logo

Emine Gülizar Emecan ‘İş Kazalarında Denetimsizlik Nedeniyle Artış Var’

Emine Gülizar Emecan ‘İş Kazalarında Denetimsizlik Nedeniyle Artış Var’

Bakanlık bütçe görüşmelerinde konuşan Emine Gülizar Emecan, Ölümlü iş kazalarındaki artışa dikkat çekerek, ölen işçilerin çoğunluğunun sendikasız olduğunu vurguladı.

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada; Ölümlü iş kazaları sayıları önceki yıllara göre artış gösterdiğine dikkat çekerek, ölen işçilerin çoğunluğunun  sendikasız olduğunu vurguladı.

Emine Gülizar EMECAN, “2012’de AB kriterleri çerçevesinde  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkarıldı; Kabul edildi ve uygulamaya geçildi ama sonraki donemde çalışmalar yavaşladı ve Ölümlü iş kazaları sayılarında da artış oldu.2012’de AB’ye uyum için kanun yapmışsınız. İş cinayetlerini önlemek için değil, buda sizin bakış açınızı gösterir” dedi

 EMECAN, Son 6 yılda iş kazalarında meydana gelen artış oranına da dikkat çekerek, ” %41 orani bizi korkutuyor. Türkiye’de iş kazasına bağlı ölümler, dünya ve Avrupa Birliği ortalamalarının çok üstünde, 2018 yılında 429.286 işçi, iş kazası geçirirken 615 işçi meslek hastalığına yakalanmıştır. 2017 yılında 2006, 2018 yılında  1923 işçimiz iş cinayetlerine kurban gitmiş ve 2019 ekim ayında en az %55, 2019 ilk on ayında ise 1477 işçi yaşamımı yitirmiştir” şeklinde konuştu.

 EMECAN, Bakanlığın şirketleri denetlemediğini iddia ederek, ” İş sağlığı ve güvenliği alanında, ölümlü iş kazalarının önlenmesi konusunda görevinizi yapmıyorsunuz” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ