇEDES projesi ile devam edildiği ifade edildi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN 17 KEZ, BAKAN 9 KEZ DEĞİŞTİ

Konuşmacılar, 22 yıllık iktidar döneminde eğitim sisteminin 17 kez değiştiğine, Milli Eğitim Bakanının 9 kez değiştiğine dikkat çekildi. Yaz boz tahtasına dönen eğitimde ÇEDES projesi Anayasaya, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırılığının altı çizilen panelde, laik ve bilimsel eğitim her çocuğun hakkı olduğu vurgulandı. ÇEDES projesi eleştirilerek, “ÇEDES kapsamında yapılacak her türlü etkinlikte velilerin yazılı onayının alınması yasal zorunluluktur. Bu projede bu zorunluluk yerine getirilmemiştir. ÇEDES Projesi iptal edilmelidir.” İfadelerine yer verildi.

YENİ MÜFREDAT İLE İLGİ GÖRÜŞLER AÇIKLANDI

Yeni müfredat ile ilgi görüşlerini de açıklayan konuşmacılar, “Yeni müfredatta matematik dersinin seçmeli olması kabul edilemez; çocuklarımız alacakları içi boş diplomalarla işsizliğe yoksulluğa ya da ucuz iş gücü olmaya mecbur bırakılamazlar.  Erken seçimin bir an önce yapılması ve artık bu zihniyetin ülkeyi yönetmemesi gerekir.” İfadeleri ile eleştirilerini dile getirdiler.

ANAYASA VE YASALARA AYKIRILIK GÜNDEME TAŞINSIN

Toplantıda konuşmacılar velilerin okul müdürlüklerine, veli olmayanların ise Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçe yazarak, “ÇEDES Projesi’nin Anayasa ve Yasalara aykırılığı” iddialarının gündeme taşınması gerektiğinin ifade ettiler.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ