logo

31 Ağustos 2023

Eminönü’ne Ulaşan Alibeyköy Tramvay Hattı 30 Ağustos’ta Açıldı

Eminönü’ne Ulaşan Alibeyköy Tramvay Hattı 30 Ağustos’ta Açıldı

İBB, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının Cibali-Eminönü İstasyonları arasındaki 2. etabını, 30 Ağustos Zafer’nin 101’inci yıldönümünde hizmete açtı.

İBB, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının CibaliEminönü İstasyonları arasındaki 2. etabını, 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nın 101’inci yıldönümünde hizmete açtı.

Alibeyköy – Eminönü tramvay hattı ile güzergah üzerinde bulunan otobüs hatları arasında, 4 Eylül’den başlayıp 1 Ocak 2024’e kadar sürecek olan zaman diliminde ücretsiz aktarma sağlanacak.

BANA BİR ALLAH’IN KULU BÖYLE BİR İŞ YAPTIRAMAZ

Açılış töreninde konuşan Ekrem İmamoğlu, yapımını tamamladıkları hattın önceki yönetim döneminde yapılan test sürüşüne gönderme yaparak, “Yanlışların yapıldığı ve sonrasında çökmelerin yaşandığı, yüzeysel temellerin olduğu bir dönemde, 2019 yerel seçimlerinden hemen önce, daha elektriği olmayan, aracı da olmayan bir sözüm ona test sürüşü yaptılar benim seçildiğim seçime 1-1,5 ay kala. Ve o test sürüşü denilen şey, tam bir trajikomik durumdu. Şov yapmaya gayret ettiler. Rayların üstünde yürüttükleri tren de henüz bitmemişti. Çünkü buradan yine o treni aldılar, tekrar fabrikasına gönderdiler. Bütün bunlara başvuran anlayış, gerçekten yönetim ömrünü bitirmiş bir anlayıştır. Bir iş insanı olarak, bir yönetici olarak, bir kamu görevi olan Belediye Başkanı olan birisi olarak, Allah şahittir söyleyeyim ki, bana bir Allah’ın kulu böyle bir iş ve işler yaptıramaz” dedi.

“ACABA O BİNA KİMİN HAYALLERİNİ SÜSLÜYOR”

Konuşmasında, yıkımı polis marifetiyle engellenen Zeytinburnu’ndaki kaçak yapıya da yer veren İmamoğlu, “Acaba o bina, kimin hayallerini süslüyor. Acaba o bina, kimin ailelerinin vakıflarına teslim edilmek için hazırlık yapılıyor? Bu süreci takip edeceğiz hep beraber. Siz de edin, biz de edeceğiz. Ama biz, orayı yıkmaktan geri durmayacağız. Orayı yıkacağız. Milletin malının bir avuç insanın boğazından aşağıya gitmesine fırsat vermeyeceğiz. Boğazında düğümlenecek boğazında. Milletin malı, milletindir” ifadelerini kullandı.

1 OCAK’A KADAR ÜCRETSİZ AKTARMA

Haliç boyunca hizmet verecek Alibeyköy – Eminönü tramvay hattı ile güzergah üzerinde bulunan otobüs hatları arasında, 4 Eylül’den başlayıp 1 Ocak 2024’e kadar sürecek olan zaman diliminde ücretsiz aktarma sağlanacak.

EMİNÖNÜ, TRAMVAYINA KAVUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının Cibali-Eminönü İstasyonları arasındaki 2. etabını, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıldönümünde hizmete açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin’in birer konuşma yaptığı açılış törenine CHP milletvekilleri Gökan Zeybek, Ali Gökçek, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım da katıldı. Konuşmasına 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak başlayan İmamoğlu, “Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm kahramanlarımızı, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyorum. Onlara layık olabilmenin yolu, bu vatanın tüm yurttaşlarının eşit hak sahibi oldukları bir vatan haline getirmekten geçer. Kutsal emanet olan devletimizi, geleneklerimizi, milletimizi, yaşamlarımızı geleceğe taşımaktan geçer. Onlara layık olmanın yolu, milletimizin iyiliği için, hiçbir karşılık beklemeksizin çalışmaktan geçer” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ÇÖZÜM ÜRETMEKTEN, İCRAAT YAPMAKTAN BAŞKA BİR HEDEFİMİZ OLMADI, OLMAYACAK”

Yaklaşık 4 yıldır bu anlayışla görev yaptıklarına vurgu yapan İmamoğlu, “İnanın vatandaşlarımız için çözüm üretmekten, icraat yapmaktan başka bir hedefimiz olmadı, olmayacak. Yeni yatırımlarla, yeni atılımlarla İstanbul’da hayatı kolaylaştırıyoruz, güzelleştiriyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı da bu anlamda simgesel bir projedir. Bu proje, raylı sistem yatırımlarına ve özellikle dünyada eşi benzeri olmayan şehrimizin, yine dünyada eşi benzeri olmayan Haliç’e verdiğimiz değerin de bir simgesidir. Bu proje, aynı zamanda İstanbul’da nasıl bir 4 yıl geçti, nasıl bir anlayış devrimi yaptık, nasıl bir iş yapma prensipleriyle hareket ettiğimizin de cevaplarıyla dolu. İstanbul’da kesinlikle ciddi anlamda yönetim anlayışı değişti, yönetim ahlakı değişti” diye konuştu.

“’BİZİM BAŞLATTIĞIMIZ PROJELERİ BİTİRİYOR’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ”

İktidar kanadından gelen, “Bizim başlattığımız projeleri bitiriyor” eleştirilerine yanıt veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Geçmiş dönemin belediye yönetimini elinde bulunduran siyasi parti temsilcileri, bu dönemin muhalefeti, inşallah bundan sonra da daimi muhalefeti olacak olan arkadaşlar, bu bakış açısıyla ve bu yorumlarıyla dile getiriyorlar. Ne derse desinler, gerçeği gizleyemeyecekler. Gerçek şudur: Biz, onların, akıl ve bilim dışı uygulamalarının ve yarım yamalak başlattıklarının, üstünkörü projelendirdiği ve ne yazık ki uyumsuz bir sürecin bitiremediği işleri bitiriyoruz. Bu imkansızlıklara rağmen, geçtiğimiz dört yılda yaşanan ve yaşatılan, ekonomik krizden pandemiye ve birçok olumsuzluğa rağmen işi nasıl toparladığımızın izlerini taşıyor bu proje. Aynı zamanda, onların sahip olduğu hükümet desteğine, bütçe kaynaklarına sahip olmadığımız halde, milletin bütçesini bereketli bir bütçeye dönüştürerek, bütün yüklenicilerimizle ahlaklı, erdemli bir çalışma prensibiyle işimizi yürütüyoruz.”

HAT BOYUNCA 375 ÇELİK VE FORE KAZIK ÇAKILDI

Pelin Alpkökin’in verdiği bilgilere göre; Ekim 2016’da başlatılan hattaki çalışmalar, fiziki ilerlemesi yüzde 58 seviyesindeyken, önceki İBB yönetimi tarafından Haziran 2019’da durduruldu. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetimi, durdurulan çalışmaları Mart 2020’de yeniden başlattı. Ekim 2018’de, kazık sistemi olmadan inşa edilen Balat-Ayvansaray arasında 1,3 kilometrelik kısmında çökme ve kayma problemlerinin olduğu tespit edildi. Söz konusu bölümde hat kesimi kırılarak, 25 ile 60 metre arasındaki uzunluklarda toplam 375 çelik ve fore kazık çakılıp, kayaya oturan kazıklı sistem olarak yeninden imal edildi. Hattın Cibali – Alibeyköy Cep Otogarı arası, 4 Ocak 2021 tarihinde işletmeye açıldı. Unkapanı Kavşağı Köprüsü’nün 2021 yılında yıkılıp yenilenmesinin ardından hattın Eminönü’ne kadar uzatılmasının yolu açıldı. Tramvay araçlarının tasarımı ve üretimi, Türkiye’de gerçekleştirildi. Sipariş edile 30 tramvay aracının tamamı teslim alındı. 14 istasyondan oluşan Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı, 10,10 kilometre uzunluğunda. Eminönü-Alibeyköy arasını 35 dakikaya indiren hat, günlük 114.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Türkiye’de ilk defa katenersiz, enerjisini zemine gömülü üçüncü bir raydan alan hat, son teknoloji kullanılarak inşa edildi. Bu sayede, tarihi yarımadadaki görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

BİRÇOK HAT İLE ENTEGRASYON SAĞLANDI

Eminönü, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüpsultan-Teleferik, Eyüpsultan Devlet Hastanesi, Silahtarağa İstasyonu, Üniversite İstasyonu, Alibeyköy Merkez İstasyonu, Alibeyköy Metro İstasyonu ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonlarından oluşan hat, Eyüpsultan ve Fatih ilçelerinde kara, deniz ve raylı sistem entegrasyonunu sağlayacak. Hat, Kabataş-Bağcılar Tramvayı (T1) ve Şehir Hatları vapur iskeleleri ile Eminönü İstasyonu’nda; Hacıosman-Yenikapı Metrosu (M2) ile Küçükpazar İstasyonu’nda; Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı ile Ayvansaray İstasyonu’nda; Eyüpsultan-Pierre Loti-Miniatürk Teleferiği (TF2) ile Eyüp- İstasyonu’nda; Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu (M7) ile Alibeyköy İstasyonu’nda; Kağıthane – İstanbul Havalimanı Metrosu ile ise M7 Metrosu üzerinden entegre oldu. Haliç boyunca hizmet verecek Alibeyköy – Eminönü tramvay hattı ile güzergah üzerinde bulunan otobüs hatları arasında, 4 Eylül’den başlayıp 1 Ocak 2024’e kadar sürecek olan zaman diliminde ücretsiz aktarma sağlanacak.

İLK YOLCULUK EMİNÖNÜ’NDEN FESHANE’YE

Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile hat, resmen hizmete girmiş oldu. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Eminönü İstasyonu’ndan tramvaya binerek, Feshane İstasyonu’na kadar hattı deneyimledi. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını tren içinde yanıtlayan İmamoğlu, tramvay Unkapanı Köprülü Kavşağı altındaki tünelden geçerken de duvarları Türk Sineması’nın kilometre taşı filmlerinin görselleriyle donatan sanatçı Kutlukhan Perker’den eserlerle ilgili bilgi aldı.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ