logo

Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’u Savunmak İçin Yola Çıkıyorum’

Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’u Savunmak İçin Yola Çıkıyorum’

Yol haritasını açıklayan Ekrem İmamoğlu, şehrimizin yağmalanmasına, adaletsizlik ve çevre katliamına karşı İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum.” Dedi.

Recep Kenan/itvhaber.com

14 ve 28 Mayıs Seçimleri ardından yaptığı “CHP’de değişim çağrısı” ile gündem olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum” ifadeleri il yol haritasını açıkladı.

İMAMOĞLU BASIN TOPLANTISI İLE YOL HARİTASINI AÇIKLADI

İnternet sitesi açarak değişim ile ilgili vatandaşların görüş ve önerilerini toplayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile yol haritasını açıkladı.

Altının doldurulması beklenen “Değişim” tartışmalarının sürdüğü, CHP’de liderlik yarışında adı geçen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı basın açıklamasında, “Kendimi İstanbul ile mühürlü kabul ediyorum.” İfadesine yer verdi.

SON MESAJI: “HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

Basın toplantısında açıklamasını “Her şey çok güzel olacak” ifadeleri ile tamamladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklamasının son bölümünde, “Şehrimizin yağmalanmasına, adaletsizlik ve çevre katliamına karşı İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. Dört sene boyunca olduğu gibi, 16 milyona eşit hizmet götürmek için yola çıkıyorum. Yoksulluğu söküp atan refah içinde bir şehir oluşturmak için yola çıkıyorum; Katılımı ve ortaklaşan aklı merkeze almak için dünyanın tüm teknolojik yeniliklerine ve gelişimine ev sahibi olmak için yola çıkıyorum. Bu anlayışla 2019’da olduğu gibi, CHP’li yol arkadaşlarımla, farklı partilere gönül veren İstanbullularla, kentine sahip çıkan, oyuna sahip çıkan İstanbul gönüllüleriyle tekrar İstanbul ittifakını kurmaya geliyorum.” İfadelerine yer verdi.

3 AYDA MOTORİNE YÜZDE 105 ZAM

Seçim sonrasında, sadece Temmuz ayında 30 yılın en yüksek aylık enflasyon artışının yaşandığını vurgulayan İmamoğlu, yıllık TÜFE oranı TÜİK’in verilerine göre Temmuz itibariyle yüzde 48, gıda enflasyonun yüzde 60’ın üzerinde olduğunun altını çizerek,  “İktidar enflasyonla mücadele edemiyor. 14 Mayıs seçimlerinden bugüne kadar geçen 3 ayda, iktidar motorine yüzde 105 zam yaptı. Dana eti 7 ayda yüzde 107 arttı. Savaş halindeki Ukrayna’da enflasyon yıllık yüzde 11. Rusya’da ise yıllık yüzde 4. Türkiye’nin sadece Temmuz ayı enflasyonu yüzde 9.5. Yani Rusya’nın yıllık enflasyonun iki katından fazlasını biz bir ayda yaşamış olduk” diye konuştu.

TASARRUF SADECE VATANDAŞTAN İSTENMEZ!

İmamoğlu açıklamasında, “Hükümet yetkileri vatandaşı sık sık tasarrufa davet ederken, sadece iki kamu bankasının 3 yılda reklam harcaması 2 milyar lira. Bu arada yeri gelmişken kamu bankalarının İBB’ye 4,5 yıldır tek bir kuruş kredi vermediğinin de altını çizelim. Tasarruf sadece vatandaştan istenmez. 2023’de hedeflenen toplam vergi, ek vergilerle birlikte 4 trilyon 270 milyar liraya yükseltildi. Bu kadar verginin toplandığı bir coğrafyada açlık, yokluk, yoksulluk olmamalıdır.” İfadelerini kullandı.

ZENGİNLE YOKSUL ARASINDAKİ FARK SEKİZ KATINA ÇIKTI

İktidarın ekonomik tercihlerine, israf ve paylaşımdaki adaletsizliğe dikkat çeken İBB Başkanı İmamoğlu, “İktidarın ekonomik tercihlerinin sonunda, toplumun en zengin yüzde 20’sinin toplam gelirden aldığı pay artarak bir yılda yüzde 48’e ulaştı. Buna karşın en yoksul yüzde 20’nin aldığı pay ise yüzde 6’ya geriledi.  Zenginle yoksul arasındaki fark sekiz katına çıktı.” Dedi.

ADAYLIK MESAJI İLE CHP’DE DEĞİŞİM VURGUSU

Önceden duyurduğu ve yol haritası ile ilgili açıklama yapması beklenen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıktığının altını çizdiği adaylık mesajı ile CHP’deki değişimin vurgusunu yaptı.

“İSTANBUL’U KAZANAN TÜRKİYE’Yİ KAZANIR”

İmamoğlu, açıklamasında, “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır. Ben bu sözü çok önemsiyorum. Yerel seçimlerde İstanbul’u kazanmak büyük siyasi başarıdır. İstanbul’u kazanan belediye başkanı dünyanın en önemli şehrine hizmet etme onuruna ulaşır. O kişi milletin takdirini kazanırsa bu başarı onu ulusal ve uluslararası siyasette önemli yere ulaştırır. Ben İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır sözünü seçim galibiyeti olarak algılamıyorum sadece.” İfadesine yer verdi.

“İSTANBUL İLE MÜHÜRLÜ KABUL EDİYORUM”

İmamoğlu, “İşte tüm bunlardan dolayıdır ki Mayıs 2024’te yapılacak yerel seçimler tam da bu fütursuzluğa dur deme seçimi olacaktır. İstanbul’un bu devasa sorunlarını çözmek, aynı zamanda Türkiye’nin sorunlarının nasıl çözüleceğinin de sınav yeridir. Tam da bu nedenle benim anladığım şekliyle ‘İstanbul’u kazanmak Türkiye’yi kazanmaktır. İstanbul ve Türkiye’nin kaderi mühürlüdür. Ben de kendimi İstanbul ile mühürlü kabul ediyorum.” Açıklamasını yaptı.

“İSTANBUL İTTİFAKI”NIN KURULMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIM

Yerel seçimdeki “İstanbul İttifakı“nın tekrar kurulması için elinden geleni yapacağını kaydeden İmamoğlu, “Mayıs 2023 seçimlerinde yaşadıklarımızı beni çok üzdü. Bunu birçok vesile ile dile getirdim.  28 Mayıs’tan sonraki tavır seçmenleri anlamaktan uzak.” Dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu basın toplantısındaki açıklamalarında şu ayrıntılar yer aldı:

“ADAYIM DEMEDİM, YOLA ÇIKIYORUM DEDİM”

“İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. 2019’da olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımla, farklı partilere gönül veren İstanbullular ile tekrar İstanbul İttifakı kurmaya geliyorum. Adayım demedim yola çıkıyorum dedim.”

SEÇİM MAĞLUBİYETİNDEN DOLAYI ÖZÜR DİLEDİM

“Cumhuriyet Halk Partili yol arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum: Mayıs 2023 seçimlerinde yaşadığımız hayal kırıklığı beni çok derinden üzmüştür. Bunu birçok vesile ile dile getirdim. Halkımızdan bu seçim mağlubiyetinden dolayı özür diledim.”

DEĞİŞİM MİSYONUMUN PARÇASIDIR.

“Artık CHP seçim kaybedemez, kaybetmemeli. Partimin değişimi dönüşümü siyaset hayatımın önemli bir misyonudur. Yürüdüğüm ve ulaşmak istediğim menzil de bu değişim ve dönüşümdür.”

ARTIK CHP SEÇİM KAYBEDEMEZ. KAYBETMEMELİ

Artık CHP seçim kaybedemez. Kaybetmemeli.  CHP ikinci parti olmakla övünemez. Övünmemeli.  Durum idare edemez. Etmemeli. Cumhuriyet Halk Partisi önderliğindeki toplumsal ve siyasal muhalefetin yerel seçimleri kazanması bir zorunluluktur. Cumhuriyet Halk Partililer bu yüksek kazanma arzusu, azmi ve bilinciyle hareket etmek mecburiyetindendir.

BELEDİYE MECLİSLERİNİ DE KAZANMALIYIZ

“Önümüzdeki seçimlerde sadece belediye başkanlıklarını değil, belediye meclislerini de kazanmalıyız. Bunun için bütün örgütümüz, belediye başkan adaylarıyla birlikte, bu değişim ve dönüşüm sürecini en güçlü şekilde tamamlayıp, uyum içinde çalışmak, çalışmak, çalışmak zorundadır.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN MESAJ İDDİASI

“Bugün sayın genel başkanımızın kurultayda aday olup olmadığını dahi bilmiyoruz. Genel Başkanımız ile farklı vesilelerle görüşüyoruz. Elbette mesajlaşıyoruz da. Belediyelerimizin işleyişimizle ilgili mesajlaşıyoruz. Değişim ve dönüşüm meselesi bir kişinin zihninden çıkmış olamaz. Açtığımız siteye 200 binin üzerinde mail geldi. Benim de elbette fikirlerim var, fikirlerimi katıyorum. Fikirlerimi kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğim.”

İSTANBUL MODELİ DEĞİŞİM DÖNÜŞÜM HEDEFİNİN BİR PARÇASI

“Başka siyasi partilere sorumluluk yüklemeyi hadsizlik kabul ederim. Bizim ne yapacağımıza ne yapmamız gerektiğine bakmamız lazım. İstanbul modelini değişim dönüşüm hedefinin bir parçası haline getireceğimize inanıyorum.”

“İstanbul’un 39 ilçesinin sağlıklı röntgeni, hangi ihtiyaçlarının nasıl çözümlerle insanını mutlu edeceği konusunda yönetimimizin yaptığı çalışmaların başka bir kurumda olabileceğini düşünmüyorum. 2050 yılına hazırlanan bir kadroyuz. X partinin iktidar olduğu ilçeyi ondan daha iyi bildiğimizi iddia ediyoruz. Biz çok sayıda ilçeyi milletin ittifakına kazandıracağımıza inanıyorum.”

“DÖNÜŞÜME DESTEK VAR”

“Değişim ve dönüşümü destekleyen sonuçlar çıkıyor. CHP’li yol arkadaşlarıma samimi bir şekilde seslendim. Seçim kaybetmekle başarı elde edemeyeceğimizi düşünüyorum. İkinci parti olmakla mutlu olamayacağımızı söylüyorum.”

“ADAYIM DEMEK SİYASİ OLARAK DOĞRU DEĞİL”

“Yola çıktığımı ifade ediyorum ama adayım demek siyasi olarak doğru değil. Bunun usulleri vardır. Uzlaşma benim kültürümde olan bir şey. Ama yanlışla uzlaşmam doğru ile uzlaşırım.” 

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ