logo

ERZİNCAN İLİÇ ÇİLESİZ KÖYÜ CEM EVİ TÖRENLE AÇILDI

Abdullah Der ve Der ailesi tarafında 2015’te hayatını kaybeden Celal Der adına yaptırılan ve 58 köyün ortak kullanabileceği Çilesiz Köyü Cem Evi törenle açıldı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Abdullah Der ve Der ailesinin Erzincan İliç ilçesi Çilesiz Köyü’nde 2 yıl önce hayatını kaybeden Celal Der hayrına yaptırılan ve adı verilen Celal Der Cem Evi yoğun katılımla gerçekleşen törenle açıldı.

Abdullah Der ve Der ailesi tarafında Celal Der adına yaptırılan ve 58 köy ile 7 mezranın ortak kullanabileceği taştan yapılan Cem Evi’nin içinde morg, yemekhane, kesimhane, misafirhane ve ibadethane barındırıyor.

Abdullah Der ve Der ailesinin Erzincan İliç ilçesi Çilesiz Köyü’nde yaptırdığı Cem Evi, İstanbul CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Erzincan CHP İl Başkanı Ayhan Doğan, Çalışma Eski Bakanı Mustafa Kul, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları İlhamı Yılmaz ve Kalender Özdemir, İstanbul Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ak Parti Şişli İlçe Başkanı Fuat Günday, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Erzincan İliç CHP İlçe Başkanı Mesut Güz, Erzincan İliç Ak İlçe Parti Başkanı Mustafa Gürbüz, Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği (AYEDER) Başkanı Gürsel Sarımaden, Ataşehir Belediyespor Spor Koordinatörü Taner Öner, Erzincan ve İliç köyleri muhtarları, Erzincan Refahiye Kara Yaprak Köyü Dernek Başkanı Aydın Polat ve İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar’ın aralarında olduğu dernek ve STK temsilcilerinin katıldığı törenle açıldı.

Yapılan konuşmalarda kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verildiği, çok sayıda Erzincanlı sanatçının sahne aldığı Çilesiz Köyü Cemevi’nin açılış töreninde, Pir Sultan Abdal (PSA) Kültür Merkezi Kadıköy Şubesi Semah Ekibi’nin gösterisi ardından protokol tarafından toplu olarak  açılış kurdelesi kesildi.

10 bine yakın katılımcı ile gerçekleşen Çilesiz Köyü’ndeki Cem Evi açılış törenini Cem Tv, Ert Tv canlı yayınladı.

Törene, Erzincanlı sanatçılar Güler Duman, Arif Kurt, Aslı Gül, Asiye – Özcan Türe, Taner Özdemir, Özden Irmak, Göksel Sağlam, Özgür Akdemir ile aralarında; Ece Pen sahibi Ali Der ve Çetin Der ile Alkım Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Olağan ve Yılmaz Olağan iş adamları da katıldı.

Açılış sonrası itvhaber.com’a Der Ailesi adına açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, açılışa çok sayıda siyasisi ve belediye başkanının katıldığını kaydederek, “Açılışa katılan Siyasi Parti temsilcileri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu bütün konuklarımıza teşekkür ederim. Umarım konuklarımızı gerektiği şekilde ağırlayabilmişizdir. Festival dönemi olduğu için aynı gün çok sayıda etkinlik vardı. Buna rağmen 10 binin üzerinde katılım oldu. Eğer diğer festivaller de olmasaydı daha da kalabalık olurdu. Erzincan tarihinde böyle bir açılışa şahit olmadı” dedi.

Bölgede alevisi ve sunisi ile yüzlerce yıldır uyum içerisinde yaşandığının altını çizen Abdullah Der, Recep Kenan aracılığıyla yaptığı açıklamada; yapılan Cemevi’nden İliç ilçesinin 58 köyünün hizmet alacağını, ibadetlerini yapabileceklerini kaydederek, “Çilesiz 58 köyün orta noktası. İliç’in merkezi noktası sayılabilecek 50 haneli Çilesiz Köyü’ne yapılan Çilesiz Cemevi’nin halkımıza hayırlın olmasını diliyoruz. Mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe yaşayan bir toplum. Alevisi de, Sunisi de buradan faydalanacak. Cemevinde Alevi ve Suni vatandaşlarımız ibadetlerini yapabilir, namazlarını kılabilir. Namazların kılınacağı cemlerin yapılacağı bir mekan oluşturduk. İnsanlara yönelik iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Mastafa Sarıgül, “Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi, baba ocağımız Erzincan’da da farklı inanç ve kültürlerden yurttaşlarımız yüzyıllardır kardeşçe bir arada yaşıyor. Bugün bir cemevi açılışı için toplandık. Birkaç yıl önce de rahmetli ammem için yaptırdığımız caminin açılışını yapmıştık. Biz bütün inanç ve kültürlere eşit mesafedeyiz. Ben 3 dönem Şişli’ye de aynı anlayışla hizmet ettim. Çünkü halkımızın değerleri bizim de değerlerimizdir. Mevlana da bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de. Cami de bizim, kilise de, cemevi de” dedi.

Fotoğraflar: Faruk Kos

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2908 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ERZİNCAN İLİÇ ÇİLESİZ KÖYÜ CEM EVİ TÖRENLE AÇILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ERZİNCAN İLİÇ ÇİLESİZ KÖYÜ CEM EVİ TÖRENLE AÇILDI
    https://www.itvhaber.com/erzincan-ilic-cilesiz-koyu-cem-evi-torenle-acildi.html#.Wa5akIC03Fc.twitter
    #AbdullahDer # DerAilesi #CelalDer #ÇilesizKöyü #CemEvi #ÇilesizCemeviAçıldı #Erzincan #İliç #ÇilesizKöyüCemEvi #itvhaber